o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ABA
|

Tyle zostało ich na Ziemi. Naukowcy opracowali niesamowitą mapę

16
Podziel się

Dwóch badaczy z Uniwersytetu w Paraiba w Brazylii opracowało niezwykłą mapę. Na podstawie badań i obserwacji oszacowali gdzie mogą żyć nieznane ludzkości gatunki zwierząt.

Tyle zostało ich na Ziemi. Naukowcy opracowali niesamowitą mapę
Mapa pokazuje nieznane światu gatunki kręgowców. (Map of life)
bDZpNssB

Ekolodzy Mario Moura i Walter Jetz z Uniwersytetu w Paraiba w Brazylii stworzyli mapę miejsc, gdzie wciąż mogą znajdować się nieznane gatunki zwierząt. Swoje prognozy oparli o wieloletnie badania, czynniki biologiczne, środowiskowe i socjologiczne związane z ponad 32 tys. kręgowców lądowych.

Szanse na wczesne odkrycie i opisanie nie są takie same między gatunkami - mówi Moura.
bDZpNssD

Znamy tylko 13 proc. gatunków zwierząt

Naukowcy mówią prost, że odkrycie dużych gatunków lub kuzynów znanych nam już zwierząt jest mało prawdopodobne. Nie mniej jednak autorzy badań mają nadzieję na odnalezienie małych gadów i płazów. Główne państwa, w których miałyby się znajdować to Brazylia, Indonezja, Madagaskar i Kolumbia.

Zobacz także: Dwa lata w całkowitej izolacji. Eksperyment uznano za porażkę
bDZpNssJ
Ostrożne szacunki sugerują, że tylko od 13 do 18 procent wszystkich żywych gatunków jest nam znanych w tym momencie - chociaż liczba ta może wynosić zaledwie 1,5 procent. (...) te [nieodkryte] gatunki i ich funkcje mogą na zawsze zostać utracone - wyjaśniają naukowcy z Uniwersytetu Yale, którzy również zajmują się tym tematem.

Wielu badaczy twierdzi, że zbliża się tak zwane szóste masowe wymieranie. Jeśli szybko nie zaczniemy działać, niektóre gatunki zwierząt znikną z powierzchni Ziemi raz na zawsze. Badania naukowców zostały opisane w czasopiśmie Nature Ecology & Evolution.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZpNste
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(16)
Sfinks
2 miesiące temu
A 2 lata temu odkryto nowy gatunek cowid i dobrze mu idzie zasiedlenia ziemi .... Tak że spokojnie w miejsce wymarlych będą nowe
Chel
2 miesiące temu
Po miniaturce newsa, myślałam, że zrobili tą mape w Minecrafcie
Ccc
2 miesiące temu
Książka ATLANTYDA Iluzja też skrywa tajemnicę
bDZpNstf
etam
2 miesiące temu
Dlaczego nie zaznaczyli oceanów?
Fanuel
2 miesiące temu
Zbliża się wymieranie?! Każdego roku giną tysiące gatunków ono trwa.Kto pisze takie artykuły?!
Yuuuu
2 miesiące temu
I przyszedł covidian i po cywilizacji ! Dinozaury pewno też ta straszna siejąca pomór w miliardach istnień zaraza wybiła do nogi a mówią że to meteor !😁😁😁
Bez_imienny
2 miesiące temu
I zaraz się okaże że te nieznane też mają covida i jeszcze bardziej zarażają xD
Karol
2 miesiące temu
Kosmos ma od 16-17mld. Ziemia ok.4,5mld. lat niechby się kształtowała przez 2mld. lat to 2,5mld. lat to mogłoby takich cywilizacji jak nasza setki a nawet tysiące a resztę można sobie dopowiedzieć prawda?
Babcia.
2 miesiące temu
Czy zawsze muszą tu być podawane takie katastroficzne przypuszczenia? Człowiek nigdy wszystkiego nie wiedział. Wiele rzeczy przewidywał. Niektóre się sprawdziły. Inne nie. I tak już pozostanie.
wszystko wied...
2 miesiące temu
na Marsie życia szukają, a na Ziemi się o nie potykają i nie zauważają :P
Adamo
2 miesiące temu
"oszacowali gdzie mogą żyć nieznane ludzkości gatunki zwierząt". Wiedzą gdzie, wiedzą ile, ale nie wiedzą jakie? Po co komu szacunku bez konkretów
miki
2 miesiące temu
to działajmy...czyli co...?
Minecraft
2 miesiące temu
Teraz wiemy co "naukofcy" robią na superkomputerach!
bDZpNssX
Realista
2 miesiące temu
To przed 6 masowym wymieraniem było jeszcze 5 innych cywilizacji? Temat o zakazanej archeologii? Wyciszany przez ONZ by nie doszło do paniki i zburzenia obecnego ładu i porządku społecznego i religijnego?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić