A. M. | 

ONZ alarmuje. Chodzi o pożary na Syberii

10

Niszczycielskie pożary szaleją na Syberii. W piątek agencja ONZ, Światowa Organizacja Meteorologiczna wydała oświadczenia. Prognozy są niepokojące.

ONZ alarmuje. Chodzi o pożary na Syberii
Niszczycielskie pożary szaleją na Syberii (Getty Images)

Agencja meteorologiczna ostrzegła w piątek o zdecydowanym wzroście średnich temperatur na Syberii. W zeszłym miesiącu wynosiły aż 10 stopni Celsjusza ponad średnią. Upały prowadzą do ogromnych pożarów oraz przyczyniają się do szybkiego topnienia lodowców.

Obawy wyraził sekretarz generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej Petteri Taalas. Podkreślił, że zjawisko ma wpływ na lokalne populacje i ekosystemy, a ich oddziaływanie ma globalny zasięg.

Arktyka ogrzewa się ponad dwa razy szybciej niż średnia światowa, co ma wpływ na lokalne populacje i ekosystemy oraz ma globalne reperkusje - powiedział w piątek w oświadczeniu sekretarz generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej Petteri Taalas.

Pożary arktyczne wybuchły niezwykle wcześnie. Przyczyną są wyjątkowo gorące i suche warunki panujące na Syberii. W czerwcu uwolniły do atmosfery więcej szkodliwych gazów niż jakiekolwiek inne pożary w ciągu dwóch dekad, podczas których prowadzone były pomiary – informuje stacja CNBC.

Zobacz także: Ocean Arktyczny zagrożony. Wyciek oleju w rosyjskiej elektrowni
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić