Niepokojące informacje. Pacjenci mogą zarażać się dwoma szczepami koronawirusa

13

Naukowcy informują, że pacjenci mogą zarazić się dwoma szczepami koronawirusa w tym samym czasie. Takie przypadki pojawiły się już w Brazylii.

Niepokojące informacje. Pacjenci mogą zarażać się dwoma szczepami koronawirusa
Naukowcy informują, że pacjenci mogą zarazić się dwoma szczepami koronawirusa w tym samym czasie. (Getty Images)

Naukowcy z Uniwersytetu Feevale przebadali 92 osoby z koronawirusem w Rio Grande do Sul w południowej Brazylii. Pacjenci byli w wieku od 14 do 80 lat, przy czym 50 proc. stanowili mężczyźni, a 50 proc. kobiety. W listopadzie u dwóch pacjentów biorących udział w badaniu stwierdzono, że zostały zarażone dwoma różnymi szczepami koronawirusa.

Połączenie tych dwóch szczepów nie wydawało się nasilać choroby, pacjenci mieli łagodne objawy choroby. Jeden z nich zmagał się z suchym kaszlem, a drugi oprócz kaszlu miał tylko ból gardła.od tego czasu obaj pacjenci wyzdrowieli.

Badanie przeprowadzone przez Laboratorium Mikrobiologii Molekularnej Uniwersytetu Feevale nie zostało jeszcze opublikowane w czasopiśmie naukowym ani przeanalizowane przez innych naukowców.

Główny badacz z Uniwersytetu Feevale, Fernando Spilki powiedział, że fakt, że dwie osoby uzyskały pozytywny wynik testu na dwa szczepy koronawirusa w tak małej liczebności próby, pokazuje, że zjawisko to może być powszechne.

Badacze odkryli również, że w brazylijskim stanie Rio Grande do Sul krążyło pięć różnych szczepów koronawirusa, w tym nowy o nazwie VUI-NP13. Według brazylijskich naukowców, gdy różne genomy wirusa mieszają się u tej samej osoby, mogą prowadzić do powstania nowych szczepów Covid-19.

Te koinfekcje mogą generować nowe warianty nawet szybciej niż miało to miejsce. To byłaby kolejna ewolucyjna ścieżka wirusa - powiedział wirusolog Fernando Spilki.

Fernando Spilki podkreśla, że odkrycie to jest "niepokojące", ponieważ - jak sugeruje specjalista - nowe szczepy mogą powodować problemy nawet wśród osób, które uzyskały odporność.

Profesor nauk oddechowych na Uniwersytecie w Leicester, dr Julian Tang, powiedział natomiast, że sytuacja gdy dwa szczepy wirusa jednocześnie zarażają jedną osobę "nie jest niczym niezwykłym".

Jest całkowicie możliwe, że dziecko uczęszczające do szkoły podstawowej zostanie zarażone jednym wariantem Covid-19, a starsze rodzeństwo uczęszcza do szkoły średniej i zaraża się innym wariantem Covid-19 - i oboje dzieci przyniosą swoje wirusy do domu, aby zarazić się nawzajem oraz rodziców obydwoma wariantami - mówi dr Julian Tang w rozmowie z "Daily Mail".

Dyrektor Worldwide Influenza Centre w londyńskim Francis Crick Institute, dr John McCauley, zgodził się poprzednikiem, że jedna osoba może zarazić się dwoma szczepami, podobnie jak w przypadku grypy.

Zobacz także: Prof. Alicja Chybicka o szczepieniach pacjentów onkologicznych
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić