Niesamowite odkrycie archeologów. Wykopali to po tysiącach lat

16

Egipscy archeolodzy odkryli w Gizie 59 sarkofagów. Według ekspertów zostały pochowane około dwa i pół tysiąca lat temu. Wszystkie trumny zachowały się w bardzo dobrym stanie.

Niesamowite odkrycie archeologów. Wykopali to po tysiącach lat
Otwarcie sarkofagu (Getty Images, Ziad Ahmed)

Egipska misja archeologiczna odkryła w Gizie sarkofagi sprzed dwóch i pół tysiąca lat. 59 trumien znaleziono na rozległym cmentarzysku Sakkary, nekropolii starożytnej egipskiej stolicy Memfis, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 40 z nich zostało pokazanych prasie, a zdjęcia świetnie zachowanych sarkofagów obiegły świat.

W większości sarkofagów znaleziono zmumifikowane szczątki. Świadczy to, że pochowani to kapłani, najwyżsi urzędnicy i elity starożytnego Egiptu. Wszyscy z nich prawdopodobnie podlegali skomplikowanym rytuałom pogrzebowym starożytnego Egiptu po śmierci, w tym usunięciu mózgu żelaznym hakiem. Taki zabieg przeszło ciało mężczyzny pochowane w sarkofagu, który został otwarty w obecności mediów.

O odkryciu poinformował minister starożytności i turystyki Egiptu dr Khaleda El-Enany. Poinformował, że misja trwa już od dwóch miesięcy. Podkreślał również bardzo dobry stan zachowania sarkofagów. Trumny zostaną przewiezione do Wielkiego Muzeum Egipskiego w celu ich publicznego pokazania. Oprócz tego odkryto również wiele posągów, amuletów i figurek.

Dziś mogę powiedzieć, że większość odkryć dokonały egipskie zespoły na egipskiej ziemi. Jest to coś, z czego jestem niezmiernie dumny - powiedział El-Enany.
Zobacz także: Mumia z tatuażami sprzed 1700 lat. Niezwykłe odkrycie archeologiczne
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić