Aleksander Sławiński| 
aktualizacja 

Niezwykłe odkrycie w oceanie. Czegoś takiego świat nie widział. "Społeczność kosmitów"

44

Osobliwe stworzenie, przypominające kształtem E.T. ze słynnego filmu Stevena Spielberga, zostało odkryte przez oceanologów badających dno Oceanu Spokojnego.

Niezwykłe odkrycie w oceanie. Czegoś takiego świat nie widział. "Społeczność kosmitów"
Kolonie gąbek, przywodzących na myśl istoty pozaziemskie, zostały odkryte na dnie Pacyfiku. (NOAA Office of Exploration and Research.)

Istota przypominająca sympatycznego przybysza z obcej planety została odkryta w okolicach Grzbietu Wschodniopacyficznego, rozciągającego się przez tysiące kilometrów z północy na południe oceanu.

Zwierzę zostało zaliczone do typu gąbek i nazwane oficjalne "gąbką E.T." Miano to nadali naukowcy z amerykańskiej instytucji NOAA, zajmującej się badaniem oceanów i atmosfery Ziemi.

Odkrycie zostało dokonane w niezwykłym obszarze Grzbietu Wschodniopacyficznego, na głębokości ok 2400 m. Dzięki kilku czynnikom, wciąż zachowały się tam bardzo pierwotne warunki rozwoju organizmów.

Czytaj także:

Dziwna istota z dna morza

W dużym stopniu jest tak dzięki kominom hydrotermalnym, z których wydobywają się różnorodne minerały, a temperatura w ich okolicach jest dużo wyższa niż wszędzie wokół, przyciągając wiele organizmów. Kominy hydrotermalne są uznawane za jeden z kluczy do zagadki powstania życia. Zakłada się też, że w przeszłości mogły one istnieć m.in. na Marsie.

Przedziwna "społeczność kosmitów" - jak ją określa NOAA - została odkryta około 1300 kilometrów na południe od Hawajów. Wyglądają tak, jakby miał beżowe twarze z wielkimi oczami, wpatrującymi się gdzieś w morską toń.

Stojąc na nóżce, gąbka uformowała ciało z dwoma dużymi otworami, dziwnie przypominającymi wielkie oczy kosmity z uwielbianego przez nas filmu E.T. - piszą pracownicy NOAA w oficjalnym komunikacie,

Badacze dodają że biolodzy, odkrywając nowy gatunek, często starają się uhonorować kogoś lub coś. Tym razem padło na bohatera jednego z ich ulubionych filmów.

Zobacz także: Niebieskie meduzy w izraelskiej elektrowni. Dostały się do systemu chłodzenia

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić