Jan Manicki
Jan Manicki| 

Nietypowa prośba skazanego na śmierć. Chce, żeby go rozstrzelali

283

Zane Floyd może zostać pierwszą od 15 lata osobą w amerykańskim stanie Nevada, na której wykonana zostanie kara śmierci. Mężczyzna w 1999 roku zamordował czterech klientów supermarketu w Las Vegas. Teraz chce wybrać sposób wykonania swojego wyroku i domaga się plutonu egzekucyjnego.

Nietypowa prośba skazanego na śmierć. Chce, żeby go rozstrzelali
Zane Floyd został skazany na karę śmierci. Domaga się plutonu egzekucyjnego.

Adwokaci Floyda twierdzą, że prośba nie jest próbą odłożenia egzekucji w czasie. Z dokumentów sądowych, do których dotarła agencja Associated Press, wynika, że ta metoda ma być zdaniem prawników mniej bolesna niż stosowany zazwyczaj śmiertelny zastrzyk.

Zastrzelił cztery osoby w supermarkecie. Został skazany na śmierć

W Stanach Zjednoczonych stosowanie plutonu egzekucyjnego do wykonania kary śmierci jest rzadkością. Ten sposób egzekucji jest obecnie dozwolony zaledwie w trzech stanach – Mississipi, Oklahomie i Utah. Prawnicy skazanego argumentują jednak, że metoda ta jest "najbardziej humanitarna".

Egzekucja 45-letniego Zane'a Floyda ma odbyć się pod koniec czerwca. Byłby to pierwszy przypadek wykonania kary śmierci w Nevadzie od 2006 roku.

W 1999 roku Floyd zastrzelił cztery osoby w supermarkecie w Las Vegas. Kolejna jego ofiara została poważnie ranna. Przyznał się do winy i rok później został skazany na karę śmierci.

Mężczyzna wielokrotnie odwoływał się od wyroku. W zeszłym roku wniosek o rozpatrzenie jego sprawy odrzucił Sąd Najwyższy. Prawnicy Floyda zapowiedzieli, że 22 czerwca zwrócą się o ułaskawienie ich klienta do Komisji Odwoławczej ds. Ułaskawień Stanu Nevada.

Kara śmierci w Nevadzie. Parlament stanowy głosuje nad jej zniesieniem

Kilka tygodni temu członkowie izby niższej stanowego parlamentu poparli projekt ustawy o zniesieniu kary śmierci. Jeżeli ustawa zostanie przyjęta większością głosów w Senacie Nevady, uchyli dotychczasowe wyroki skazujące. Zostaną one zamienione na dożywocie bez możliwości wcześniejszego zwolnienia.

Nevada jest jednym z 27 stanów, który dopuszcza karę śmierci. Jak donosi amerykańskie Centrum Informacji o Karze Śmierci, obecnie w tzw. celach śmierci przebywa tam 70 osób. Od 1976 roku w Nevadzie tylko raz skorzystano z prawa łaski.

Obejrzyj także: Kara śmierci. Barbarzyństwo czy sprawiedliwość?

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić