Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Niesamowite odkrycie w Peru. Rysunek kota na zboczu góry

43

W legendarnym mieście Nazca w Peru dokonano archeologicznego odkrycia. Na zboczu jednej z gór znajduje się ogromny rysunek kota, który prawdopodobnie, jak pozostałe rysunki, jest pozostałością po kulturze Nazca.

Niesamowite odkrycie w Peru. Rysunek kota na zboczu góry
Niesamowite odkrycie w Peru. Rysunek kota na zboczu góry (Twitter.com)

Zaskakującego odkrycia dokonali archeolodzy i personel techniczny Nazca-Palpa. Podczas przeprowadzania prac renowacyjnych natknęli się na nowy rysunek. Jak podaje tamtejsze Ministerstwo Kultury, figura o długości 37 metrów przedstawia kota i znajduje się na jednym ze zboczy wzgórza zwanego Mirador Natural. 

Postać była ledwo widoczna i prawie zanikła. To efekt naturalnej erozji i jej położenia na dość stromym zboczu. W zeszłym tygodniu przeprowadzono czyszczenie i konserwację geoglifu. 

Rysunek przedstawia postać kota z profilu, z głową zwróconą do przodu. Linie są w większości dobrze zdefiniowane i mają od 30 do 40 centymetrów. Eksperci twierdzą, że cechy stylistyczne rysunku pochodzą z późnego okresu Paracas, a więc około 100-200 lat przed naszą erą. 

Zobacz także: Policja przerwała wesele. Nagranie z Londynu

Tego rodzaju przedstawienie kotów było bardzo powszechne w Nazca. Rysunki znajdowały się często na ceramice czy tekstyliach. Ministerstwo Kultury Peru zauważyło, że odkrycie to po raz kolejny pokazuje bogate i różnorodne dziedzictwo tego miejsca, które od 1994 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Cóż, jedną z rzeczy, która wciąż zaskakuje i o którą wiele osób pyta, jest to, w jaki sposób wciąż znajdujemy nowe geoglify. [...] To bardzo się polepszyło w ostatnich latach dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. Wcześniej mieliśmy tylko zdjęcia z samolotów, ale teraz mamy zdjęcia, które można wykonać dronami na bardzo małych wysokościach i to pomaga - wyjaśnił Johny Isla, dyrektor Zarządzania Nazca-Palpa.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić