Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|
aktualizacja

Spadł z nieba w Azji. Sensacja budzi duże emocje wśród mieszkańców

55
Podziel się:

Mieszkańcy wioski Pengadang w Indonezji w nocy usłyszeli głośny huk, który wydawał im się podejrzany. Kilka godzin później w okolicy znaleziono metalową płytę długości trzech metrów. To najprawdopodobniej fragment chińskiej rakiety Long March 5B.

Spadł z nieba w Azji. Sensacja budzi duże emocje wśród mieszkańców
Nagle spadł z nieba. "Radioaktywny" przedmiot przestraszył mieszkańców (Reuters)

Wszystko wskazuje na to, że na farmie w Indonezji znaleziono fragment chińskiej rakiety Long March 5B. Zauważyli ją mieszkańcy Sanggau Regency w prowincji Zachodni Kalimantan. Zabezpieczony przedmiot ma długość nieco ponad trzech metrów. Wcześniej mieszkańcy Pengadang w dystrykcie Sekayam usłyszeli w nocy głośny huk, który najprawdopodobniej towarzyszył uderzeniu podejrzanego przedmiotu o ziemię.

Na miejscu pojawiła się policja, która zabezpieczyła teren znaleziska specjalnymi taśmami. Mimo to, sensacyjne odkrycie budzi nie lada emocje wśród lokalnej społeczności.

Nagle spadł z nieba. "Radioaktywny" przedmiot przestraszył mieszkańców

Jak informuje serwis Yahoo! News, podobne elementy znaleziono w innych częściach Azji Południowo-Wschodniej, dlatego eksperci nie mają wątpliwości, iż pochodzą one z chińskiej rakiety, która w niekontrolowany sposób spadła na Ziemię.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Radioaktywny" przedmiot spadł z nieba. Odkrycie na farmie w Azji

Long March 5B miała za zadanie wysłać ważący ponad 23 tony moduł Wentian do Stacji Kosmicznej Tiangong. Następnie szczątki rakiety powinny były spaść do Oceanu Spokojnego, jednak stało się inaczej, przez co jej fragmenty zostały rozrzucone po kilku azjatyckich krajach - doniesienia o podobnych odkryciach pojawiły się również w Malezji i na Filipinach.

Tylko Chiny mogą oficjalnie potwierdzić, że odkryte metalowe przedmioty pochodzą z rakiety Long March 5B. - Jak dla mnie, te elementy wyglądają jak części rakiety. Nie mam powodu, by to kwestionować i twierdzić, że jest inaczej - powiedział Ted Muelhaupt, konsultant z Aerospace Corporation.

Wysyłanie rakiet w przestrzeń kosmiczną stanowi pewne zagrożenie dla ludzi. Z badań opublikowanych w czasopiśmie "Nature" wynika, że istnieje ok. 10 proc. szans, iż spadające szczątki rakiety trafią co najmniej jedną osobę lub grupę osób w ciągu najbliższej dekady.

Eksperci zwracają uwagę na to, że nawet jeśli fragmenty rakiet i statków kosmicznych nie uderzą nikogo, mogą być niebezpieczne dla człowieka. Wynika to z faktu, że na metalowych elementach mogą znajdować się resztki paliwa rakietowego.

Jak dotąd Chińczycy nie zgłosili się po szczątki swojej rakiety. Jednak jak zauważają eksperci, to już trzecia sytuacja, w której Long March 5B w sposób niekontrolowany spada na Ziemię. Wcześniej wydarzyło się w maju 2021 roku, gdy fragmenty spadły w okolicach jednej z wysp na Oceanie Indyjskim. W maju 2020 roku elementy rakiety spadły w pobliżu dwóch wiosek w Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Działania Chińczyków wywołują niepokój przede wszystkim na Filipinach. W ostatnich dniach odkryto tam kilka fragmentów, które mają pochodzić z Long March 5B. - Znajdujemy się centralnie na torze lotu większości chińskich rakiet - powiedział Jay Batongbacal, profesor Instytutu Gospodarki Morskiej i Prawa Morskiego Uniwersytetu Filipińskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(55)
Kuba
2 miesiące temu
A Tuska dobrobyt zakopany już dawno w ziemi, ten z towarzyszami "zarobiony" z afery z Amber Gold
Hihi
2 miesiące temu
Mają dużo szczęścia bo to Kaczyńskiego dobrobyt zwalił im się na głowy.
Szafeczq211
2 miesiące temu
Made in China
Marcin
2 miesiące temu
Tak jak tu wiele osób doszukuję się że to coś nie tak spadło, trzeba by zapytać eksperta Macierewicza bo coś mi się wydaje że jednak był wybuch przed uderzeniem i Tusk z Putinem do tego strzelali 🤣
Lewandoski
2 miesiące temu
A co mnie chiny obchodzą 🤪
Janusz 1958*
2 miesiące temu
Chińczycy widocznie są tak dokładnie jak ruscy.Coś zrobią , ale nie dopracują . Czyli inaczej rzecz ujmując chińskie knoty .
Fircyk
2 miesiące temu
Jaka metalowa płytą.To jakaś skorupą. Płyta zawsze jest płaską.
klio
2 miesiące temu
Jak to spadlo z tylu kilometrow i nawet sie dobrze nie wbiło ,bo wygląda to tak jak by ktoś to rzucił na ziemię albo spadło z niskiej wysokości, coś tu nie pasuje
Marek
2 miesiące temu
Resztki paliwa rakietowego po przejściu przez atmosferę? Kogoś poniosło!
hehehehe
2 miesiące temu
tak samo tłumaczył turystom pilot wycieczki w Egipcie ... żeby nie zbliżać się do ulicznych handlarzy papirusami bo mogą mieć na sobie niebezpieczne zarazki. natomiast jezeli kupi się papirusy we wskazanym przez niego sklepie będziemy zadowoleni i bezpieczni...
Anacov
2 miesiące temu
Nie bardzo to wygląda na zrzut z nieba zaóważcie że wokół nie ma żadnych zagłębień, które na pewjo by powstały gdyby to spadło z dużej wysokości
Starlink
2 miesiące temu
Już niedługo starlinki zaczną na spadać na głowę!!!
Twój Nick
2 miesiące temu
dziękujemy chińskim naukowcom za deszcz złomu
Obserwator
2 miesiące temu
Wysłali statek po naród wybrany ruskie, Iranowi by być bliżej Boga
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić