Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
Jan Manicki
|

Najszczęśliwszy kraj świata. Wytypowali go naukowcy na zlecenie ONZ

117
Podziel się:

Naukowcy przygotowali coroczne zestawienie najszczęśliwszych krajów świata. Po raz czwarty z rzędu najlepiej w rankingu wypadła Finlandia. Polska znalazła się daleko poza pierwszą dziesiątką.

Najszczęśliwszy kraj świata. Wytypowali go naukowcy na zlecenie ONZ
Finlandia ponownie została okrzyknięta najszczęśliwszym krajem świata. Na zdjęciu szeroko uśmiechnięta premiera kraju Sanna Marin. (Getty Images)

Tegoroczne zestawienie World Happiness Report, zostało stworzone nieco inaczej niż zwykle. Wszystko ze względu na pandemię COVID-19. Zmieniona została nieco metodologia badania.

Raport pokazał nam, że najważniejszym źródłem szczęścia nie jest płaca, a więzi społeczne – podkreślają autorzy badania.

Finlandia znów na prowadzeniu. Polska w piątej dziesiątce

Raport najszczęśliwszych krajów świata finansowany jest przez ONZ. W zestawieniu uwzględniono 150 krajów. Przy określaniu poziomu szczęścia do decydujących czynników należało PKB na osobę, wsparcie socjalne dla mieszkańców tych krajów, poziom swobód obywatelskich, prognozowana długość życia oraz poziom skorumpowania kraju.

Po raz czwarty pierwsze miejsce w rankingu zajęła Finlandia. Na kolejnych lokatach Dania, Szwajcaria, Islandia i Holandia. W porównaniu do raportu z zeszłego roku, Wielka Brytania spadła z miejsca 13. na 18.

Wśród najszczęśliwszych krajów świat Stany Zjednoczone znalazły się dopiero na miejscu 20. Wysoką, 12. pozycję z poprzedniego roku utrzymała natomiast Australia. Ostatnie miejsce zajął Afganistan, a przed nim znalazły się Zimbabwe, Rwanda i Botswana.

Polska zajęła 45. pozycję, za Uzbekistanem, Panamą, Chile, Estonią oraz Słowacją. Wyprzedziliśmy jednak Kazachstan, Serbię, Rumunię oraz Węgry. W ubiegłym roku nasz kraj znalazł się na 41. miejscu.

Wpływ koronawirusa na szczęście obywateli. "Pandemia przypomina nam o globalnych zagrożeniach"

Autorzy badania podkreślają, że pandemia koronawirusa bardzo wiele mówi o współczesnych społeczeństwach. Dodają, że źródłem szczęścia nie powinny być głównie pieniądze. W związku z tym w badaniach skupiono się na mniej namacalnych dobrach, takich jak więzi społeczne czy rodzinne.

Pandemia przypomina nam o globalnych zagrożeniach dla środowiska, pilnej potrzebie współpracy i trudnościach w nawiązaniu współpracy w każdym kraju – ocenił współredaktor raportu Jeffrey Sachs, profesor i dyrektor Center for Sustainable Development na Uniwersytecie Columbia.

Najszczęśliwsze kraje świata 2020. TOP 10

  1. Finlandia
  2. Dania
  3. Szwajcaria
  4. Islandia
  5. Holandia
  6. Norwegia
  7. Szwecja
  8. Luksemburg
  9. Nowa Zelandia
  10. Austria

Obejrzyj także: Niezwykła tęcza nad jeziorem. Nagranie z Finlandii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(117)
Slicca
2 lata temu
Od 10-ciu lat mieszkam w Finlandii i pracuję, jako lekarka. Wyszlam za mąż za Fina. Potwierdzam- Finowie są szczęśliwym narodem. Zresztą sami tak mówią. I ja jestem tu szczęśliwa. Mam wspaniałego męża i fińską rodzinę, dobry zawód. Dużo zarabiamy. Jesteśmy zdrowi. Czego więcej od życia potrzeba?
miś dziś
2 lata temu
Jak nic sfałszowali telewizja Polska ma inne zdanie na ten temat
i smieszno i
2 lata temu
Finlandia. 5.5 mln. ludzi, same lasy,i jeziora, na wyrębie drzew zarabiają krocie , to stać ich na utrzymanie tak małej populacji Polska ma 38 mln, w tym silna diaspore pożytecznych idiotów, wiec ma problem z byciem happy
Ccvy
2 lata temu
Głównie kraje protestanckie i gdzie kościół jest odsunięty od władzy i polityki....
Marek Lublin
2 lata temu
W Polsce straciłem optymizm i kreatywność.
LGBT
2 lata temu
Pani premier Finlandii ma 2 lesbijskie matki, które ją bardzo dobrze wychowały i wykształciły.
Nie ważne
2 lata temu
Parę lat temu widziałem statystyki samobójstw w Finlandii, a znajomi tam mieszkający opowiadali o dobrych i złych stronach tego kraju. Co komu się podoba. Nie oceniam Finlandii, a raczej głupie opracowania naukowców biorące ich subiektywne kryteria dla określenia ponownie subiektywnych zjawisk i odczuć. Np. najszczęśliwszym krajem dla ciepłolubnych Finlandia nie będzie, podobnie dla lubiących góry, wyznających wartości islamu, czy ceniących życie wielkomiejskie. Brali pod uwagę to, czego im trzeba i swoją wiedzę teoretyczną. Takie zestawienie każdy sam sobie może zrobić.
Timi
2 lata temu
Szkoda że tak nisko spadamy
...
2 lata temu
Mieszkam w jednym z tych krajów i depresja jest zjawiskiem powszechnym, mnóstwo ludzi musi poprawiać swój nastrój farmakologią. A więzy rodzinne to raczej wśród przyjezdnych z bliskiego wschodu niż u tubylców.
Polka
2 lata temu
Kiedyś najlepszym miastem do życia był Wiedeń.Jeszcze kilka lat temu.
aaaa
2 lata temu
"mech 26 min. temu ale z tego co wiem, to tam kościoły prawie nie funkcjonują a premier(owa) nie buja się w rytm muzyki z biskupami" to bardzo mało qiez polskojęzyczny downie.
mech
2 lata temu
ale z tego co wiem, to tam kościoły prawie nie funkcjonują a premier(owa) nie buja się w rytm muzyki z biskupami
karol
2 lata temu
no widzisz jarek, nikt w świecie nie docenia twoich wysiłków, a kiełbasa wyborcza i socjale nie poprawiają tej sytuacji
Adam
2 lata temu
Mieszkam w Danii. Potwierdzam - ludzie są tu szczęśliwi. Do Polski nie wrócę.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić