Skarb w piwnicy. Odkryto go we Wrocławiu. Właściciel nieznany

145

Takiego znaleziska nie powstydziłby się sam Indiana Jones. W jednej z wrocławskich piwnic odkryto cenne historyczne artefakty. Sprawa jest okryta tajemnicą - nie wiadomo jak i dlaczego trafiły do Wrocławia ani do kogo należą wyjątkowe przedmioty.

Skarb w piwnicy. Odkryto go we Wrocławiu. Właściciel nieznany
Niezwykłe odkrycie we wrocławskiej piwnicy (SM Wrocław)

27 października mieszkaniec jednej z kamienic w centrum Wrocławia przypadkowo natknął się na coś niezwykłego w piwnicy. O swoim znalezisku poinformował straż miejską.

Skarb w piwnicy

W niezabezpieczonym pomieszczeniu gospodarczym pod ziemią strażnicy znaleźli kilkanaście elementów drewnianych, dekoracyjnych rzeźb. Na pierwszy rzut oka mogli stwierdzić, że były to cenne, historyczne przedmioty.

Funkcjonariuszom nie udało się ustalić, do kogo należy "skarb". Nikt z lokatorów nie był w stanie wskazać właściciela pomieszczenia z zabytkami. "Drzwi były otwarte i każdy z mieszkańców budynku oraz osób mających dostęp do piwnicy mógł tam wejść" - informuje wrocławska straż.

Dzień później zdjęcia przedmiotów okazano Inspektorowi Zabytków, który zapoznaniu się z materiałem wybrał się na miejsce, by ocenić znalezione elementy. Potwierdził, że są to przedmioty o dużej wartości historycznej.

Stwierdził wstępnie, że są to zabytkowe, neogotyckie elementy drewniane z końca XIX lub początku XX wieku, najprawdopodobniej pochodzące z antykwariatu w Anglii, co można było zauważyć po umieszczonych na nich naklejkach - czytamy na stronie straży.

W związku z ustaleniami inspektora strażnicy skontaktowali się z zarządcą budynku. Jemu jednak również nie udało się określić, kto może być właścicielem znaleziska. Do czasu wyjaśnienia sprawy wraz z ekipą techniczną zabezpieczył pomieszczenie. Prowadzenie dalszych czynności przejął konserwator zabytków w porozumieniu z zarządcą budynku.

Zobacz także: Park opuszczonych maszyn górniczych. Grupa odkrywców pokazała, jak wygląda z bliska
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić