o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
 • Quizy
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Największe zagrożenie dla ludzkości. Gorączka Lassa atakuje w Nigerii

151
Podziel się

Naukowcy z USA i Kanady przyjrzeli się 887 wirusom odzwierzęcym i ryzyku rozprzestrzenienia się ich wśród ludzi. Na czele listy 50 najgroźniejszych wirusów odzwierzęcych nie znalazł się wcale koronawirus.

Największe zagrożenie dla ludzkości. Gorączka Lassa atakuje w Nigerii
Pogrzeb 13-latka zakażonego wirusem krwotocznej gorączki Lassa w Sierra Leone. (Getty Images)
bDUnfEAB

Wirus gorączki krwotocznej Lassa jest największym zagrożeniem dla ludzkości, jeśli chodzi o ryzyko wywołania kolejnej pandemii. Tak uważa zespół naukowców z Uniwersytet Kalifornijskiego w Davis i Uniwersytetu McMaster w Kanadzie, który opublikował swoje wnioski w najnowszym wydaniu tygodnika "PNAS".

Dopiero na drugim miejscu na liście znalazł się znany nam aż za dobrze SARS-CoV-2. Spośród 887 sklasyfikowanych wirusów 12 najgroźniejszych obecnie patogenów to znane wirusy odzwierzęce. Które wirusy odzwierzęce mają największy potencjał pandemiczny? Są to kolejno:

bDUnfEAD
 • wirus Lassa
 • SARS-CoV-2
 • wirus Eboli
 • wirus Seul
 • wirus Nipah
 • wirus zapalenia wątroby typu E
 • wirus Marburg
 • SARS-CoV
 • SIV (małpi wirus niedoboru odporności)
 • wirus wścieklizny
Ta niższa pozycja w rankingu wynika z faktu, że wciąż mamy bardzo mało danych dotyczących SARS-CoV-2. W momencie publikacji nie posiadamy jeszcze kluczowych informacji o zwierzęciu lub zwierzętach, które są naturalnymi żywicielami wirusa - tłumaczą autorzy rankingu w tygodniku "PNAS".
bDUnfEAJ

Na wirusa Lassa nie ma szczepionki, ani prawdziwie skutecznego leku. To patogen pochodzący z Afryki Zachodniej, gdzie jest roznoszony przez gatunek gryzonia z rodziny myszowatych. U około 80 proc. przypadków zakażenie wirusem Lassa przebiega bezobjawowo lub wywołuje łagodne objawy gorączki. U 20 proc. zakażonych występują ciężkie objawy, takie jak krwotok, niewydolność oddechowa, powtarzające się wymioty i silny obrzęk twarzy.

Ogólna śmiertelność wynosi około 1 proc., ale wskaźnik śmiertelności wśród hospitalizowanych pacjentów szacuje się na nawet 70 proc. - informują autorzy badania na jego temat w czasopiśmie naukowym "The BMJ".

Autorzy rankingu ryzyka pandemicznego wirusów odzwierzęcych wzięli pod uwagę 42 różne czynniki, m.in. zdolność przenoszenia się patogenów ze zwierząt na ludzi i pomiędzy ludźmi i stopień zniszczenia środowiska naturalnego, w którym występuje dany wirus.

bDUnfEAK

"SpillOver: Viral Risk Ranking" to narzędzie interaktywne. Naukowcy zachęcają innych badaczy do wgrywania danych na temat wirusów odzwierzęcych, co pomoże zidentyfikować wirusy o najwyższym potencjale pandemicznym.

Gorączka Lassa w Nigerii

Gorączka Lassa jest obecna m.in. w Nigerii, gdzie w ciągu ostatnich 3 miesięcy stwierdzono 230 zachorowań. Zmarło w tym czasie 49 pacjentów. Co roku na całym świecie stwierdza się mniej więcej 400 tys. przypadków gorączki Lassa i ok. 5 tys. zgonów. Najwięcej przypadków odnotowuje się w Afryce Zachodniej - w Nigerii, Liberii, Sierra Leone, Gwinei i Ghanie.

Zobacz także: Szczepienia na COVID. Tłumy w kolejce w Szpitalu Narodowym
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDUnfEBe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(151)
elon
2 tyg. temu
niech już zaczynają prace nad szczepionką
stary
2 tyg. temu
a z treści wynika coś innego 1% śmiertelności 70 bezobjawowo 20 % lekkie objawy TO jaki grożny jest ten wirus z pozycji 2 który niszczy gospodarkę Świata ?
takPytam
2 tyg. temu
ale czemu to ma służyć?
bDUnfEBf
rat,med.
2 tyg. temu
W Stanach Zjednoczonych Sąd Najwyższy odwołał powszechne szczepienia. Bill Gates, amerykański główny specjalista ds. Chorób zakaźnych Fauci i Big Pharma przegrali proces przed Sądem Najwyższym Stanów Zjednoczonych, nie udowadniając, że wszystkie ich szczepionki w ciągu ostatnich 32 lat były bezpieczne dla zdrowia obywateli! Pozew został złożony przez grupę naukowców pod przewodnictwem senatora Kennedy'ego. Robert F. Kennedy Jr .: „Nowej szczepionki COVID należy unikać za wszelką cenę. Pilnie zwracam uwagę na ważne kwestie związane z kolejną szczepionką przeciwko Covid-19. Po raz pierwszy w historii szczepień tzw. Szczepionki mRNA najnowszej generacji bezpośrednio ingerują w materiał genetyczny pacjenta i tym samym zmieniają indywidualny materiał genetyczny, jakim jest manipulacja genetyczna, która była już zakazana i wcześniej uznawana za przestępstwo . SZCZEPIONKA na koronawirusa NIE JEST SZCZEPIONKĄ! UWAGA! Co zawsze było szczepionką? Zawsze był to sam patogen - drobnoustrój lub wirus, który został zabity lub atenuowany, czyli osłabiony - i był wprowadzany do organizmu w celu wytworzenia przeciwciał. Nawet szczepionka na koronawirusa! Ona wcale nie jest! Jest częścią najnowszej grupy mRNA (mRNA) rzekomo „szczepionek” Po wejściu do ludzkiej komórki mRNA przeprogramowuje normalne RNA / DNA, które zaczyna wytwarzać kolejne białko. Oznacza to, że nie ma to nic wspólnego z tradycyjnymi szczepionkami! Oznacza to, że jest to instrument wpływu genetycznego. Broń genowa! Oznacza to, że zamierzali zniszczyć ludzi, a ci, którzy przeżyją, staną się GMO! Po bezprecedensowej szczepionce mRNA zaszczepieni nie będą już w stanie leczyć objawów szczepionki w dodatkowy sposób. Osoby zaszczepione będą musiały pogodzić się z konsekwencjami, ponieważ nie można ich już wyleczyć po prostu usuwając toksyny z organizmu, tak jak osoba z defektem genetycznym, takim jak zespół Downa, zespół Klinefeltera, zespół Turnera, genetyczna niewydolność serca, hemofilia, mukowiscydoza, zespół Retta itp.), ponieważ wada genetyczna jest na zawsze! To wyraźnie oznacza: jeśli po szczepieniu mRNA pojawią się objawy szczepienia, ani ja, ani żaden inny terapeuta nie możemy Ci pomóc, ponieważ USZKODZENIA SPOWODOWANE SZCZEPIENIAMI BĘDĄ GENETYCZNIE nieodwracalne.
Fquereq
2 tyg. temu
A gdzie żółta febra?
Najnowsze komentarze (151)
M1306
2 tyg. temu
wirus lassa idzie w ślady covida-19,żeby zbombardować świat
M1306
2 tyg. temu
wirus lassa idzie w ślady covida-19,żeby zbombardować świat
Pandemia
2 tyg. temu
Ogłosili konkurs, ludzie, przesyłajcie wirusy z potencjałem pandemicznym,żeby było z czego wybierać na następna pandemię, która przecież juz jest przed nami, jak twierdzą niektorzy politycy, chyba żeby grunt odpowiedni zrobic pod kolejne obostrzenia!
Nejman
2 tyg. temu
Ale mnie gała boli
gtrsfghjkkk
2 tyg. temu
A katolicki wirus pedifilski? Pandemia XXI wieku, roszerzajaca sie w temple covida. Opanowal juz cala polske i zarazeni w rzádzie nie dopuszcza do walki ta zaraza.
Jamicz
2 tyg. temu
Czy nie kręcili się tam lekarze z jakiejś fabryki broni biologicznej?
Heh
2 tyg. temu
Ebola chyba groźniejsza,ma 90% śmiertelność,a tu gorączka Lassa z 1% śmiertelności....
Richi
2 tyg. temu
Wirusy są bardziej nagłaśniane przez media to jest dla niektórych zajebisty biznes a szczepionki to tylko sama woda wszczepiana?
bDUnfEAX
Batman
2 tyg. temu
Ejtam 3 miesiace i beda szczepionki tak jak na corona sami sie chwala ze technike najnowsza maja takze niema sie czego bac tylko czy pieczatek w paszportach covidowych za malo miejsca nie bedzie bedziemy jezdzic z ksiazka pod reke jak encyklopedia ha
Ala
2 tyg. temu
Kto z bogaczy podrzuca nam coraz to nowe wirusy? W jakim celu. Do roku 2019 ich nie było a teraz taki wysyp? I mamy w to uwierzyć? Przecież one były i będą tak jak bakterie. Lwy i tygrysy, aligatory zawsze żyły koło ludzi a też spotkanie ich to dla nas katastrofa tak jak te wirusy. Trzeba tylko wiedzieć jak w to środowisko nie wchodzić.
AdaM
2 tyg. temu
I dlaczego jeszcze nikt nie zakazał szukającym wrażeń i szczęścia celebrytom i innym włóczykijom wyjazdów do egzotycznych krajów . Czyżby czekali aż kolejna epidemia przekroczy nasze granice. Czy bogatym naprawdę wolno wszystko - nawet narażenie narodu na wirusowe zdziesiątkowanie ?!
pu12
2 tyg. temu
Jeśli nie będą się bawić to wirusy nie wyciekną z laboratorium albo niech już zaczną pracować na szczepionka
Ciemnoto!
2 tyg. temu
Dżuma nie jest chorobą wirusową, tylko bakteryjną! A szczepionki produkuje się na wirusy, a nie na bakterie!!! Na żółtą febrę już wynaleziono szczepionkę i wyszczepiają nią ludnosć terenów zagrożonych.
odolono
2 tyg. temu
"Dopiero na drugim miejscu na liście znalazł się znany nam aż za dobrze SARS-CoV-2. Spośród 887 sklasyfikowanych wirusów..." Czy ci współcześni "pisarze" internetowi naprawdę nie używają mózgów? Dopiero na drugim miejscu!!!! Spośród 887 dopiero na drugim!!!!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić