aktualizacja 

Nawet Norwedzy byli w szoku. To nie jest zwyczajna zorza polarna

53

Na początku listopada niebo nad Półwyspem Skandynawskim eksplodowało niesamowitym pokazem. Nad głowami mieszkańców Tromsø w Norwegii pojawiła się zorza polarna i nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie jej kolor. Zorza była bowiem intensywnie różowa!

Nawet Norwedzy byli w szoku. To nie jest zwyczajna zorza polarna
Piękne zjawisko pokazało się na norweskim niebie (Facebook, Greenlander Tromsø)

Niesamowity spektakl rozegrał się na skandynawskim niebie 3 listopada. Nie trwał długo, ale na szczęście udało się go uwiecznić grupie wycieczkowej, kierowanej przez Markusa Varika, przewodnika z Tromsø w Norwegii. Oszałamiający pokaz świetlny pojawił się około godziny 18:00 czasu lokalnego i zniknął po dwóch minutach.

To były najsilniejsze różowe zorze, jakie widziałem od ponad dekady. To było onieśmielające doświadczenie. Nagły wybuch nastąpił bardzo wcześnie wieczorem, mieliśmy szczęście, że byliśmy tego świadkami – powiedział Varik cytowany przez portal "Live Science".

Niesamowite zjawisko nad Norwegią

Zorze polarne nie są niczym dziwnym w Norwegii, jednak zazwyczaj przybierają kolory niebieskie, zielone, żółte bądź białe. Skąd więc tak spektakularna, różowa barwa nad Tromsø?

Kolor zorzy zależy od rodzaju gazu oraz od wysokości, na jakiej wiatr słoneczny uderza w atomy tlenu bądź azotu. Na czerwono i na zielono świeci tlen, natomiast azot świeci w kolorach purpury i bordo. Zderzenie cząstek z mieszaniną azotu i tlenu daje barwę żółtą.

Róż pojawia się wówczas, gdy duża ilość naładowanych cząstek wiatru słonecznego opada niżej niż zazwyczaj, do wysokości poniżej 100 kilometrów, gdzie łączy się z cząsteczkami azotu.

3 listopada badacze odnotowali burzę słoneczną, która spowodowała tymczasowe pęknięcie pola magnetycznego Ziemi. Powstała dziura umożliwiła strumieniowi naładowanych cząstek, czyli wiatrowi słonecznemu, penetrację w głąb atmosfery planety i wywołanie niezwykłego zjawiska.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Obejrzeli nagranie z USA sprzed 19 lat. Niewiarygodne, co odkryli wśród świateł zorzy polarnej
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić