Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 
aktualizacja 

Niecodzienne odkrycie polsko-włoskiej misji w Egipcie. To budowla sprzed 4500 lat

6

O sporym sukcesie może mówić grupa archeologów składająca się z Polaków i Włochów, która bada tereny miejscowości Abu Gurab w północno-wschodnim Egipcie. Badaczom udało się odkryć pozostałości budowli sprzed 4500 lat. Ich zdaniem to część jednej z sześciu świątyń solarnych z okresu V dynastii.

Niecodzienne odkrycie polsko-włoskiej misji w Egipcie. To budowla sprzed 4500 lat
Niecodzienne odkrycie polsko-włoskiej misji w Egipcie. To budowla sprzed 4500 lat (Ministerstwo Turystyki Egiptu)

Jak poinformowało egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności, badacze z Polski i Włoch podczas wykopalisk w staroegipskiej nekropolii Abusir natrafili na pozostałości ceglanego budynku w pobliżu świątyni słonecznej Niuserra. W ich opinii jest to najprawdopodobniej jedna z czterech brakujących świątyń słonecznych wzniesionych przez władców V dynastii.

Rządzący w tamtych czasach Egiptem przywiązywali sporą uwagę do mitologii heliopolitańskiej i jako pierwsi przyjęli tytuł "synów Re".

Niecodzienne odkrycie polsko-włoskiej misji w Egipcie. To budowla sprzed 4500 lat

Dr Mostafa Waziri z egipskiej Najwyższej Rady Archeologii zdradził, że archeologowie dostali się do wnętrz pozostałości budynku poprzez wapienne wejście. Prowadzi ono do strefy pomiędzy magazynami na północy a dużym dziedzińcem na zachodzie.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Z kolei dr Ayman Ashmawi zdradził, że polsko-włoska grupa archeologów we wnętrzach odkrytej świątyni znalazła też wiele przedmiotów z ceramiki. Mogły one być używane w trakcie różnego rodzaju rytuałów.

Badaczom udało się też dotrzeć do pieczęci z nazwiskami królewskimi, w tym z imieniem faraona Szepseskare - poinformowała dr Rosanna Pirelli z Uniwersytetu w Neapolu. - Nie mamy zbyt wielu informacji o tym władcy, więc działania w tym miejscu mogą zmienić naszą wiedzę o historii tego króla - przekazała Pirelli.

Profesor egiptologii i szef delegacji z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN w Warszawie Massimiliano Nuzzolo potwierdził, że polsko-włoska grupa zakończy swoje prace w najbliższym czasie. Jej celem jest jednak zgłębienie wiedzy na temat nowego odkrycia i tajemnic budynku, który długo pozostawał niedostępny dla współczesnej ludzkości.

Zobacz także: Dyskusja po skeczu Neo-Nówki. Czarzasty: PiS lubi sobie pocenzurować
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić