o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Manicki
|

Nietypowy widok w lesie. Strażnikom opadły ręce

196
Podziel się

Leśnicy w Świętokrzyskiem natknęli się na wyjątkowy przykład wandalizmu. Ktoś powtykał w drzewo nakrętki z butelek po alkoholu. „Dzieło” rozciąga się na kilka metrów wysokości.

Nietypowy widok w lesie. Strażnikom opadły ręce
(Facebook, Nadleśnictwo Starachowice, Piotr Dygas)
bDgZLyid

Inżynier Nadzoru Nadleśnictwa Starachowice w woj. świętokrzyskim Piotr Dygas zauważył w lesie niecodziennie „przyozdobione” drzewo. Nie mógł zrozumieć powodu tego aktu wandalizmu. Znalezisko opisały na Facebooku Lasy Państwowe.

Ludzie wciąż potrafią zaskoczyć... czym? Odpowiedzmy sobie sami... – zastanawiają się leśnicy.
bDgZLyif

Internauci podzieleni w sprawie okaleczonego drzewa

Wpis Lasów Państwowych spotkał się z dużym odzewem internautów. Część z nich skrytykowała autora „instalacji”, ale niektórzy zwrócili uwagę, że jej stworzenie wymagało sporo czasu i determinacji.

Zaskoczyło mnie, że komuś chciało się zbierać te nakrętki i stworzyć taki przekaz. Jedno drzewo, a daje do myślenia – napisał jeden z użytkowników.

To jednak spotkało się ze zdecydowaną reakcją administratora profilu Lasów Państwowych.

Za młodych lat kapslami/nakrętkami graliśmy w kapsle... też z nudów – odpisano.
bDgZLyil

Niektórzy z komentujących stwierdzili, że to ciekawy symbol znajdujących się w lesie śmieci, inni uznali że instalacja jest "nawet sympatyczna". Część internautów zwróciła także uwagę na fakt, że o ile nakrętki nie były wbite głęboko w korę, to przecież jej zewnętrzna część jest obumarła. Drzewo nie powinno więc mocno cierpieć.

Wandalizm i śmiecenie w lasach

Wandalizm jest obok zaśmiecania, rozjeżdżania ściółki leśnej przez quady i motocykle crossowe oraz kłusownictwa największym problemem w lasach państwowych. Codziennie pojawiają się informacje o nowych przypadkach niszczenia naturalnego leśnego ekosystemu. Patrolujący lasy strażnicy nie nadążają z łapaniem sprawców wykroczeń.

Tylko jedna dyrekcja olsztyńskich Lasów Państwowych wydaje na wywóz śmieci 1,5mln złotych rocznie. Za pozostawianie śmieci w lesie maksymalny mandat to 500 złotych. Wkrótce, według nowego taryfikatora kwota ta ma wzrosnąć do 5 tysięcy złotych.

bDgZLyim

"Eksperci'' ścinali drzewo. Oto przykład, jak tego nie robić

bDgZLyiG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(196)
Janusz
2 miesiące temu
Gra w kapsle, to nie z nodow, to była fajna zabawa, tak jak wiszenie na trzepaku, chodzenie po drzewach, gra w piłę, itd to było życie dzieciaków. Nie to co dzieje się dzisiaj, młodzież,, nie dorobiona do końca, z opuchniętymi paluchami od smartwonow, dwie lewe ręce do wszystkiego.
Anna
2 miesiące temu
W Zachodniopomorskim wycina się drzewa na potęgę. Tną prywatni inwestorzy, gminy i Lasy Państwowe. Liczy się tylko kasa. Ochrona środowiska - po prostu jej nie ma! Do tego masowe polowania na dziko żyjące zwierzęta - w tym na jelenie podczas rykowiska! Za takie rzeczy kiedyś odbierano uprawnienia i broń myśliwym!
Kazio
2 miesiące temu
chcą odwrócić/Leśnicy/ uwagę od setki tysięcy hektarów wyciętych lasów.
bDgZLyiH
mlody
2 miesiące temu
a moze ten ARTYSTA chcial zwrocic uwage na masowe wycinanie lasow w calej Polsce,czyzby dlatego tna i sprzedaja aby miec na 500+
Tak
2 miesiące temu
Niech się lepiej pan leśnik przyjrzy jaki bałagan zostawiają po sobie brygady leśne wyrebujące na potęgę polskie lasy. Butelki po alkoholu, po napojach, papiery, syf niemiłosierny...
Najnowsze komentarze (196)
bear
2 miesiące temu
Wandalizmem jest wycinanie Puszczy Piskiej ,Noteckiej , Białowieskiej itd ,za przyzwolenie naszej obecnej władzy.
konsultant
2 miesiące temu
Mieli kowida i dlatego te nakrętki powtykali bez maseczek
.myślę
2 miesiące temu
Weźcie te nakrętki przyklejcie jemu do głowy ale i tak Nie zmądrzeje
Wan Gog
2 miesiące temu
Mi się to podoba , to taka współczesna sztuka. Artysta zostanie doceniony za 100 lat. Nie wycinajcie tego drzewa !!!
XVX
2 miesiące temu
Dla mnie bąba
odrzutowiec
2 miesiące temu
Jeszcze chwila i zostaną tylko zręby i młode zagajnik. Fuck you leśnicy!
Ala
2 miesiące temu
Kiedyś w każdym mieście, gminie, były skwery,można było odpocząć w upalny dzień w cieniu drzew. Dzisiaj funduje się mieszkańcom betonowe place z ławkami. Ciekawe kto na nich usiądzie przy temperaturze 40 stopni? To też akt wandalizmu.
Krycha
2 miesiące temu
A co robią lasy państwowe? Wycinają na potęgę nasze dobro. Czy to nie jest wandalizm?
bDgZLyiz
Iga
2 miesiące temu
Ja myślę że to miało na celu zwrócić uwagę że dużo śmieci zostaje w lesie.... A nie ze niszczenie i co ludzie robią... Był w tym cel i tyle.
Tola
2 miesiące temu
Makabra co się dzieje w lasach wywożą stare meble opony cały sprzęt z domu to się w głowie nie mieści Polacy to brudasy tak samo jest w parkach na plażach ludzie nie wiedzą co to znaczy kosz na śmieci a potem jak przyjeżdżają to szukają czystych miejsc zeby odpoczac
Emeryt.
2 miesiące temu
Nakrętki są tylko lekko zahaczone o korę - o co ten raban?Jedynie o śmiecenie!!!
Tkjm
2 miesiące temu
Finlandia jest importerem drewna bo im szkoda własnych lasów.
Realistka
2 miesiące temu
Ja widziałam osobiście piękną sosnę,w którą strzelano śrutem, setki maleńkich, błyszczących kulek wbite w korę i to na skraju lasu gdzie niby jest monitoring i nikt tego nie widział ani nie słyszał, bardzo dziwne???
Realistka
2 miesiące temu
Wszędzie w lasach są wysypiska śmieci, sama osobiście zglaszalam mailowo wysyłając zdjęcia śmieci szczególnie butelek gdzie obok tabliczka MONITORING.Nadlesnictwo odpisało że raz w tygodniu są takie miejsca sprzątane i dziękują za zaangażowanie. Oczywiście po mojej interwencji było posprzątane ale wcześniej nikt tam z pewnością nie sprzątał ponieważ te same śmieci oczywiście w coraz większej ilości leżały od ponad pół roku więc nie ma się co dziwić że takie rzeczy się dzieją ponieważ Nadleśnictwo jak również jego pracownicy to Państwo w państwie czyli enklawa,dbają tylko o ich terytorium ogrodzeni wielkim płotem gdzie wstęp tylko w godzinach pracy a ich praca przy komputerku więc trudno aby angażowali się w sprawy poza ich terenem. To co państwowe dziś wszystko jest fikcja tak jak np. Policja czy Służba zdrowia,oni poprostu udają że pracują za bardzo dobre wynagrodzenie.Tam gdzie zaczyna się Polska tam jest smród.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić