o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KK
|

Nazywają go wrotami do piekła. Krater Batagaika ujawnił nowe tajemnice

22
Podziel się

Syberyjski krater znowu się pogłębił i poszerzył. Nazywany przez miejscowych wrotami do piekieł, jest największym tego rodzaju zagłębieniem na Ziemi. Teraz ujawnił swoje kolejne sekrety.

Nazywają go wrotami do piekła. Krater Batagaika ujawnił nowe tajemnice
Krater Batagaika znowu się rozrósł. Ma już 1 km długości
bEqAVOuZ

Krater Batagaika stale się powiększa, będąc nadal niezbadaną tajemnicą dla naukowców. Badaczom udało się tam odkryć ślady lasów sprzed kilkuset tysięcy lat, będące wyjaśnieniem wielu zmian klimatycznych obserwowanych na świecie.

Można tam zaobserwować warstwy skamielin z różnych okresów historycznych. Dzięki nim można dokładnie badać, co działo się na świecie na przestrzeni lat - opowiedział prof. Julian Murton z Uniwersytetu w Sussex.
bEqAVOvb

Naukowcy alarmują, twierdząc, że rozrastanie się krateru przyspieszyło w ostatnim okresie. Wszystkiemu winne rosnące temperatury, które topiąc lód pokrywający krater, stale przyczyniają się do jego powiększania. To z kolei prowadzi do kolejnych komplikacji.

Lód stale tam topnieje, powodując uwalnianie coraz większych ilości wody, ale również dwutlenku węgla. Ten z kolei trafia do atmosfery i przyczynia się do pogłębiania się zmian klimatycznych - alarmuje prof. Julian Murton z Uniwersytetu w Sussex.

Krater Batagaika ma ponad kilometr długości i ponad sto metrów głębokości. Co roku powiększa się o około 50 metrów. Batagaika zapadała się do 15 metrów rocznie, ale ostatnio zanotowano nawet okolice 30 metrów. Zapadlisko stanowi przekrój historii zmian klimatu przez ostatnie 200 tysięcy lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqAVOvC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(22)
Demi Ur
12 miesięcy temu
To oczywiste, że zastępy Szatana szykują się do wyjścia z "piekielnych czeluści" aby przystąpić do ostatecznej bitwy o świat (patrz; ARMAGEDON) !
evill666
12 miesięcy temu
..taaa i nie dlugo wyjdzie z niego Kraken i wszystkich zezre..
zyzio
12 miesięcy temu
to niekonstytucyjne
bEqAVOvD
GT3
12 miesięcy temu
... nie sprawdzałem ale co za różnica ..
PGb.
12 miesięcy temu
bez na to samo wychodzi ale nie ma to znaczenia nieznany język
PGb.
12 miesięcy temu
nie o to chodzi co za różnica... co później wpiszę..
DAVOS
12 miesięcy temu
"Lód stale tam topnieje, powodując uwalnianie coraz większych ilości wody, ale również dwutlenku węgla. Ten z kolei trafia do atmosfery i przyczynia się do pogłębiania się zmian klimatycznych" - Ależ bzdura. Może zmian klimatycznych w okolicy, ale nie na świecie. Np. CO2 z Amazonii ma wpływ tylko na dwa kontynenty. Zresztą na Ziemi były już dużo wyższe temperatury od obecnych i wszelka fauna i flora dostosowały się do zachodzących zmian, więc to nie jest jakaś katastrofa. Większym problem są m.in. odpady radioaktywne, śmieci, plastik i tęczowi terroryści.
melon złoty
12 miesięcy temu
I co na to Łunia? Kto zapłaci za emisję ceodwa?>
Rumburak
12 miesięcy temu
To ten krater w końcu jest niezbadaną tajemnicą dla naukowców, czy doskonale wiedzą co jest przyczyną jego powstania i powiększania?
aaa
12 miesięcy temu
Artykuł taki sobie, ale sam "krater" zupełnie fajny.
przewrotnosc
12 miesięcy temu
Podziwiam talent to łączenia zdarzeń , krateru i chrześcijaństwa, Za niedługo będą winić chrześcijan, że naleśnik można zjeść z serem a nie tak jak będą uważać tj, że tylko z borówkami.
paranoya
12 miesięcy temu
Czy krater nie jest nazwą przypisaną wulkanowi? Mniej lub więcej czynnie z nim związaną? Jeżeli nie widać wulkanu to taka "dziurę" trzeba by raczej nazwać rozpadliną, (ogromną) szczeliną, wyrwą zapadliną itp.
rodak
12 miesięcy temu
Wyslac Greenpeace i nie będzie się powiekszal :)
bEqAVOvv
bärbel
12 miesięcy temu
polacy nie potrafia porozmawiac na zaden temat nie mieszajac w to religii
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić