o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Niepokojące wieści z Iranu. Ujawniono, ile mają wzbogaconego uranu

135
Podziel się

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej twierdzi, że Iran ma obecnie ponad 12 razy więcej wzbogaconego uranu, niż zezwala na to międzynarodowe porozumienie nuklearne.

Niepokojące wieści z Iranu. Ujawniono, ile mają wzbogaconego uranu
Iran narusza warunki porozumienia nuklearnego (Getty Images)
bDzFlmwR

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) twierdzi, że zapasy wzbogaconego uranu w Iranie wynoszą 2442,9 kg. Zgodnie z umową nuklearną z 2015 r. Iran może mieć jedynie 202,8 kg. To oznacza, że kraj ponad 12-krotnie przekroczył dozwolony limit.

Jednocześnie MAEA przekazała, że Iran nie przedstawił wiarygodnego wyjaśnienia obecności materiału jądrowego w niezadeklarowanym miejscu. W najnowszym raporcie rozesłanym do państw członkowskich agencja ONZ dodała, że ​​Iran kontynuuje wzbogacanie uranu do poziomu 4,5 proc., naruszając próg 3,67 proc. - podaje BBC.

bDzFlmwT

W ubiegłym roku Iran zaczął świadomie i publicznie odstępować od zobowiązań zawartych w ramach międzynarodowego porozumienia nuklearnego podpisanego z Chinami, Francją, Niemcami, Rosją, Wielką Brytanią i USA. Był to odwet za to, że prezydent USA Donald Trump odstąpił od umowy i przywrócił wyniszczające dla kraju sankcje gospodarcze.

Joe Biden zniesie sankcje wobec Iranu?

Prezydent-elekt Joe Biden zasygnalizował chęć ponownego przystąpienia USA do porozumienia nuklearnego i zaoferował Iranowi "wiarygodną drogę powrotną do dyplomacji". W środę prezydent Iranu Hasan Rouhani powiedział, że jego kraj wykorzysta "każdą okazję", aby "zdjąć presję sankcji z barków narodu".

bDzFlmwZ

Wzbogacony uran może służyć do produkcji broni jądrowej, a także do produkcji paliwa dla elektrowni. Iran utrzymuje, że jego program nuklearny służy wyłącznie celom pokojowym. Na Twitterze ambasador tego kraju przy MAEA, Gharib Abadi, powiedział, że "należy unikać wszelkich pochopnych komentarzy" i dodał, że "trwają interakcje mające na celu sfinalizowanie rozwiązania sprawy".

Zobacz także: Wybory w USA. Prof. Dudek: "Rząd PiS postawił całą politykę zagraniczną na jedną kartę"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDzFlmxa
bDzFlmxu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(135)
ad vocem
2 miesiące temu
Kiedy MAEA przetrzepie izraelskie laboratoria atomowe na pustyni Negew?
wsx
2 miesiące temu
Podobnie jak Irak, który miał broń chemiczną i nuklearną i kosmiczną. Libia też miała tajną broń. Przyszła do nich demokracja i teraz to państwa upadłe. W Iranie żyją normalni ludzie. Trzeba im normalność zabrać.
MARO
2 miesiące temu
Kika lat temu z Instytutu Badań Jądrowych w Świerku w nieznanym kierunku wywieziono prawie 300 kg wzbogaconego uranu, taka ilość wystarczyłaby do zbudowania 3 bomb ! Tą wiadomość podano nawet do publicznej wiadomości ale dopiero wtedy kiedy ładunek bezpiecznie dotarł już na miejsce przeznaczenia !
bDzFlmxv
Najwyższapora
2 miesiące temu
Ja tam myślę, że w tej i kilku innych historiach wszystko co będzie mogło pójść źle, pójdzie źle.
kierowca
2 miesiące temu
zrozumcie że na bliskim wschodzie tylko Izrael może mieć broń atomową. Dlatego stany wielki jego sojusznik pilnują tego. A jeśli jakiś kraj myśli inaczej to wprowadzana jest tam demokracja.
Najnowsze komentarze (135)
Benka
miesiąc temu
A ile wzbogaconego uranu posiada USA - agresywne państwo prowadzące od lat aktywną politykę terroryzmu światowego (również przeciwko Iranowi), politykę agresji militarnej, okupacji, ludobójstwa. Państwa będące celem tej polityki światowego terroryzmu są zmuszone do aktywnej obrony i odstraszania swoimi możliwościami skutecznej obrony i realnymi możliwościami skutecznej odpowiedzi.
Remo
2 miesiące temu
No koniecznie trzeba tam zanieść zdobycz demokracji.
Beob
2 miesiące temu
Ach, zobaczyc tak ognista kule nad Brooklynem.
Evik
2 miesiące temu
Biden to nie prezydentem elect czemu piszecie bzdury Trump przez. 4 Lata nie wywolal zadnej wojny jezeli zostanie prezydentem to wojny nie bedzie Trump2020
Lukasz
2 miesiące temu
czemu mylacy obraz hutnikow? co ma wspolnego z uranem?
Mir
2 miesiące temu
Iran chce być jak Korea Pn. Kiedy to się stanie będzie wojna.
Pit
2 miesiące temu
Znowu to groznie wygladajace zdjecie jak odlewaja garnki z aluminium
TTT
2 miesiące temu
Koalicja pod wodzą USA rozpoczęła właśnie medialne przygotowania do konfliktu zbrojnego z Iranem (pamiętacie ciężarówki Saddama do produkcji gazów bojowych?). Już chyba wiadomo kto zapłaci Jankesom życiem, wolnością i zasobami za kryzys po koronawirusie
bDzFlmxn
Matis
2 miesiące temu
Międzynarodowe porozumienie, USA się wycofały wiec mogą produkować ile chcą, co tu się dziwić.
KO1
2 miesiące temu
Panowie w smiesznych czapkach robia swoje....
KO1
2 miesiące temu
Panowie w smiesznych czapkach robia swoje....
KO1
2 miesiące temu
No to mamy preteks do kolejnego ataku... panowie w smiesznych czapkach nie maja moralnych kregoslupow, nie zawahaja sie by powieksyc pole manewru...
jakub102
2 miesiące temu
Pretekst do wojenki
Kolo
2 miesiące temu
Skąd wiedzą z dokładnością po przecinku ? Pewnie przeciek kontrolowany dla zastraszenia Bidena
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić