o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
SSŃ
|

Niewiarygodna przemoc. Wychowankowie ośrodka w Renicach przerywają milczenie

26
Podziel się

W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Renicach pod Szczecinem od lat ma dochodzić do przemocy fizycznej i psychicznej. Wychowankowie mieli być bici pałką teleskopową, mieć wykręcane jądra. Po latach ofiary i ich bliscy przerwali milczenie.

Niewiarygodna przemoc. Wychowankowie ośrodka w Renicach przerywają milczenie
Adrian prawdopodobnie do końca życia będzie jeździł na wózku (WP)
bESKKmFx

Zabytkowy pałac z czasów przedwojennych w Renicach od ponad 70 lat pełni funkcję placówki wychowawczej. W środku funkcjonuje internat z zespołem szkół, które podlegają Ministerstwu Nauki i Edukacji. Trafiają tu chłopcy w wieku od 12 do 18 lat.

Przemoc w ośrodku wychowawczym w Renicach

Już przed kilkoma laty do opinii publicznej zaczęły docierać doniesienia o nadużyciach, do jakich miało dochodzić w ośrodku. Opublikowany w czwartek reportaż Wirtualnej Polski pokazuje, że nic od tego czasu się nie zmieniło.

bESKKmFz

Jednym z bohaterów materiału jest 16-letni Adrian. Chłopak tak bardzo chciał wydostać się z ośrodka w Renicach, że podczas ucieczki spadł z najwyższej kondygnacji pałacu i połamał sobie kręgosłup. Ma dwie blaszki, dwie szyny i osiem śrub w plecach.

Sąd rodzinny zdecydował, że syn ma się zresocjalizować w zamkniętym ośrodku wychowawczym w Renicach. Wierzyłam, że mają tam specjalistyczną kadrę, która umie pracować z trudną młodzieżą i mu pomoże. A tu co? Dałam im pod opiekę sprawne dziecko, a oddali mi je na wózku! Lekarze mówią, że Adi już nigdy nie będzie chodził - powiedziała mama Adriana w rozmowie z WP.
bESKKmFF

Bliscy Adriana skierowali do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. 29 czerwca sprawę umorzono.

Czyli nikt nie poniesie odpowiedzialności za to, że mój syn jest na wózku? Nie był pod niczyją opieką w Renicach? - pyta zdruzgotana pani Justyna.

Bili i wykręcali jądra

Adrian dobrze się uczył, miał jedynie problemy z zachowaniem. Wspomina, jak jeden z wychowawców w ośrodku, zwany Psychiatrykiem, wykręcał mu jądra i bił w genitalia za... przeklinanie. Pan D. z kolei uderzał pięścią w głowę, a pani M. robiła chłocom "kokosy".

Do przemocy na linii wychowawcy-podopieczni dochodzi w Renicach od lat. "Przychodzi rodzic i mi mówi […], że jak chłopak będzie niegrzeczny, to mam konkretnie mu wpierdzielić. Tak mi powiedziała matka!" - mówi wychowawca na nagraniu ujawnionym przez jednego z rodziców.

bESKKmFG

Kubie przypalono plecy. "To zmiany dermatologiczne"

Czasami nawet gorsi od wychowawców byli rówieśnicy. Najgorsi z nich gnębili, wykorzystywali i wysługiwali się słabszymi. Wychowawcy udawali, że tego nie widzą.

Piekło w ośrodku w Renicach przeszedł także Kuba. Chłopak trafił tam, gdy miał 15 lat. Od tego momentu był bity niemal codziennie. Starsi kazali mu pić mieszankę Domestosa z proszkiem do prania, a potem wymiotować. Kuba był przypalany papierosami i rozgrzanymi gwoźdźmi. Matka usłyszała od dyrektora MOW, że to "zmiany dermatologiczne".

bESKKmFH
Kilka dni później, jak syn był już w domu, poszliśmy do dermatologa i on potwierdził, że to ślady pooparzeniowe. Wysłałam do ośrodka zaświadczenie lekarskie, a dyrekcja stwierdziła, że je podrobiłam. I że Kuba zrobił to sobie poza ośrodkiem - powiedziała reporterce WP mama Kubyl Ewa.

Piętno na całe życie

21-letni dziś Krystian miał 14 lat, kiedy przydzielono go do Renic. Był w kilkunastu ośrodkach, ale ten pod Szczecinem wspomina najgorzej. Chłopak żałuje, że zamiast do Renic nie trafił do poprawczaka.

bESKKmFI
Renice to była masakra. Wychowawcy bili nas pałką teleskopową, metalową latarką, kijem bejsbolowym, kijem od szczotki. Jeden wysadził wychowankowi taką petardę z pięści, że odbił mu sygnet na czole - powiedział w rozmowie z WP.

Reporterka Wirtualnej Polski zapytała Jerzego Sołtysiaka, Zachodniopomorskiego Wicekuratora Oświaty w Szczecinie, czy docierają do niego sygnały o przemocy w MOW w Renicach.

Docierają. Również te dotyczące przemocy na linii wychowawca – wychowanek. MOW-em w Renicach interesuje się Najwyższa Izba Kontroli, posłowie różnych opcji, Rzecznik Praw Dziecka, prokuratura, policja, ministerstwo, Ośrodek Rozwoju Edukacji. Ślą pisma i zapytania.

Jak na razie jednak nadal nie widać efektów tych działań.

Mamy 2021 rok, walczymy o prawa karpia kupowanego w markecie. Tymczasem w ośrodku w Renicach nasze dzieci są poddawane torturom. I nie mają znikąd pomocy — skwitował ojciec jednego z wychowanków.

Czy coś się w końcu zmieni?

Są już pierwsze reakcje na wstrząsający reportaż WP. Europosłanka PiS Beata Mazurek wezwała do reakcji ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka.

Do tematu odniosła się także członkini podkomisji ds. zdrowia psychicznego, posłanka Elżbieta Płonka (PiS). "Ta placówka powinna zostać zamknięta. Potrzebne jest przeprowadzenie kontroli w takich ośrodkach w całej Polsce i naprawa systemowych błędów" — stwierdziła polityk.

Zobacz także: Stan wyjątkowy na wschodzie Polski. Turyści już zmieniają swoje plany
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESKKmGa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(26)
Sinroz
3 miesiące temu
Ośrodek miał tym dziecia pomóc zmienić ich . A tak na prawdę pokazał im co najgorsze. Nie można oceniać każdego dziecka tak samo . A w ośrodku nie powinno ich tak traktować. Chłopak trafił tam za bójki i jedno włamanie a był traktowany jak morderca czy to jest poważne. Dla mnie już dzisiaj ten osrodek powinien być zamknięty bo nie wiadomo teraz co robią z innymi podopiecznymi. Mogą ich nawet zastraszać. A takie pisanie że to wina rodziców to jest już przegięcie.
eee
3 miesiące temu
Gdyby byli grzeczni to by tam nie trafili a wykręcanie jąder jako kara i inne kary cielesne np. lanie w pośladki aż do czerwoności powinny być w takich ośrodkach normą, może wtedy "niegrzeczna" młodzież by sie czegoś nauczyła.
bieta
3 miesiące temu
Pod jakim Szczecinem? Jak można tak informować?
bESKKmGb
bieta
3 miesiące temu
Pod jakim Szczecinem??? Jak można tak informować???
Brak
3 miesiące temu
Za darmo tam nikt nie trafił. Na co uciekał ten chłopak? Nikt mu nie kazał skakać z wysokości mógł się z tym liczyć że się może coś stać. Pozatym widziałam zachowania niektórych z tych chłopców codziennie są okropne wręcz. Wspolczuje tylko tym wychowawca...
polo
3 miesiące temu
Rodzice odpowiedzialni są za wychowanie swoich dzieci,dlaczego trafiają do ośrodków!? To też wina rodziców,albo traktują i wychowują je za ostro albo za łagodnie.Nic odkrywczego nie napisałem, bo każdy to wie.
redaktor
3 miesiące temu
Cenzura najlepsza na prawdziwy "przekaz"
Oczywista Ocz...
3 miesiące temu
Rodzice powinni pojedynczo wyłapywać wychowawców i kosa w żebro!!!
Jel
3 miesiące temu
Moment zacznijmy od tego , że jest to miejsce dla przestępców o dość. Jakim rygorze i zabezpieczeniach technicznych..przestępca postanowił niestosować się do przepisów i uciec, tyle że się połamał. Czyja to wina ?
Emerytowana n...
3 miesiące temu
Kto to. Bije teraz dzieci nie ważne jakie one są. W tym wszystkim największą kara powinna być dla rodziców. Jak oni wychowali własne dziecko....??? Jeśli się na dziecko decydujesz to poświęć mu tatusiu i mamusiu jak najwięcej uwagi. Dziecko które nie jest chwalone czy tulone czuje się niechciane nie kochane.... To smutny obraz rodziny. Natomiast co chodzi o wychowawców i opiekunów w tej placówce na zbity ryj pozwalnialabym wszystkich automatycznie... Kto podnosi na dzieci rękę???? Gesia skórkę mam na całym ciele jak czytam takie reportaże....
Elwira
3 miesiące temu
Za darmo tam nikt nie trafił. Nie jest mi ich żal. Te patologiczne bachory powinno się eliminować, jak nie działa siła argumentu to zadziała argument siły. Proste. A ten co spadł z dachu? Naturalna selekcja, nie do końca zadziałała. Szkoda.
Uczen
3 miesiące temu
Czarnek woli ciemnote uczniom wciskac w postaci religii niz rozwiazac te sprawe. Boi sie ze go to przerosnie.
HALINA
3 miesiące temu
Oko za oko ząb za zab
bESKKmFT
Gość
3 miesiące temu
Wielce rodzice rozpaczają że ich dzieciom krzywda się dzieje a ja oni sami wychowują te bachory że trafiają do takich ośrodków? Ja wychowałam 2 dzieci sama i nie potrzebowałam ich nigdzie wysyłać. Poprostu dzieci trzeba potrafić czymś zainteresować poświęcić im trochę swojego czasu a nie niech latają gdzie chcą i robią co chcą. Wina rodziców a teraz olaboga bo mojemu dziecku krzywda się stała. Sami niech nauczą się wychowywać i kształcić po to chyba je mają
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić