Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Świat poruszony. Turcja zmienia historyczną chrześcijańską świątynię w meczet

1297

Prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan podpisał dekret przekształcający muzeum Hagia Sophia w meczet. Jedno z najpopularniejszych miejsc w Stambule zostało zbudowane 1500 lat temu jako chrześcijańska świątynia.

Świat poruszony. Turcja zmienia historyczną chrześcijańską świątynię w meczet
Muzeum Hagia Sophia zostało przekształcone w meczet. (Getty Images)

Znane na całym świecie muzeum Hagia Sophia w Stambule zostało zamienione z powrotem w meczet. Prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan ogłosił swoją decyzję w piątek. Tuż po tym jak turecki sąd oficjalnie unieważnił dokumenty z 1934 roku, które przekształciły Hagię Sophie w muzeum.

Ten meczet (...) jest osobistą własnością sułtana Mehmeda Zdobywcy - przekazał dziennikarzom prawnik ze stowarzyszenia, które złożyło wniosek, Selami Karaman.

Prawnik odniósł się do przywódcy osmańskiego, który w 1453 roku zdobył miasto (wówczas Konstantynopol). Hagia Sophia została zbudowana 1500 lat temu jako katedra chrześcijańska i przez kolejne 900 lat uchodziła za największą na świecie. Po zdobyciu Konstantynopola zmieniono ją w meczet.

Zobacz także: Najstarsza świątynia na świecie. Nowe odkrycie archeologów

W 1934 roku meczet Hagia Sophia został przekształcony w muzeum i umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Islamiści z Turcji od dawna wzywali do ponownej zmiany muzeum w meczet, ale świeccy członkowie opozycji sprzeciwiali się temu posunięciu. Pomysł wywołał krytykę ze strony przywódców religijnych i politycznych na całym świecie.

Ruch Erdogana jest potępiany w wielu krajach. Zmiana muzeum w meczet to dla greckiej minister kultury Liny Mendoni "otwarta prowokacja dla cywilizowanego świata". Natomiast UNESCO wezwało do rozmowy przed jakimikolwiek zmianami.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić