Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Największe zagrożenie dla ludzkości. Gorączka Lassa atakuje w Nigerii

153
Podziel się:

Naukowcy z USA i Kanady przyjrzeli się 887 wirusom odzwierzęcym i ryzyku rozprzestrzenienia się ich wśród ludzi. Na czele listy 50 najgroźniejszych wirusów odzwierzęcych nie znalazł się wcale koronawirus.

Największe zagrożenie dla ludzkości. Gorączka Lassa atakuje w Nigerii
Pogrzeb 13-latka zakażonego wirusem krwotocznej gorączki Lassa w Sierra Leone. (Getty Images)

Wirus gorączki krwotocznej Lassa jest największym zagrożeniem dla ludzkości, jeśli chodzi o ryzyko wywołania kolejnej pandemii. Tak uważa zespół naukowców z Uniwersytet Kalifornijskiego w Davis i Uniwersytetu McMaster w Kanadzie, który opublikował swoje wnioski w najnowszym wydaniu tygodnika "PNAS".

Dopiero na drugim miejscu na liście znalazł się znany nam aż za dobrze SARS-CoV-2. Spośród 887 sklasyfikowanych wirusów 12 najgroźniejszych obecnie patogenów to znane wirusy odzwierzęce. Które wirusy odzwierzęce mają największy potencjał pandemiczny? Są to kolejno:

  • wirus Lassa
  • SARS-CoV-2
  • wirus Eboli
  • wirus Seul
  • wirus Nipah
  • wirus zapalenia wątroby typu E
  • wirus Marburg
  • SARS-CoV
  • SIV (małpi wirus niedoboru odporności)
  • wirus wścieklizny
Ta niższa pozycja w rankingu wynika z faktu, że wciąż mamy bardzo mało danych dotyczących SARS-CoV-2. W momencie publikacji nie posiadamy jeszcze kluczowych informacji o zwierzęciu lub zwierzętach, które są naturalnymi żywicielami wirusa - tłumaczą autorzy rankingu w tygodniku "PNAS".

Na wirusa Lassa nie ma szczepionki, ani prawdziwie skutecznego leku. To patogen pochodzący z Afryki Zachodniej, gdzie jest roznoszony przez gatunek gryzonia z rodziny myszowatych. U około 80 proc. przypadków zakażenie wirusem Lassa przebiega bezobjawowo lub wywołuje łagodne objawy gorączki. U 20 proc. zakażonych występują ciężkie objawy, takie jak krwotok, niewydolność oddechowa, powtarzające się wymioty i silny obrzęk twarzy.

Ogólna śmiertelność wynosi około 1 proc., ale wskaźnik śmiertelności wśród hospitalizowanych pacjentów szacuje się na nawet 70 proc. - informują autorzy badania na jego temat w czasopiśmie naukowym "The BMJ".

Autorzy rankingu ryzyka pandemicznego wirusów odzwierzęcych wzięli pod uwagę 42 różne czynniki, m.in. zdolność przenoszenia się patogenów ze zwierząt na ludzi i pomiędzy ludźmi i stopień zniszczenia środowiska naturalnego, w którym występuje dany wirus.

"SpillOver: Viral Risk Ranking" to narzędzie interaktywne. Naukowcy zachęcają innych badaczy do wgrywania danych na temat wirusów odzwierzęcych, co pomoże zidentyfikować wirusy o najwyższym potencjale pandemicznym.

Gorączka Lassa w Nigerii

Gorączka Lassa jest obecna m.in. w Nigerii, gdzie w ciągu ostatnich 3 miesięcy stwierdzono 230 zachorowań. Zmarło w tym czasie 49 pacjentów. Co roku na całym świecie stwierdza się mniej więcej 400 tys. przypadków gorączki Lassa i ok. 5 tys. zgonów. Najwięcej przypadków odnotowuje się w Afryce Zachodniej - w Nigerii, Liberii, Sierra Leone, Gwinei i Ghanie.

Zobacz także: Szczepienia na COVID. Tłumy w kolejce w Szpitalu Narodowym
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(153)
Julia
rok temu
Wy sobie sprawy nie zdajecie myślicie że lekarze myślą by wam pomuc nie to już jest broń wymierzona w ludzi przeżyją ci sprytniejsi co już mają zapasy maski bunkry reszta nie nawet wam szczepionki nie pomogą
Julia
rok temu
Ten wirus był w 2018 ale jak widzę covid nie powalił ludzi więc wypuszczają kolejne wirusy lepiej się przugodujcie oni chcą załatwić ludzi
M1306
rok temu
wirus lassa idzie w ślady covida-19,żeby zbombardować świat
M1306
rok temu
wirus lassa idzie w ślady covida-19,żeby zbombardować świat
Pandemia
rok temu
Ogłosili konkurs, ludzie, przesyłajcie wirusy z potencjałem pandemicznym,żeby było z czego wybierać na następna pandemię, która przecież juz jest przed nami, jak twierdzą niektorzy politycy, chyba żeby grunt odpowiedni zrobic pod kolejne obostrzenia!
Nejman
rok temu
Ale mnie gała boli
gtrsfghjkkk
rok temu
A katolicki wirus pedifilski? Pandemia XXI wieku, roszerzajaca sie w temple covida. Opanowal juz cala polske i zarazeni w rzádzie nie dopuszcza do walki ta zaraza.
Jamicz
rok temu
Czy nie kręcili się tam lekarze z jakiejś fabryki broni biologicznej?
Heh
rok temu
Ebola chyba groźniejsza,ma 90% śmiertelność,a tu gorączka Lassa z 1% śmiertelności....
Richi
rok temu
Wirusy są bardziej nagłaśniane przez media to jest dla niektórych zajebisty biznes a szczepionki to tylko sama woda wszczepiana?
Batman
rok temu
Ejtam 3 miesiace i beda szczepionki tak jak na corona sami sie chwala ze technike najnowsza maja takze niema sie czego bac tylko czy pieczatek w paszportach covidowych za malo miejsca nie bedzie bedziemy jezdzic z ksiazka pod reke jak encyklopedia ha
Ala
rok temu
Kto z bogaczy podrzuca nam coraz to nowe wirusy? W jakim celu. Do roku 2019 ich nie było a teraz taki wysyp? I mamy w to uwierzyć? Przecież one były i będą tak jak bakterie. Lwy i tygrysy, aligatory zawsze żyły koło ludzi a też spotkanie ich to dla nas katastrofa tak jak te wirusy. Trzeba tylko wiedzieć jak w to środowisko nie wchodzić.
AdaM
rok temu
I dlaczego jeszcze nikt nie zakazał szukającym wrażeń i szczęścia celebrytom i innym włóczykijom wyjazdów do egzotycznych krajów . Czyżby czekali aż kolejna epidemia przekroczy nasze granice. Czy bogatym naprawdę wolno wszystko - nawet narażenie narodu na wirusowe zdziesiątkowanie ?!
pu12
rok temu
Jeśli nie będą się bawić to wirusy nie wyciekną z laboratorium albo niech już zaczną pracować na szczepionka
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić