Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

To największe zwierzę, jakie chodziło po Ziemi. Odkrycie w Argentynie

55

Gigantyczny dinozaur, którego odkryto w Argentynie, to prawdopodobnie największe zwierzę, jakie chodziło po Ziemi. Znalezione kości tytanozaura, bo tak nazywa się ten gatunek dinozaura, pochodzą sprzed 98 mln lat.

To największe zwierzę, jakie chodziło po Ziemi. Odkrycie w Argentynie
Wykopaliska. (YouTube)

Paleontolodzy nie są tego jeszcze pewni, ale wiele wskazuje na to, że właśnie odkryto kości największego dinozaura, który kiedykolwiek stąpał po Ziemi. Szczątki dinozaura pochodzą sprzed ok. 98 mln lat. Odnalezione zostały w Patagonii.

Obecnie największym dinozaurem, również znalezionym w Patagonii, jest ważący 63 ton Patagotitan mayorum. W dolinie rzeki Neuquén znaleziono natomiast 24 kręgi ogonowe innych tytanozaurów w idealnym stanie, a także ich kości biodrowe. Te szczątki również wkrótce zostaną dokładnie przebadane, a następnie fakty dot. dinozaurów, które uda się ustalić naukowcom na ich podstawie, trafią do publikacji naukowych.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Kości tyranozaura są większe o nawet 10-20 proc. od tych, które należą do obecnego rekordzisty pod względem wielkości i masy ciała, czyli do Patagotitan mayorum. Wkrótce naukowcy będą w stanie z całą pewnością potwierdzić okrzyknięty rekord, jednak na ten moment opierają się na wstępnych obliczeniach, jednak i tak są w stanie oszacować z dużym prawdopodobieństwem prawdziwe rozmiary zwierzęcia.

Jeśli chodzi o rozmiar, nie można było dokonać bardzo dokładnych szacunków masy ciała, ponieważ nie mamy jeszcze kości długich, takich jak kość ramienna czy kość udowa, które są tradycyjnie wykorzystywanymi do dokonywania tych szacunków. Ale po dokonaniu pewnych porównań z Patagotitan mayorum ... na przykład z kręgami i innymi elementami talii, daje nam to, że kości tego zwierzęcia są od 10 do 20 procent większe - mówi w rozmowie z agencją CTyS dr Alejandro Otero (Krajowa Rada Badań Naukowych i Technicznych).

Teren, który otacza dinozaura, to głównie skały, mające nawet 98 mln lat. Mimo to kości tytanozaura zachowane są w świetnym stanie, co oczywiście bardzo podekscytowało paleontologów.

Naukowcy twierdzą, że odnaleziony tytanozaur może mieć nawet 35-40 metrów wysokości. Żadne zwierzę z do tej pory odkrytych nie miało tak imponującej wielkości.

Autor: HNM
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić