Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Sonia Stępień
Sonia Stępień | 

Kara śmierci dla kobiety. Bardzo nietypowy wyrok sądu w Arabii Saudyjskiej

83

Saudyjski sąd skazał kobietę na śmierć za torturowanie i zamordowanie swojej pokojówki. To rzadki przykład uznania pracodawcy za winnego znęcania się nad pracownikiem na Bliskim Wschodzie.

Kara śmierci dla kobiety. Bardzo nietypowy wyrok sądu w Arabii Saudyjskiej
Rzadki wyrok. Saudyjska pracodawczyni skazana na śmierć. Zdj. ilustracyjne (Getty Images)

Sąd karny w Arabii Saudyjskiej orzekł karę śmierci wobec Ayeshy al-Jizani za zabicie swojej bangladeskiej pokojówki, Abiron Begum. Do zbrodni doszło w marcu 2019 roku, około dwa lata po tym, jak Begum przybyła do krajów Zatoki Perskiej w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy - powiedział urzędnik rządowy Bangladeszu.

Arabia Saudyjska. Migranci zmuszani do pracy wbrew ich woli

Mąż Jizani został skazany na trzy lata więzienia za to, że nie pomógł Begum w dostępie do leczenia i nielegalnie zmuszał ją do pracy - potwierdził Ahmed Munirus Saleheen, wysoki urzędnik w ministerstwie emigrantów w Bangladeszu. Saleheen dodał, że syna Jizaniego wysłano do ośrodka dla nieletnich na siedem miesięcy.

(Abiron) chciała wyjechać za granicę, aby zarobić więcej pieniędzy i móc wesprzeć swoich rodziców. Zaczęli ją torturować dwa tygodnie po jej odejściu. Dzwoniła do nas i płakała… Błagaliśmy pośredników, żeby ją przywieźli, ale nikt nas nie słuchał - powiedział w wywiadzie dla Thomson Reuters Foundation Ayub Ali, szwagier Begum.

Działacze praw człowieka stwierdzili, że wyrok sądu saudyjskiego przeciwko pracodawcy był bardzo nietypowy. "Pracuję w dziedzinie migracji od kilku lat i nigdy nie słyszałem o takim werdykcie" - powiedział Shakirul Islam, szef programu Ovibashi Karmi Unnayan, który zajmuje się prawami migrantów w Bangladeszu.

Wyrok śmierci dla saudyjskiej pracodawczyni

Minister spraw zagranicznych Bangladeszu, Abdul Momen, z zadowoleniem przyjął werdykt. "Pochwalam rząd saudyjski za wymierzenie tej rzadkiej, ale wzorowej kary". Minister wezwał również rząd saudyjski do zbadania innych przypadków nadużyć i tortur stosowanych wobec pracowników domowych z Bangladeszu.

Ponad 300 000 robotnic z Bangladeszu przybyło do Arabii Saudyjskiej od 1991 roku, ale wiele z nich wraca z historiami o molestowaniu i wyzysku. W ciągu ostatnich pięciu lat prawie 70 bangladeskich pracownic zmarło w Arabii Saudyjskiej, z czego ponad 50 popełniło samobójstwo.

Według Human Rights Watch (HRW), pracodawcy konfiskują paszporty, wstrzymują wypłaty i zmuszają migrantów do pracy wbrew ich woli. Pracownicy, którzy opuszczają pracodawcę bez jego zgody, mogą zostać postawieni w stan oskarżenia za "ucieczkę", za co grozi im kara pozbawienia wolności i deportacja, informuje HRW.

Bangladesz jest jednym z największych na świecie eksporterów siły roboczej. Arabia Saudyjska była głównym celem podróży, mimo że ma jedne z najwyższych opłat rekrutacyjnych dla migrantów. Obrońcy praw pracowniczych twierdzą, że opłata, która jest często płacona przez sieć nieoficjalnych pośredników, otwiera drzwi do wyzysku i handlu ludźmi.

Zobacz także: Dożywocie dla Kajetana P. Kryminolog o wyroku terapeutycznym i statusie więźnia niebezpiecznego
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Rosja przy polskiej granicy? Zełenski: bez Ukrainy w UE i w NATO istnieje takie ryzyko
Razem żyli i razem odeszli. Kraków żegna małżeństwo profesorów architektury
Wyniki Lotto 15.01.2025 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Gorąco w Krakowie. Abp Jędraszewski odsunięty od kapituły
Nie żyje ceniony dziennikarz z Rzeszowa. Józef Matusz miał 63 lata
Brytyjczycy alarmują: Rosja coraz bardziej restrykcyjna wobec dziennikarzy
Pogrzeb małej Zuzi. Poruszający napis na wiązance
Tusk ujawnia plany terrorystyczne Rosji: atak na linie lotnicze Polski i innych krajów
Najwięcej chrześcijan ginie w Nigerii. Ale to Korea Północna wiedzie prym
Nie żyje Elżbieta Berbeka. Była matką i żoną sławnych himalaistów
Ambitny projekt studentów Politechniki Wrocławskiej. Chcą wypłynąć na głębokie wody
Wolontariusz WOŚP ujawnia: "wyzywają mnie"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić