o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
ESO
|

Zbierał zabytki. Policja zabrała wszystko i zatrzymała 40-latka

228
Podziel się

Policjanci z Andrychowa (woj. małopolskie) zabezpieczyli ponad 400 zabytkowych przedmiotów z różnych okresów historycznych, m.in. średniowieczną broń. 40-latek, u którego znaleziono skarby, został zatrzymany.

Zbierał zabytki. Policja zabrała wszystko i zatrzymała 40-latka
Wśród przedmiotów znaleziono eksponaty pochodzące nawet z epoki średniowiecza. (Policja)
bDyEdHrF

Małopolscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości skierowanej przeciwko dobrom kultury jakiś czas temu otrzymali informacje, że jeden z mieszkańców Andrychowa może być w posiadaniu zabronionych "przedmiotów o charakterze archeologicznym".

40-latek miał znajdować te zabytki poprzez nielegalne poszukiwania przy pomocy wykrywacza metali na terenie całej Polski, na różnego rodzaju aukcjach internetowych i na bazarach.

bDyEdHrH

Policja znalazła średniowieczne skarby

W połowie września policjanci z Andrychowa wraz z policjantami z wydziału kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie dokonali przeszukania wytypowanej posesji.

Jak podaje policja natrafiono tam na ponad 400 sztuk różnego rodzaju artefaktów, które leżały złożone w pudłach w całym domu, przede wszystkim na strychu. Przy udziale pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, zabezpieczono zabytkowe przedmioty.

bDyEdHrN

Wśród przedmiotów znaleziono eksponaty pochodzące nawet z epoki średniowiecza. Były to m.in. ołowiane pociski różnego kalibru, elementy broni, monety, toporki, młotki, noże, groty strzał, przęśliki a nawet elementy ubioru. Przedmioty te są chronione przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

40-letni mężczyzna został zatrzymany. Sprawą zajmie się prokuratura. Nie poinformowano, jakie konsekwencje grożą 40-latkowi.

Policja przypomina, że nielegalne wykopaliska na stanowiskach archeologicznych doprowadzają do trwałego niszczenia zarówno samego zabytku jak i miejsc, które są nielegalnie eksplorowane przez amatorskich poszukiwaczy. Dlatego jest to zabronione przez prawo.

bDyEdHrO
Zobacz także: Niezwykłe stworzenia znalezione na plaży. Morze wyrzuciło je na brzeg
bDyEdHsi
KOMENTARZE
(228)
Dziadek
4 miesiące temu
Co za idiotyczne przepisy, to niech lepiej zabytki do cna zardzewiały w ziemi i przepadną na zawsze niż leżą na półce u kolekcjonera??? Głupota. Czas to zmienić!!
prawda
4 miesiące temu
Jednym słowem policja,prokurator i tak zwany gość od zabytków ,okradli z pełną premedytacją uczciwego poszukiwacza histori a morze trzeba tą kwestie poruszyć w Bruxseli jak Polacy we własnym kraju są nararzeni na szykany i rasizm ze strony komunistów PiSPO
bbbb
4 miesiące temu
gdyby kradli, to rozumiem, ale że kupowali na bazarach, albo odnajdywali... chore przepisy... lepiej żeby zardzewiało w ziemi doszczętnie/... chore prawo; w UK jest takie prawo, że jeśli coś znajdziesz w ziemi to jest twoje, jest tylko 1 warunek: musisz udostępnić do badań naukowych, jeśli jest potrzeba
bDyEdHsj
Apel
4 miesiące temu
Obywatelu nie kradnij! Państwo nie lubi konkurencji.
aaaaaaaaaaa
4 miesiące temu
Ten zardzewiały bagnet z którego po oczyszczeniu pewnie już by nie zostało jest coś warty? Ja uważam że na złomie nie bardzo by kto chciał go kupić.
Najnowsze komentarze (228)
Janek
2 tyg. temu
Niby zyjemy w wolnym kraju a nic człowiek nie moze , znajdziesz cos na swojej ziemi Panstwo kladzie na to łape i jeszcze masz kłopoty.Panstwo w ten sposób tworzy podziemie archeologiczne.W innych krajach przepisy sa bardziej przyjazne dla obywatela.
Emeryt.
2 tyg. temu
Ciągle nie mogę zrozumieć dlaczego niektórzy komentujący piszą tak niechlujnie,z błędami ortograficznymi,składniowymi i co tam jeszcze!!!???Czy to ma być zabawne???Prymitywy!!!
JWK
miesiąc temu
To nie są skarby tylko destrukty zniszczone upływem czasu.
dlugi
miesiąc temu
"Wśród przedmiotów znaleziono eksponaty pochodzące nawet z epoki średniowiecza. (Policja)" A na zdjęciu zardzewiały bagnet z drugiej wojny światowej... Mamy tak samo złe prawo dotyczące zabytków, jak w ZSSR, ale w tym czasie ZSSR stało się Rosją i zmieniło swoje prawo, my mamy dalej tkwimy z gównie.
Koń
4 miesiące temu
Szkoda komentować... Państwo Prawa i Sprawiedliwości koń by się uśmiał
StopBzdurom
4 miesiące temu
Mauser bagnet już w średniowieczu Krzyżacy produkowali?
drawszczanin
4 miesiące temu
" ... przy pomocy wykrywacza metali na terenie całej Polski,na różnego rodzaju aukcjach internetowych i na bazarach." NIEDOPUSZCZALNE - z wykrywaczem poszedł na aukcje internetowe. SZOK
aaa
4 miesiące temu
ten bagnet jest ze średniowiecza, czy oni są ślepi, czy autor artykułu, nie wie o czym pisze
bDyEdHsb
fed
4 miesiące temu
jakie panstwo takie prawo
Łukasz
4 miesiące temu
ja się przestaje dziwić, że policjantów ludzie biją... Z roku na rok mam do nich coraz mniej zaufania, o szacunku nawet nie wspominając
ola01
4 miesiące temu
ten człowiek nic nikomu nie ukradł !!!! może jego zamysłem było ocalenie czegoś co bezpowrotnie "gnije" w ziemi .
LOL
4 miesiące temu
hahaha pod zdjęciem napis : Wśród przedmiotów znaleziono eksponaty pochodzące nawet z epoki średniowiecza . Co widać na zdjęciu ? hahaha Bagnet i pochwę z II wojny światowej !
maciek
4 miesiące temu
Napisałbym co myślę o takim prawie i o nadgorliwych policjantach i prokuratorach. Ale zdaje się taka krytyka też jest karalna.
mk11111111111
4 miesiące temu
I na to idą nasze pieniądze - Co na to Pan Gliński i Napiórkowski z KG Policji ???
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić