Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Arabia Saudyjska. Rekordowa liczba wykonanych kar śmierci

17
Podziel się:

Na świecie wykonuje się coraz mniej wyroków śmierci. Jednak w Arabii Saudyjskiej rok 2019 był pod tym względem rekordowy. Stracono tam aż 184 osoby - najwięcej odkąd prowadzone są statystyki.

Arabia Saudyjska. Rekordowa liczba wykonanych kar śmierci
(Getty Images, Anadolu Agency)

Według raportu Amnesty International w 2019 roku stracono najmniej osób od ponad dekady. Od wykonywania kary śmierci odchodzi się w kolejnych miejscach. Jednak w Arabii Saudyjskiej liczba egzekucji była o 25 procent wyższa niż rok wcześniej. To jeden z niewielu krajów, który przełamuje spadkowy trend.

W wyniku egzekucji życie straciło 178 mężczyzn oraz 6 kobiet. Niemal połowa straconych osób pochodziła z innych krajów. Organizacje praw człowieka od lat zwracają uwagę na problem traktowania obcokrajowców w Arabii Saudyjskiej oraz innych krajach regionu. Kara śmierci oraz ciężkiego więzienia jest wobec nich stosowana dużo swobodniej niż w przypadku obywateli.

Większość skazanych popełniła morderstwa oraz przestępstwa związane z handlem narkotykami i ich posiadaniem. W tym pustynnym królestwie panuje drakońskie prawo związane z nielegalnymi substancjami. Amnesty zwraca jednak uwagę na "coraz częstsze użycie kary śmierci jako narzędzia politycznego wobec mniejszości szyickiej".

W kwietniu zeszłego roku odbyła się masowa egzekucja 37 szyitów skazanych za terroryzm. U wielu z nich zeznania miały być jednak wymuszone torturami. W Arabii Saudyjskiej panuje monarchia absolutna, a oskarżenia o terroryzm często stosowane są jako broń przeciw opozycji.

Zobacz także: Domowy arsenał "generała". Ukrainiec podawał się za wojskowego

Kara śmierci na świecie

Najwięcej egzekucji na całym świecie wykonywanych jest w Chinach. Kraj ten nie udostępnia jednak dokładnych danych na temat kar śmierci. Amnesty International szacuje, że rocznie straconych zostaje ponad tysiąc osób. Na drugim miejscu znajduje się Iran, gdzie wykonano ją na 251 osobach.

Trzecie miejsce - z 184 straconymi - zajmuje Arabia Saudyjska. Organizacje praw człowieka oceniają, że w ciągu pięciu lat rządów króla Salmana zginęło już 800 osób. Globalne statystyki są jednak niekompletne, ponieważ nie tylko Chiny, ale też Syria, Korea Północna czy Wietnam nie informują o liczbie wykonanych egzekucji. W Wietnamie jest to rocznie prawdopodobnie około 200 osób.

W Europie kara śmierci obowiązuje jedynie na Białorusi. Teoretycznie prawo przewiduje ją również w Rosji, jednak w 1996 roku ogłoszono na nią moratorium, czyli oficjalnie zawieszono jej wykonywanie. W Polsce ostatnia egzekucja (przez powieszenie) miała miejsce w 1988 roku za przestępstwa seksualne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
andrzej
2 lata temu
Szkoda, że w artykule nie ma ile kar śmierci wykonuje się w USA, bo to też spora liczba.
Historyk
2 lata temu
Jakie znowu rosyjskie moratorium? A Sergiej Skripal w Salisbury?
BUBU
2 lata temu
Gdyby każdy kraj stosował tę karę dla terrorystów to nie było by terroru. Brawo Arabia Saudyjska.
4llt
2 lata temu
brawo Arabia Saudyjska !!
żyd
2 lata temu
brawo????? wniosek ,nie jeżdzić do krajów gdzie ,,dziki,, islam ,,,proste jak rozumowanie kandydatki ,,kichawy,,
Wisniewski
2 lata temu
Agresywne Chiny i agresywny Iran, Stany Zjednoczone powinny wyzwolic w misjach freedomowo wolnosciowych uzywajac lotniskowcow. Agresywna Wenezuele tez.
mariusz1954
2 lata temu
Pan Bóg daje życie i odbiera. Często zeznania są wymuszane torturami i zabija się niewinnych ludzi. Ci co wykonują karę śmierci są mordercami. Pozdrawiam.
bbb
2 lata temu
NIektórzy twierdzą, że usunięcie zygoty to morderstwo. Ja żądam kary śmierci za gwałt, lub pedofilię - wówczas nie będzie powodów aby walczyć o możliwość aborcji z gwałtu, bo jeden z drugim, zanim zgwałci najpierw będzie się bał o życie...
Werty
2 lata temu
Chcą być lepsi od covida
vivo
2 lata temu
Aborcja to tez kara smierci....zdajecie sobie sprawe ze wasza matka was nie wyskrobala tylko dlatego ze jakas naziolska feministka nie wyprala jej mózgu wmawiajac MY BODY MY CHOICE!
Paolo
2 lata temu
I to jest prawdziwy problem, a nie jakiś wymyślony przez media wirus.
miner 77
2 lata temu
Kara śmierci? Powiedz to panu Komendzie
Bellona
2 lata temu
W Polsce grasuje seryjny samobójca. U nas kary śmierci nie ma
LOL
2 lata temu
W Europie kara śmierci nadal istnieje, lecz obecnie wymierza się ją przez skrytobójstwo. Bez szansy na proces, obronę itd.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić