Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Navid Afkari został stracony. Świat reaguje na śmierć zapaśnika

198

27-letni Navid Afkari poniósł śmierć za zabójstwo, którego rzekomo miał dopuścić się w 2018 roku. Jego egzekucja wywołała reakcję międzynarodowej opinii publicznej. Oświadczenia wydały takie organizacje jak m.in. Amnesty International oraz Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Navid Afkari został stracony. Świat reaguje na śmierć zapaśnika
Navid Afkari w chwili śmierci miał zaledwie 27 lat (PAP, PAP, EPA)

Zapaśnik został stracony pod zarzutem zabójstwa ochroniarza Hosseina Torkmana. Do ataku miało dojść w 2018 roku w trakcie antyrządowych protestów. Brali w nich udział zarówno Navid Afkari, jak i jego bracia.

Według ustaleń "Scroll.in" egzekucja miała miejsce w sobotę 12 września w mieście Sziraz w południowym Iranie. "Wirtualna Polska" podaje, że Navid Afkari był torturowany w więzieniu, stąd pojawiło się podejrzenie, że 27-latek przyznał się do zabójstwa pod przymusem.

Navid Afkari nie żyje. Egzekucja zapaśnika oburzyła cały świat

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wydał oświadczenie w sprawie śmierci zapaśnika. Przedstawiciel organizacji zapewnił o szoku, jaki wywołała w nich egzekucja 27-latka. Wyraził równie żal, że mimo licznych apeli rząd Iranu nie chciał odstąpić od wymierzenia kary.

Myślimy o rodzinie i przyjaciołach Navida Afkari – cytuje treść oświadczenia Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego "Scroll.in".
Zobacz także: Zobacz też: Kara śmierci. Barbarzyństwo czy sprawiedliwość?

Głos na temat zdarzenia zabrał także Mike Pompeo. Sekretarz stanu USA w imieniu Amerykanów potępił egzekucję jako zamach na ludzką godność. Swoim oburzeniem podzielił się na Twitterze.

Potępiamy to z całą mocą. Jest to oburzający zamach na godność ludzką, nawet biorąc pod uwagę nikczemne standardy tego reżimu. Głosy Irańczyków nie zostaną uciszone – napisał Mike Pompeo na Twitterze.

Oświadczenie wydał również przedstawiciel londyńskiego oddziału Amnesty International. W tekście pojawiły się poważne zarzuty pod adresem irańskiego wymiaru sprawiedliwości i apel do międzynarodowej opinii publicznej o interwencję.

Tajna egzekucja była przerażającą parodią wymiaru sprawiedliwości, która wymaga natychmiastowych międzynarodowych działań – napisał przedstawiciel Amnesty International w oświadczeniu ("Scroll.in").
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić