Wróć na
Aldona Brauła
|

Świat poruszony. Turcja zmienia historyczną chrześcijańską świątynię w meczet

773
Podziel się

Prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan podpisał dekret przekształcający muzeum Hagia Sophia w meczet. Jedno z najpopularniejszych miejsc w Stambule zostało zbudowane 1500 lat temu jako chrześcijańska świątynia.

Świat poruszony. Turcja zmienia historyczną chrześcijańską świątynię w meczet
Muzeum Hagia Sophia zostało przekształcone w meczet. (Getty Images)
bCNvIQut

Znane na całym świecie muzeum Hagia Sophia w Stambule zostało zamienione z powrotem w meczet. Prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan ogłosił swoją decyzję w piątek. Tuż po tym jak turecki sąd oficjalnie unieważnił dokumenty z 1934 roku, które przekształciły Hagię Sophie w muzeum.

Ten meczet (...) jest osobistą własnością sułtana Mehmeda Zdobywcy - przekazał dziennikarzom prawnik ze stowarzyszenia, które złożyło wniosek, Selami Karaman.
bCNvIQuv

Prawnik odniósł się do przywódcy osmańskiego, który w 1453 roku zdobył miasto (wówczas Konstantynopol). Hagia Sophia została zbudowana 1500 lat temu jako katedra chrześcijańska i przez kolejne 900 lat uchodziła za największą na świecie. Po zdobyciu Konstantynopola zmieniono ją w meczet.

Najstarsza świątynia na świecie. Nowe odkrycie archeologów

W 1934 roku meczet Hagia Sophia został przekształcony w muzeum i umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Islamiści z Turcji od dawna wzywali do ponownej zmiany muzeum w meczet, ale świeccy członkowie opozycji sprzeciwiali się temu posunięciu. Pomysł wywołał krytykę ze strony przywódców religijnych i politycznych na całym świecie.

bCNvIQuB

Ruch Erdogana jest potępiany w wielu krajach. Zmiana muzeum w meczet to dla greckiej minister kultury Liny Mendoni "otwarta prowokacja dla cywilizowanego świata". Natomiast UNESCO wezwało do rozmowy przed jakimikolwiek zmianami.

bCNvIQuW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(773)
ALLACH
4 tyg. temu
A co robią od kilku lat u siebie Niemcy i Francuzi, to samo, a jeden z kościołów zamienili w halę sportową i tu nikt nie protestuje - hipokryzja
Denim
4 tyg. temu
Świat nie znosi pustki Wiara wypełnia każdy zakątek ziemi Niszczmy dalej chrześcijaństwo a pustkę wypełnią muzułmanie
Ciastek
4 tyg. temu
Wakacje w Turcji - stop. Podróby z Turcji - stop. Ciastka z Turcji - stop. Opakowania z Turcji - stop.
bCNvIQuX
jola
4 tyg. temu
Pamietajmy że to Turcy sa okupantami tych terenów. Mordercy na Ormianach i Grekach ! A WY kwa kupujcie dalej u nich te kebaby !!
yjst
4 tyg. temu
A czego sie spodziewacie po muzułkach.
Najnowsze komentarze (773)
error
3 tyg. temu
Nie ma pobytu na bajeczki z żydowskiej książeczki , nie ma podaży. Spoko tak samo będzie z ich meczetami.
%^&
3 tyg. temu
A CO ROBIĄ HOLENDRZY!!!! W każdej bez mała katedrze czy kościele otwierają puby, restauracje i inne miejsca rozrywki i jakoś świat się nie buntuje. Ciekawe. Hipokryzja przywódców wielu krajów UE i Świata nie ma żadnych granic. Ale niech się nie martwią. Spotka ich za to zasłużona kara. Będą błagać chrześcijan o przebaczenie. I to na kolanach.
Dobre
3 tyg. temu
Kler gwałci, sypią z żonami wiernych, wydaje na swoje zachcianki pieniądze które dajecie im na pomoc biednym, odkupuje ziemię od państwa za ułamek wartości obiecując że zrobią tam plac zabaw lub podobne i odsprzedają ziemię za miliony pod markety albo otwierają tam swój biznes za pieniądze wiernych - nie ma problemu, chodzicie tam dalej, dajecie im pieniądze. Turcja zmienia muzeum w meczet - zmieniacie diete by nie jeść kebabow, zmieniacie plany wakacyjne, namawiacie do tego innych.. niektórzy chcą odpowiedzi militarnej..:D Nie mam pytań - masakra...
Lublak
3 tyg. temu
To ja do Turcji się nie wybieram. Tyle mogę zrobić. Z kebabowni już zrezygnowałem i jadam u Polaka
hgrf
3 tyg. temu
Ludzie dziwią się, że wyszłam za araba, ja jestem bardzo zadowolona – czysty, zadbany i kulturalny. Wszystko to do momentu, w którym kazał mi to robić w pracy. Zdecydowałam się wyznać całą prawdę, bo nie mogę tego dusić w sobie. Mój mąż radykał regularnie każe dodawać niewielkich i niewyczuwalnych ilości trutki na szczury, nasz kebab regularnie jedzą narodowcy, on podając go w duchu śmieje im się w twarz, także dlatego, że jeszcze wczoraj krzyczeli „Araby WON!”. Jego pracownik Rishi lubi się czasem spuścić do sosu, mąż nie widzi w tym nic złego, traktuje innowierców jak podrzędnych ludzi
Gerwazy
3 tyg. temu
No cóż... Raz na wozie, raz pod wozem. Ile kościołów powstało w miejscach dawnych świątyń?
pol
3 tyg. temu
są u siebie i mogą robić co chcą!
gerda
3 tyg. temu
z takim papieżem jak franek to za kilka lat meczet bedzie w bazylice Sw Piotra. a Katolicy wystraszeni bea się modlić w ..katakumbach.
bCNvIQuP
bolo
3 tyg. temu
A co na to, Franciszek
Ola
3 tyg. temu
Planujemy z mężem urlop w Turcji. Czy ktoś może powiedzieć czy jest bezpiecznie. Czy warto odwiedzić łaźnie. Czy któraś z Pań może się wypowiedzieć na temat masaży w łaźniach. Dziękuję:)
Emeryt
3 tyg. temu
No i dobrze, są u siebie i mają prawo. Wiara to nie budynki i klechy na Jasnej Górze! Wiara jest w sercu i jest tylko jeden Stworca, ludzie o tym zapominają i wierzą w posągi i obrazy i pedofilskich klechow! Oni nic wspólnego nie mają z Bogiem, widać jakie życie prowadzą!
INEZ
3 tyg. temu
Dlatego między innymi dalej będę popierać obecną władzę !!!!!!!!!!!!!!
pipek
3 tyg. temu
I tak krok po kroczku. A rzadzacy swiatem chrzescijanskim ludzie sa temu wszystkiemu przychylni.Ci z Watykanu zreszta tez. To juz koniec chrzescijanstwa - jeszczepare lat i ostatni zgasi swiatlo...
gfhh
3 tyg. temu
z jednym się zgadzam. Chrześcijanie mocno dali d...y. Miał być raj na Ziemi, było to co zwykle - pazerność, chciwość i szukanie zwady by zagarnąć władzę, co zresztą jest typowe do dziś. Dlatego stracili Konstantynopol, więc sami sobie winni. Jeśli komuś mało, to niech sobie przypomni konkwistę, mordy indian dla złota itd. Metody na wschodzie jak i na zachodzie były identyczne, nie ma się co oszukiwać
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić