Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Egipt. Dynastia upadła z powodu zmian klimatycznych?

1

Podczas wykopalisk grobowca starożytnej egipskiej królowej Hentakavess II archeolodzy z Czech odkryli napisy o upadku epoki. Informacje zawarte w inskrypcjach przypominają naukowcom problemy współczesnego świata.

Egipt. Dynastia upadła z powodu zmian klimatycznych?
Naukowcy odnaleźli relację z upadku Egiptu. (Pixabay)

Sarkofag został znaleziony w 2015 roku na południowy zachód od Kairu. Prace nad sarkofagiem oraz przedmiotami, które się w nim znajdowały, rozpoczęto dopiero teraz.

Grupa specjalistów z Czeskiego Instytutu Egiptologii uważa, że ​​znalezisko to rzuca nowe światło na "ciemną plamę w historii starożytnego królestwa".  Naukowiec Miroslav Barta zauważył, że w czasach królowej nastąpił początek upadku Egiptu. Stopniowo odchodzono od budowania piramid i złożonego systemu hierarchicznego.

Przewidzieli upadek Egiptu

Ponadto kraj zmagał się z klęskami żywiołowymi. Napisy wewnątrz grobowca sugerują, że upadek królestwa nastąpił m.in. z powodu nepotyzmu wśród rządzących elit. Dla naukowców odkrycie jest ważne ze względów historycznych, ale można je też porównać do problemów współczesnego świata.

Zobacz także: Odkryli zapieczętowane trumny sprzed 2500 lat

Na południe od Kairu znaleziono jeszcze 13 innych sarkofagów. Naukowcy zaznaczają, że nie były otwierane od 2500 lat i mogą skrywać wiele skarbów oraz drogocennych informacji. Chociaż trumny leżały pod ziemią przez tysiące lat, zachowały część swoich oryginalnych kolorów.

Do tej pory nie ustalono tożsamości i pozycji właścicieli tych trumien. Odpowiedzi na te pytania zostaną udzielone wkrótce, gdy prace wykopaliskowe będą kontynuowane. Egipski minister turystyki i zabytków Khaled el-Anani zaprosił zagranicznych ambasadorów w Egipcie na konferencję prasową, na której zostaną ogłoszone szczegóły nowego odkrycia archeologicznego w Sakkarze.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić