K.K.| 

Naukowcy alarmują. Kolejne powikłania koronawirusa. Są bardzo groźne

11

Zespół badaczy z University College London (UCL) opisał nowy raport na temat powikłań choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa. Jak wynika z ich analizy, zarażenie może wywoływać zmiany nie tylko w układzie oddechowym.

Naukowcy alarmują. Kolejne powikłania koronawirusa. Są bardzo groźne
Nowe skutki koronawirusa. Mogą być wyjątkowo niebezpieczne (Getty Images)

Naukowcy z UCL odkryli związek między koronawirusem a bardzo rzadkim schorzeniem. Mowa o ostrym rozsianym zapaleniu mózgu i rdzenia (ADEM). Wśród 43 badanych przypadków aż u 9 osób stwierdzono objawy tego schorzenia.

Nowe powikłania koronawirusa. Naukowcy odkryli niebezpieczny związek

Na terenie Londynu spodziewalibyśmy się wykryć tyle przypadków w ciągu pięciu miesięcy, co wskazuje, że COVID-19 jest związany z częstszym występowaniem ADEM - czytamy w artykule opublikowanym w "Brain".

Badacze jednak wyjaśniają – koronawirus nie wywołuje tego schorzenia. Powikłania neurologiczne mogą jednak być skutkiem reakcji układu odpornościowego na zarażenie. Podobne objawy zauważano też w czasie innych pandemii – w latach 2002-2003 SARS i MERS w 2012 roku.

Lista powikłań neurologicznych jest jednak dłuższa. Jak wynika z najnowszej publikacji, aż u 38 spośród 43 pacjentów obserwowanych w szpitalu UCL w związku z zarażeniem koronawirusem wykryto powikłania neurologiczne.

U 10 z nich stwierdziliśmy zespół majaczeniowy, u 12 zapalenie mózgu, u 8 objawy udaru i u kolejnych 8 – uszkodzenia nerwów - informuje zespół UCL.
Zobacz także: Maseczki w sklepach to fikcja. Minister komentuje raport money.pl
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić