Zdjęcia obiegły sieć. Chińczycy odkryli na Księżycu coś dziwnego

592

Podczas eksploracji Księżyca chiński łazik Yutu 2 dostrzegł na horyzoncie osobliwy obiekt. Przypomina on sześcian, usytuowany na płaskim, pozbawionym jakichkolwiek charakterystycznych cech terenie. Co to jest i jak się tam znalazło? Naukowcy zachodzą w głowę.

Zdjęcia obiegły sieć. Chińczycy odkryli na Księżycu coś dziwnego
Na Księżycu dostrzeżono tajemniczy obiekt (Twitter, CNSA)

Łazik Yutu 2 badał właśnie krater Von Kármána na Księżycu, gdy natknął się na nietypowy jak na to miejsce kształt. Fotografia wyjątkowego zjawiska obiegła internet, podczas gdy naukowcy i internauci próbują ustalić, czym jest dziwny, przypominający kostkę obiekt.

"Chata" kosmitów?

Administratorzy profilu programu Our Space Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej określili geometryczny obiekt jako "tajemniczą chatę". "Czy był to dom zbudowany przez kosmitów po awaryjnym lądowaniu? A może jest to pionierski statek kosmiczny poprzedników badający Księżyc?"- żartobliwie spekulowano w poście.

Najprawdopodobniej nie jest to żadna z tych rzeczy, ale coś, czego Księżyc ma pod dostatkiem: skały. Prawdy nie dowiemy się jednak, dopóki Yutu 2 nie zdoła zmniejszyć dzielącej go od obiektu odległości 80 metrów, aby zbadać go z bliska. Proces ten może zająć nawet kolejne dwa lub trzy miesiące.

Na tę chwilę eksperci uważają, że "kostka" może być związana ze stosunkowo świeżym kraterem uderzeniowym – podaje portal "Science Alert". Sześcienny obiekt może być głazem wydobytym podczas uderzenia, co jest zjawiskiem wcześniej obserwowanym na Księżycu.

Naukowcy CNSA zdecydowanie chcą przyjrzeć się bliżej temu zjawisku. Jeśli rzeczywiście jest to głaz wydobyty spod powierzchni Księżyca, być może jego analiza da wgląd w skład Księżyca pod górną warstwą skał i gruzu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: 2 minuty nocy po 2 miesiącach dnia polarnego. Całkowite zaćmienie słońca nad Antarktydą
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić