Rafał Strzelec| 
aktualizacja 

Nie milkną echa skandalu. Rodzice grożą bojkotem pierwszej komunii

971

Ksiądz Tomasz Z., uczestnik orgii na terenie parafii, Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, został pozbawiony wszystkich urzędów i funkcji kościelnych. Musiał również opuścić dotychczasowe miejsce zamieszkania. To nie jest jednak koniec konsekwencji. Rodzice dzieci, które ks. Tomasz przygotowywał do pierwszej komunii, chcą zbojkotować uroczystość.

Nie milkną echa skandalu. Rodzice grożą bojkotem pierwszej komunii
Rodzice urządzą bojkot pierwszej komunii? (Getty Images, Philippe Lissac / Godong)

Orgia z udziałem księdza Tomasza Z. miała miejsce w nocy z 30 na 31 sierpnia w służbowym mieszkaniu duchownego na terenie parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Kleryk razem ze swoimi kolegami mieli zamówić męską prostytutkę. Podczas spotkania, które jak donosi "Gazeta Wyborcza" miało charakter czysto seksualny, uczestnicy zażywali tabletki na potencję.

Jeden z uczestników zasłabł podczas orgii. Drugi zadzwonił po ratowników. Kiedy ci przyjechali na miejsce, nie zostali wpuszczeni do środka. Dopiero po przyjeździe policji poszkodowanemu udzielono pomocy. Prokuratura prowadzi sprawę pod kątem nieudzielenia pomocy.

Konsekwencje orgii z księdzem w Dąbrowie Górniczej

Dla księdza Tomasza Z. konsekwencje orgii na terenie parafii są druzgocące. Jak przekazała sosnowiecka diecezja, duchowny został 21 września br. pozbawiony wszystkich urzędów i funkcji kościelnych do czasu wyjaśnienia sprawy i skierowany do zamieszkania poza parafią.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Modlą się do drzewa. Znany ksiądz mówi o kompromitacji

Ksiądz Tomasz był również redaktorem naczelnym sosnowieckiego wydania Tygodnika Katolickiego "Niedziela". Wydawnictwo zerwało z nim umowę. Sprawę orgii na terenie parafii NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej bada komisja powołana przez diecezję.

Do tej pory przesłuchano wszystkie osoby duchowne, które mogły mieć wiedzę na temat. Ksiądz, który mieszkał w budynku, twierdzi, że żadna inna osoba duchowna nie przebywała tam w czasie zdarzenia. Pozostałe dwie osoby duchowne zeznały, że nie mają żadnej wiedzy na temat uczestników wydarzenia - napisano w piątkowym komunikacie.

Diecezja chce ustalić we współpracy z policją i pogotowiem, czy w orgii brali udział również inni duchowni.

Ksiądz Tomasz szykował dzieci do pierwszej komunii

Ksiądz Tomasz Z. odpowiadał za przygotowanie dzieci z parafii do pierwszej komunii świętej. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", ich rodzice rozważają zbojkotowanie uroczystości. Co prawda 48-letni duchowny na pewno nie będzie prowadził trzecioklasistów, ale mieszkańcy Dąbrowy Górniczej stracili zaufanie także do proboszcza.

Jak mogę spokojnie zaprowadzić dziecko do kościoła na spotkanie przedkomunijne i tam je zostawić, skoro nawet proboszcz nie wiedział, albo nie chciał wiedzieć, co wyprawia podległy mu ksiądz - powiedział jeden z rodziców w rozmowie z "GW".

- Rodzice mówią, że nie poślą dzieci do komunii wcale. Więcej jest jednak takich, którzy chcą grupowo, na znak protestu, przenieść komunię do innej parafii - dodaje ojciec jednego z trzecioklasistów. Na razie nie wiadomo, jaka jest reakcja kurii na te doniesienia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić