o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Navid Afkari został stracony. Świat reaguje na śmierć zapaśnika

141
Podziel się

27-letni Navid Afkari poniósł śmierć za zabójstwo, którego rzekomo miał dopuścić się w 2018 roku. Jego egzekucja wywołała reakcję międzynarodowej opinii publicznej. Oświadczenia wydały takie organizacje jak m.in. Amnesty International oraz Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Navid Afkari został stracony. Świat reaguje na śmierć zapaśnika
Navid Afkari w chwili śmierci miał zaledwie 27 lat (PAP, PAP, EPA)
bDgCsrNN

Zapaśnik został stracony pod zarzutem zabójstwa ochroniarza Hosseina Torkmana. Do ataku miało dojść w 2018 roku w trakcie antyrządowych protestów. Brali w nich udział zarówno Navid Afkari, jak i jego bracia.

Według ustaleń "Scroll.in" egzekucja miała miejsce w sobotę 12 września w mieście Sziraz w południowym Iranie. "Wirtualna Polska" podaje, że Navid Afkari był torturowany w więzieniu, stąd pojawiło się podejrzenie, że 27-latek przyznał się do zabójstwa pod przymusem.

bDgCsrNP

Navid Afkari nie żyje. Egzekucja zapaśnika oburzyła cały świat

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wydał oświadczenie w sprawie śmierci zapaśnika. Przedstawiciel organizacji zapewnił o szoku, jaki wywołała w nich egzekucja 27-latka. Wyraził równie żal, że mimo licznych apeli rząd Iranu nie chciał odstąpić od wymierzenia kary.

Myślimy o rodzinie i przyjaciołach Navida Afkari – cytuje treść oświadczenia Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego "Scroll.in".

Zobacz też: Kara śmierci. Barbarzyństwo czy sprawiedliwość?

bDgCsrNV

Głos na temat zdarzenia zabrał także Mike Pompeo. Sekretarz stanu USA w imieniu Amerykanów potępił egzekucję jako zamach na ludzką godność. Swoim oburzeniem podzielił się na Twitterze.

Potępiamy to z całą mocą. Jest to oburzający zamach na godność ludzką, nawet biorąc pod uwagę nikczemne standardy tego reżimu. Głosy Irańczyków nie zostaną uciszone – napisał Mike Pompeo na Twitterze.

Oświadczenie wydał również przedstawiciel londyńskiego oddziału Amnesty International. W tekście pojawiły się poważne zarzuty pod adresem irańskiego wymiaru sprawiedliwości i apel do międzynarodowej opinii publicznej o interwencję.

bDgCsrNW
Tajna egzekucja była przerażającą parodią wymiaru sprawiedliwości, która wymaga natychmiastowych międzynarodowych działań – napisał przedstawiciel Amnesty International w oświadczeniu ("Scroll.in").
bDgCsrOq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(141)
Autmex
2 miesiące temu
U nas nie może być kary śmierci, bo przy naszym systemie sądowniczym to taki Tomasz Komenda zostałby powieszony, a społeczeństwo by się nigdy nie dowiedziało, że był niewinny!!!
krys
2 miesiące temu
Amerykanie nie tak dawno zamordowali iranskiego generala i teraz mysla ze Iran ich poslucha? Jeden z najwiekszych sojusznikow USA czyli Arabia Saudyjska wykonala 200 wyrokow smierci i to amerykanom tez nie przeszkadza
Obywatel
2 miesiące temu
Był sportowcem to jest o sprawie głośno. O zwykłym zjadaczu chleba nikt by nie usłyszał i zareagował.
bDgCsrOr
Gluś
2 miesiące temu
ale perwersja. Sekretarz stanu państwa, które morduje ludzi w majestacie prawa za pomocą krzesła elektrycznego lub trucizny i upokarza ludzi ubierając ich w pomarańczowe stroje hańby, potępił egzekucję jako zamach na ludzką godność.
Ferdek
2 miesiące temu
No jak oni mogli to zrobić przecież na to mają tylko hamerykanie monopol
Najnowsze komentarze (141)
I cant breath
miesiąc temu
Hej, bombero! zrób trochę porządku w SWOIM kraju, nie wtracaj sie nie w swoje sprawy. Dziś znów zastrzelono dwóch obywateli twojego niepoukładanego kraju...
Ccccc
miesiąc temu
KS powinna byc w każdym kraju na swiecie bo jest za dużo zła.
Bolek
miesiąc temu
Zasztyletowal faceta o co chodzi?
Michał
miesiąc temu
Brak KS jest pogardą dla życia.
VIVA
miesiąc temu
Dlaczego komentarze są usuwane nierozumiem?
Henryka
miesiąc temu
Irańczycy to sami nie wiedzą co chcą. Szach był zły ten rząd zły o co im CHODZI? KS jest potrzebna jak powietrze.
kinia
miesiąc temu
Mnie nie oburzyla ABSOLUTNIE !
marek
miesiąc temu
Świat to może Iran pocałować.
bDgCsrOj
ZENEK
miesiąc temu
Najwięcej wyroków KS jest w Chinach USA i A .Saudyjskiej.
Nadia
miesiąc temu
To dobra wiadomość i przestroga dla innych.
Jola
miesiąc temu
Kraj ktory ma u siebie KS nie powinien w ogóle się wypowiadać.
Hania
miesiąc temu
U nas w słabym kraju DOSTAŁBY 12 lat więzienia po 6 by wyszedł. Brawo Iran.
SEBA
miesiąc temu
W A.Saudyjskiej co piątek na placu siekania są wykonywane egzekucje nawet DZIECI przez ścięcie MIECZEM i jakoś cicho o tym.
Polo
miesiąc temu
A dlaczego swiat sie nie oburza na KS w USA?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić