Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Zachodniopomorskie. Leśnicy będą odtwarzać Krzywy Las. Są dwa sposoby

2

Krzywy Las przejdzie rewitalizację. Znajdujący się na terenie Nadleśnictwa Gryfino w województwie zachodniopomorskim pomnik przyrody od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem turystów

Zachodniopomorskie. Leśnicy będą odtwarzać Krzywy Las. Są dwa sposoby
Krzywy Las przejdzie rewitalizację (Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Gryfino)

Zachodniopomorskie. Rewitalizacja Krzywego Lasu

Nadleśnictwo Gryfino wspólnie z Gminą Gryfino przygotowuje projekt rewitalizacji Krzywego Lasu. Jak podają leśnicy, jeden z punktów dotyczy założenia specjalnych powierzchni badawczych. Będą to dwie 10-arowe powierzchnie zastępcze dla starzejącego się drzewostanu Krzywego Lasu. Na nich leśnicy będą próbować odtwarzać krzywizny drzew, naśladując te już istniejące. Wysieją też nasiona pozyskane z drzew z Krzywego Lasu i sprawdzą, czy potomstwo będzie miało takie same cechy jak rosnące dziś krzywe drzewa.

Krzywy Las się starzeje. Leśnicy zamierzają odtworzyć krzywizny

Rosnące w Krzywym Lesie drzewa mają około 80-90 lat. Z uwagi na wiek oraz genezę powstania Krzywego Lasu, niektóre spośród drzew zaczynają zamierać. Czasami są to całe drzewa, czasami tylko ich fragmenty – informują Lasy Państwowe.

Co roku leśnicy oceniają stan zdrowotny drzew w lasach. Przegląd, który przeprowadzili końcem maja w Krzywym Lesie, nie przyniósł dobrych wiadomości. Niestety, jak podają Lasy Państwowe, osoby biorące w nim udział, stwierdziły konieczność usunięcia jednego niebezpiecznie pochylonego drzewa, dwóch brzóz brodawkowatych oraz dziewięciu obumarłych sosen spośród ok. 100 rosnących tam okazów.

Konieczne było usunięcie wierzchołków drzew. "Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 4 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody po uzgodnieniach z gminą nadleśnictwo, w przypadku niektórych drzew zdecydowało się na usunięcie obumarłych wierzchołków, które zagrażałby bezpieczeństwu publicznemu. Tym samym pozostawiono charakterystyczne, zakrzywione pnie sosen – podają Lasy Państwowe. – Usuwane drzewa lub ich fragmenty pozostawiane są do naturalnego rozkładu na terenie Krzywego Lasu".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić