o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Niepokojące wieści z Iranu. Ujawniono, ile mają wzbogaconego uranu

135
Podziel się

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej twierdzi, że Iran ma obecnie ponad 12 razy więcej wzbogaconego uranu, niż zezwala na to międzynarodowe porozumienie nuklearne.

Niepokojące wieści z Iranu. Ujawniono, ile mają wzbogaconego uranu
Iran narusza warunki porozumienia nuklearnego (Getty Images)
bDXXjDdx

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) twierdzi, że zapasy wzbogaconego uranu w Iranie wynoszą 2442,9 kg. Zgodnie z umową nuklearną z 2015 r. Iran może mieć jedynie 202,8 kg. To oznacza, że kraj ponad 12-krotnie przekroczył dozwolony limit.

Jednocześnie MAEA przekazała, że Iran nie przedstawił wiarygodnego wyjaśnienia obecności materiału jądrowego w niezadeklarowanym miejscu. W najnowszym raporcie rozesłanym do państw członkowskich agencja ONZ dodała, że ​​Iran kontynuuje wzbogacanie uranu do poziomu 4,5 proc., naruszając próg 3,67 proc. - podaje BBC.

bDXXjDdz

W ubiegłym roku Iran zaczął świadomie i publicznie odstępować od zobowiązań zawartych w ramach międzynarodowego porozumienia nuklearnego podpisanego z Chinami, Francją, Niemcami, Rosją, Wielką Brytanią i USA. Był to odwet za to, że prezydent USA Donald Trump odstąpił od umowy i przywrócił wyniszczające dla kraju sankcje gospodarcze.

Joe Biden zniesie sankcje wobec Iranu?

Prezydent-elekt Joe Biden zasygnalizował chęć ponownego przystąpienia USA do porozumienia nuklearnego i zaoferował Iranowi "wiarygodną drogę powrotną do dyplomacji". W środę prezydent Iranu Hasan Rouhani powiedział, że jego kraj wykorzysta "każdą okazję", aby "zdjąć presję sankcji z barków narodu".

bDXXjDdF

Wzbogacony uran może służyć do produkcji broni jądrowej, a także do produkcji paliwa dla elektrowni. Iran utrzymuje, że jego program nuklearny służy wyłącznie celom pokojowym. Na Twitterze ambasador tego kraju przy MAEA, Gharib Abadi, powiedział, że "należy unikać wszelkich pochopnych komentarzy" i dodał, że "trwają interakcje mające na celu sfinalizowanie rozwiązania sprawy".

Zobacz także: Wybory w USA. Prof. Dudek: "Rząd PiS postawił całą politykę zagraniczną na jedną kartę"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDXXjDea
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(135)
Benka
5 miesięcy temu
A ile wzbogaconego uranu posiada USA - agresywne państwo prowadzące od lat aktywną politykę terroryzmu światowego (również przeciwko Iranowi), politykę agresji militarnej, okupacji, ludobójstwa. Państwa będące celem tej polityki światowego terroryzmu są zmuszone do aktywnej obrony i odstraszania swoimi możliwościami skutecznej obrony i realnymi możliwościami skutecznej odpowiedzi.
Remo
6 miesięcy temu
No koniecznie trzeba tam zanieść zdobycz demokracji.
Beob
6 miesięcy temu
Ach, zobaczyc tak ognista kule nad Brooklynem.
bDXXjDeb
Evik
6 miesięcy temu
Biden to nie prezydentem elect czemu piszecie bzdury Trump przez. 4 Lata nie wywolal zadnej wojny jezeli zostanie prezydentem to wojny nie bedzie Trump2020
Lukasz
6 miesięcy temu
czemu mylacy obraz hutnikow? co ma wspolnego z uranem?
Mir
6 miesięcy temu
Iran chce być jak Korea Pn. Kiedy to się stanie będzie wojna.
Pit
6 miesięcy temu
Znowu to groznie wygladajace zdjecie jak odlewaja garnki z aluminium
TTT
6 miesięcy temu
Koalicja pod wodzą USA rozpoczęła właśnie medialne przygotowania do konfliktu zbrojnego z Iranem (pamiętacie ciężarówki Saddama do produkcji gazów bojowych?). Już chyba wiadomo kto zapłaci Jankesom życiem, wolnością i zasobami za kryzys po koronawirusie
Matis
6 miesięcy temu
Międzynarodowe porozumienie, USA się wycofały wiec mogą produkować ile chcą, co tu się dziwić.
KO1
6 miesięcy temu
Panowie w smiesznych czapkach robia swoje....
KO1
6 miesięcy temu
Panowie w smiesznych czapkach robia swoje....
KO1
6 miesięcy temu
No to mamy preteks do kolejnego ataku... panowie w smiesznych czapkach nie maja moralnych kregoslupow, nie zawahaja sie by powieksyc pole manewru...
jakub102
6 miesięcy temu
Pretekst do wojenki
bDXXjDdT
Kolo
6 miesięcy temu
Skąd wiedzą z dokładnością po przecinku ? Pewnie przeciek kontrolowany dla zastraszenia Bidena
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić