Niepokojące doniesienia o nobliście. Rodzina nie ma z nim kontaktu

Podziel się:

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki został przeniesiony do kolonii o zaostrzonym rygorze - przekazała jego żona Natalia Pinczuk. Jak mówi, od miesiąca nie może się z nim skontaktować i nie wie, jaki jest stan jego zdrowia.

Niepokojące doniesienia o nobliście. Rodzina nie ma z nim kontaktu
Ales Bialiatski (pap, TATYANA ZENKOVICH)

Pinczuk przekazała, że ostatnie, co wie o swoim mężu to to, że przebywa obecnie w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze w mieście Horki na Białorusi. Jak mówi, ten zakład karny "słynie z surowych warunków i przeznaczony jest dla recydywistów".

Nie ma kontaktu od ponad miesiąca

To ostatnie potwierdzone miejsce pobytu Alesia Bialackiego. Od tego czasu bliscy nie wiedzą, co dzieje się z noblistą i od ponad miesiąca nie mogą się z nim skontaktować. Razem z nim do kolonii mieli trafić jego współpracownicy - Walancin Stefanowicz i Uładzimir Łabkowicz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dyktatura się sypie. Zarembiuk: "Ludzie swoje wiedzą"

Aleś Bialacki to znany białoruski aktywista i obrońca praw człowieka. Szczególnie stał się jednak znany podczas protestów na Białorusi w 2020 roku. Założona przez niego organizacja, Wiasna monitorowała i nadal monitoruje prześladowania z powodów politycznych na Białorusi.

Przebywa za kratami od 2021 roku

Wiasna została zdelegalizowana przez władze w 2003 r., ale nigdy nie przerwała działalności. 60-letni Bialacki znowu jest więźniem politycznym - od lipca 2021 r. przebywa w areszcie pod sfingowanymi zarzutami.

Aktywista został zatrzymany w lipcu 2021 roku i od tego czasu razem ze swoimi współpracownikami przebywa za kratami. 3 marca br. zapadł wyrok w sprawie organizacji Wiasna, której reżim Łukaszenki zarzucał "niepłacenie podatków", "przemyt" i "finansowanie protestów".

Laureat nagrody Nobla

Wyrok w sprawie Wiasny zapadł 3 marca. Bialacki został skazany na 10 lat więzienia, Stefanowicz – na dziewięć, a Łabkowicz – na siedem. Bialacki został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla w październiku 2022 roku.

Bialacki jest czwartym człowiekiem w historii, który otrzymał pokojową nagrodę Nobla, będąc za kratami – powiadomiła wówczas Wiasna.

Razem z Bialackim lauretami Pokojowej Nagrody Nobla została w 2022 roku rosyjska organizacja badająca zbrodnie stalinowskie Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić