Wielki uśmiech na Słońcu. NASA wyjaśnia dziwne zjawisko

37

Na początku tego tygodnia urządzenie należące do NASA uchwyciło obraz niezwykłego zjawiska, które wydawało się być szczęśliwym uśmiechem na Słońcu. Agencja od razu pospieszyła z wyjaśnieniami, co zaobserwowano i jaki ma to wpływ na Ziemię.

Wielki uśmiech na Słońcu. NASA wyjaśnia dziwne zjawisko
Słońce się uśmiecha? (NASA)

Na początku tego tygodnia satelita NASA uchwycił niezwykły obraz słońca, które wyglądało się uśmiechać. Agencja opublikowała zdjęcie w środę na Twitterze, opisując krótko, czym dokładnie było zaobserwowane zjawisko.

Słońce się uśmiecha? NASA wyjaśnia

Obserwatorium Dynamiki Słonecznej NASA złapało "uśmiechanie się" Słońca. Widziane w świetle ultrafioletowym, te ciemne plamy na Słońcu są znane jako dziury koronalne. Są obszarami, w których szybki wiatr słoneczny jest wyrzucany w kosmos - pisze agencja.

Dziury koronalne powstają w koronie słonecznej, w miejscach, gdzie linie pola magnetycznego są otwarte. Wydostaje się z nich słoneczna plazma. Naładowane cząstki wiatru słonecznego z trzech dziur już zmierzają w stronę Ziemi. Największe ilości plazmy emituje największa dziura, która wygląda jak uśmiech.

To zjawisko będzie miało wpływ na naszą planetę. W najbliższych dniach spodziewana jest słaba burza geomagnetyczna klasy G1, która prawdopodobnie przyniesie zorze polarne od Islandii przez północną Skandynawię i Syberię, aż po Alaskę i Archipelag Arktyczny.

Dziury koronalne pojawiają się na Słońcu stosunkowo często. Czasami nie mają większego wpływu na naszą planetę, a czasami są na tyle aktywne, że wywołują silne burze geomagnetyczne i zakłócają pracę satelitów czy urządzeń GPS. Na zdjęciach są widoczne w podczerwieni.

Zdjęcie zostało wykonane w ramach specjalnego projektu. Solar Dynamics Observatory NASA to misja agencji, której celem jest zbadanie "pogody kosmicznej" i w jaki sposób powstaje aktywność słoneczna. Wspomniany satelita został wystrzelony 11 lutego 2010 roku.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Długi weekend w listopadzie. Polacy obrali jeden kierunek
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić