Piotr Kalsztyn| 

Przez lata nikt ich nie zauważył. Odkryto ponad 50 gigantycznych rysunków

11

Kilkudziesięciometrowe "obrazy" przez lata były ukryte na pustyni w Ameryce Południowej.

Przez lata nikt ich nie zauważył. Odkryto ponad 50 gigantycznych rysunków
(PALPA NASCA PROJECT, LUIS JAIME CASTILLO)

*Archeolodzy z Peru dokonali niebywałego odkrycia. *Rysunki znalezione na pustyni są o wiele starsze niż najsłynniejsze znane do tej pory linie Nazca. Większość z rysunków, które znano do tej pory, powstała między 200 a 700 rokiem naszej ery. Stworzyli je mieszkańcy Nazca. Naukowcy uważają, że właśnie odkryte dzieła sztuki powstały znacznie wcześniej. Utworzyły je ludy Topará i Paracas, które zamieszkiwały te okolice od 500 r. p.n.e. do pojawienia się społeczności Nazca w 200 roku n.e. Większość z nowo odkrytych rysunków przedstawia wojowników Paracas.

W znalezieniu geoglifów pomogli amatorzy. Przeglądali zdjęcia satelitarne, aby wskazać miejsce, gdzie potencjalnie mogą znajdować się rysunki - informuje Science Alert. Następnie zespół naukowców wysłał drony i dzięki fotografii oraz skanowaniu 3D udało się ujawnić dziesiątki geoglifów, których nikt wcześniej nie zauważył.

*Rysunki z Nazca znajdują się na obszarze o długości 50 i szerokości 14 km. *Stworzono je usuwając z powierzchni czerwony żwir i odsłaniając jaśniejszą glebę. Przeważnie przedstawiają figury geometryczne lub wizerunki zwierząt. Niektóre mają wymiary przewyższające nawet 100 metrów.

Geoglify są najbardziej narażone na zniszczenia spowodowane działalnością człowieka. Chociaż od 1994 roku są światowym skarbem kultury chronionym przez UNESCO, zdarzają się przypadki dewastacji. W lutym kierowca ciężarówki zniszczył rysunki rozjeżdżając je swoim samochodem.

Zobacz także: Zobacz także: Odnaleźli szczątki 12 dzieci. Zostały złożone w ofierze

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić