aktualizacja 

Nagranie spod Szczecinka. Do lasu wypuszczono 3 dorosłe osobniki

14

W północno-zachodniej Polsce realizowany jest projekt ponownego przywrócenia rysia na tereny dawnego bytowania. W ramach tej akcji w okolicach Szczecinka wypuszczono właśnie trzy dorosłe osobniki tego zwierzęcia.

Nagranie spod Szczecinka. Do lasu wypuszczono 3 dorosłe osobniki
Ryś nagrany pod Szczecinkiem (Lasy Państwowe, X)

Na terenie województwa zachodniopomorskiego od kilku lat realizowany jest ciekawy projekt przyrodniczy. Jego celem jest reintrodukcja rysia, a więc przywrócenie tego gatunku na dawne obszary jego bytowania. To działanie konieczne do odtworzenia odpowiedniej liczebności tego gatunku - nawet mimo tego, że od 1995 r. jest on objęty ochroną na terenie Polski.

Wprowadzane do lasów rysie są odpowiednio przygotowane do powrotu do naturalnego ekosystemu. Młode osobniki, rodzone przez rysie nizinne pochodzące z niewoli, są hodowane w Dzikiej Zagrodzie w Jabłonowie. Tam są one poddawane powolnemu przystosowaniu do warunków panujących w lasach, dzięki czemu zwierzęta mają poradzić sobie w niesprzyjających okolicznościach bez ingerencji człowieka.

Przed wypuszczeniem na wolność rysie są poddawane szczegółowej ocenie. Ponadto każdy z osobników otrzymuje nadajnik GPS, dzięki któremu przyrodnicy mogą śledzić ich migrację, a także pozyskiwać informacje na przyszłość, stosując je do kolejnych osobników.

Dzięki projektowi lasy na Pomorzu Zachodnim wzbogaciły się o nowych mieszkańców. Lasy Państwowe poinformowały o wprowadzeniu do naturalnej przestrzeni trzech nowych osobników.

Sztuczną zagrodę opuściły: Hiena, Tuja i Rambo. Wypuszczono je w lasach należących do nadleśnictw: Czarnobór i Szczecinek. Pozostaje mieć nadzieję, że kolejny etap reintrodukcji rysi zakończy się pełnym powodzeniem.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić