Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
HNM
|

To największe zwierzę, jakie chodziło po Ziemi. Odkrycie w Argentynie

20
Podziel się:

Gigantyczny dinozaur, którego odkryto w Argentynie, to prawdopodobnie największe zwierzę, jakie chodziło po Ziemi. Znalezione kości tytanozaura, bo tak nazywa się ten gatunek dinozaura, pochodzą sprzed 98 mln lat.

To największe zwierzę, jakie chodziło po Ziemi. Odkrycie w Argentynie
Wykopaliska. (YouTube)

Paleontolodzy nie są tego jeszcze pewni, ale wiele wskazuje na to, że właśnie odkryto kości największego dinozaura, który kiedykolwiek stąpał po Ziemi. Szczątki dinozaura pochodzą sprzed ok. 98 mln lat. Odnalezione zostały w Patagonii.

Obecnie największym dinozaurem, również znalezionym w Patagonii, jest ważący 63 ton Patagotitan mayorum. W dolinie rzeki Neuquén znaleziono natomiast 24 kręgi ogonowe innych tytanozaurów w idealnym stanie, a także ich kości biodrowe. Te szczątki również wkrótce zostaną dokładnie przebadane, a następnie fakty dot. dinozaurów, które uda się ustalić naukowcom na ich podstawie, trafią do publikacji naukowych.

Kości tyranozaura są większe o nawet 10-20 proc. od tych, które należą do obecnego rekordzisty pod względem wielkości i masy ciała, czyli do Patagotitan mayorum. Wkrótce naukowcy będą w stanie z całą pewnością potwierdzić okrzyknięty rekord, jednak na ten moment opierają się na wstępnych obliczeniach, jednak i tak są w stanie oszacować z dużym prawdopodobieństwem prawdziwe rozmiary zwierzęcia.

Jeśli chodzi o rozmiar, nie można było dokonać bardzo dokładnych szacunków masy ciała, ponieważ nie mamy jeszcze kości długich, takich jak kość ramienna czy kość udowa, które są tradycyjnie wykorzystywanymi do dokonywania tych szacunków. Ale po dokonaniu pewnych porównań z Patagotitan mayorum ... na przykład z kręgami i innymi elementami talii, daje nam to, że kości tego zwierzęcia są od 10 do 20 procent większe - mówi w rozmowie z agencją CTyS dr Alejandro Otero (Krajowa Rada Badań Naukowych i Technicznych).

Teren, który otacza dinozaura, to głównie skały, mające nawet 98 mln lat. Mimo to kości tytanozaura zachowane są w świetnym stanie, co oczywiście bardzo podekscytowało paleontologów.

Naukowcy twierdzą, że odnaleziony tytanozaur może mieć nawet 35-40 metrów wysokości. Żadne zwierzę z do tej pory odkrytych nie miało tak imponującej wielkości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(20)
aw15
7 miesięcy temu
to kosmita był a jego gnaty niedawno przyleciały, bo Ziemia ma przecież ok 6000 lat co wyraźnie i dokładnie opisano w książce od Czarnej Magii
FF🦖🦕
rok temu
Ptz No też mi się wydaje 97mln lat
Domarasc
rok temu
Argentynozaur... Wielkie mi odkrycie...
Gość
rok temu
A zastanowił się ktoś z WAS,ile razy tworzyło się życie na ZIEMI. Jeśli są od najdywane,takie artefakty jak sprężynki z wolfranu.Tisulska księżniczka z przed 800 milionów lat.Mechanizm antekiry. I wiele innych ludzi I artefaktów I zwierząt.
Emilian58
rok temu
Żyły sobie gady i tyły aż tu nagle od gwiazdy pod tytułem "Jasna jak Słońce" oderwało się kawał czegoś. Przeleciało 275 miliardów lat świetlnych, rąbnęło w Ziemię i dinozaury się zesr... Znaczy wyginęły. Bo jak to coś rąbnęło to zrobiło dziurę na wylot i prawie wszystkie gadziny tam powpadały i owszem. A tak nawiasem to podobno gady się zesr... Znaczy wyginęły 65 milionów lat temu. A te kości mają prawie stówę. Chyba musicie coś uzgodnić.
Lodzia
rok temu
To czyli ludzie żyli wraz z dinozaurami i dawali sobie radę
Hetman
rok temu
JEŚLI BYŁY TAKIE WIELKIE ? JEŚLI BYŁO ICH TAK WIELE ? JEŚLI PANOWAŁY TAK DŁUGO ? to dlaczego znajdują 1 jeden szkielet ?
Przemo
rok temu
To jak to jest z tą asteroidą, która niby zabiła wszystkie dinozaury, przecież uderzyła dużo dużo wcześniej w ziemię a tu taka niespodzianka.
pokazcie
rok temu
ha dinosaur, lepiej pokażcie szkielety gigantów którzy zamieszkiwali przed potopem.
Fan
rok temu
Najman idkryje większe i przyklepie to odkrycie
Dokładnie
rok temu
98163768 lat temu. Niesamowite te eksperty
realista
rok temu
98 milionów lat ? ? ? Szamani z czarnej mafii twierdzą że to brednie. Ich razem z ziemią bozia stworzyła 6000 lat temu.
olo
rok temu
Widzicie, duzo wyzsze bylo stezenie CO2, a "globalne ocieplenie" ich nie zabijalo, tylko pozwalalo rosnac coraz wiekszym.
maciek
rok temu
ciekawe kogo ekolodzy oskarżą o wyginięcie milionów organizmów od powstania życia na Ziemi
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić