Natalia Bogucka| 
aktualizacja 

Niemiecki wywiad: prezydent Chin prosił WHO o wstrzymanie informacji o koronawirusie

132

Niemiecka Federalna Służba Wywiadowcza (BND) ustaliła, że podczas rozmowy telefonicznej prezydent Chin Xi Jinping poprosił szefa WHO o "opóźnienie globalnego ostrzeżenia" przed pandemią koronawirusa - informuje tygodnik "Der Spiegel".

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus i prezydent Chin Xi Jinping
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus i prezydent Chin Xi Jinping (Getty Images)

Tygodnik "Der Spiegel" powołał się na raport niemieckich służb wywiadowczych. Wynika z niego, ze 21 stycznia prezydent Chin Xi Jinping poprosił szefa WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa o wstrzymanie informacji dot. pandemii koronawirusa.

BND szacuje, że przez chińską politykę informacyjną straciliśmy od czterech do sześciu tygodni na zwalczanie wirusa na całym świecie - pisze "Der Spiegel".

WHO odpowiedziało na zarzuty i nazwało je "bezpodstawnymi i nieprawdziwymi". Organizacja podkreśliła, że Tedros Adhanom Ghebreyesus nigdy nie rozmawiał z prezydentem Chin przez telefon.

Nie rozmawiali ze sobą 21 stycznia i nigdy nie rozmawiali przez telefon. Takie nietrafne raporty odwracają uwagę od działań WHO i świata na rzecz zakończenia pandemii COVID-19 - oświadczyło WHO.

Zauważmy: Chiny potwierdziły, że wirus przechodzi z człowieka na człowieka 20 stycznia - dodała organizacja.

Donald Trump: WHO jest chinocentryczna

Wcześniej szef WHO stwierdził, że Chiny powinny być przykładem tego, jak poradzić sobie z sytuacją kryzysową, pomimo powszechnego sceptycyzmu dot. oficjalnej liczby ofiar śmiertelnych w tym kraju. Prezydent USA Donald Trump postanowił wstrzymać finansowanie WHO i stwierdził, że jest "chinocentryczna".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Światowa Organizacja Zdrowia była katastrofą. Wszystko, co mówili, było błędne i są chinocentryczni. Jedyne co robią, to zgadzają się z Chinami, bez względu na to, co Chiny robią - skomentował Donald Trump.

Zobacz także: Kto odpowiedzialny za wirusa? Konflikt na linii USA-Chiny

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić