Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
SSŃ
|

Jerozolima. Na aukcję trafił "najbardziej szokujący przedmiot z Holokaustu"

53
Podziel się

Narzędzia używane do tatuowania więźniów w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau zostały wystawione na sprzedaż przez dom aukcyjny w Jerozolimie. Aukcja wywołała duże kontrowersje. "To moralnie niedopuszczalne" - oświadczył instytut Jad Waszem.

Jerozolima. Na aukcję trafił "najbardziej szokujący przedmiot z Holokaustu"
Narzędzia do tatuowania więźniów w Auschwitz oddane na licytację (Getty Images)

Tzolman’s Auctions, stosunkowo nowy dom aukcyjny w Jerozolimie, wystawił na sprzedaż komplet oryginalnych pieczęci igłowych używanych do tatuowania więźniów w Auschwitz. "To najbardziej szokujący przedmiot z Holokaustu" - Tzolmans reklamuje przedmiot na swojej stronie aukcyjnej online.

Kontrowersyjna aukcja w Jerozolimie

Aukcja wywołała oburzenie. Wiele osób zwróciło się do domu aukcyjnego o anulowanie aukcji i przekazanie artefaktów Jad Waszem, Instytutowi Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu zlokalizowanego w Jerozolimie.

Właściwym miejscem dla tych historycznych artefaktów z okresu Holokaustu jest Jad Waszem, Światowe Centrum Pamięci o Holokauście, gdzie można je dokładnie zbadać, fachowo zabezpieczyć i ostatecznie wykorzystać jako świadectwo historyczne do celów badawczych, edukacyjnych i upamiętniających - powiedział przewodniczący Jad Waszem, Dani Dayan.

- Handel tymi przedmiotami jest moralnie niedopuszczalny i tylko zachęca do rozprzestrzeniania się podróbek. Yad Vashem sprzeciwia się sprzedaży - dodał, cytowany przez "The Jerusalem Post".

Jednak Meir Tzolman, właściciel domu aukcyjnego, powiedział, że nie ma powodu, aby anulować sprzedaż. - Czuję, że dokonując tej sprzedaży, robię wielką przysługę, aby pomóc zwiększyć świadomość cierpienia ocalałych z Holokaustu – oświadczył.

W ostatnich dniach otrzymałem wiele telefonów od osób, które chcą licytować zestaw, aby przekazać go muzeum. Mam nadzieję, że ostatecznie będzie to sytuacja korzystna dla obu stron - dodał Tzolman.

Tzolman twierdzi, że otrzymał zestaw od osoby prywatnej w USA, która dostała go z obozu koncentracyjnego. W zestawie oprócz narzędzi znajdują się materiały marketingowe oraz instrukcja obsługi pieczęci, wyprodukowanej przez niemiecką firmę Aesculap.

Cena została ustalona na 1400 dolarów we wtorek rano, a dom aukcyjny poinformował, że spodziewana kwota ostateczna to 30 000-40 000 dolarów. Aukcja trwa do 9 listopada. Według domu aukcyjnego zestaw jest trzecią i największą tego typu kolekcją na świecie, o której wiadomo, że przetrwała II wojnę światową.

Naziści zaczęli tatuować numery na więźniach w Auschwitz jesienią 1941 roku, używając do tego metalowej formy o długości około półtora cala, w której igły są ułożone w kształt cyfr. Hitlerowcy wkładali metalowe pieczęcie do drewnianej formy, za pomocą której igły wbijano w skórę więźniów, a zaraz po ich wyjęciu krwawiące rany smarowano atramentem.

Zobacz także: Nazistowski "kamieniołom śmierci". Makabryczne odkrycie w południowej Rosji
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(53)
aszi
3 miesiące temu
Bezwzględnie należy wskazywać na wszystkie czynniki dotyczące życia Żydów w Polsce od momentu odzyskania niepodległości. 1. Kolaboracja Żydów z zaborcami 2. Zdrada Polski i Polaków po wejściu Armii Radzieckiej 17 września 1939 roku i współpraca z Sowietami, denuncjacje polskich sąsiadów i współdziałanie z okupantem w represjach wobec polskich sąsiadów. 3. Nadreprezentacja Żydów w UB po zakończeniu II wojny świtowej i represje wobec Polaków. Ponadto bezwzględnie wymienić kierownictwo muzeum w Oświęcimiu oraz muzeum Polin.
amen
3 miesiące temu
Nie sprzedawać tylko dalej tatuować
Starlight
3 miesiące temu
Moj dziadek weterynarz miał takie same. To są zwyczajne stemple weterynaryjne do znakowania trzody
xzy
3 miesiące temu
Dlaczego KGB utajniła dokumenty zbrodni ,jak twierdzą ,niemieckiej. Takich mordów dokonywali też Rosjanie
Coronavirus
3 miesiące temu
Buhahaha, niech wytatułują zaszczepionych
Ciekawe
3 miesiące temu
Żydzi wystawili sobie sami świadectwo, jakie mają poszanowanie, sami przed samym sobą, w sprawie poszanowania tamtych wydarzeń, w ten sposób, że chcą się wzbogacać nawet na przedmiotach po zmarłych w obozie koncentracyjnym.
Ciekawe
3 miesiące temu
Ciekawe jak weszli w posiadanie tych narzędzi? I jakim prawem wystawili na sprzedaż?
Z..
3 miesiące temu
A skąd oni wzięli te narzędzia (instrumenty)? Ukradli - złodzieje? Niech zwrócą właścicielowi, czyli do obozu.
fghj
3 miesiące temu
Nikt tak nie krzywdzi żydów jak oni sami i to widać nie tylko w ich relacjach ze wszystkimi państwami, gdzie dają się poznać jako roszczeniowi i chcący rządzić wszędzie, gdzie się pojawią i zajmujący się knuciem intryg nawet z wrogiem, byle tylko zarobić na holokauście. Tu też wygląda na to, ze nie tyle sam fakt,ale możliwość pojawienia się podróbek spowodował, ze Jad Waszem jak zwykle wylewa jad.
Zenon
3 miesiące temu
Tam jest napisane Tierzucht-Instrumente, czyli narzędzia do hodowli bydła.Czy to prawda że w obozach tatuowano ludzi narzędziami przeznaczonymi do tatuowania bydła?Myśle że nie, a jezeli tak to mnóstwo takich zestawów zostało wyprodukowanych jeszcze przed wojną, w trakcie i po do tatuowania zwierząt.Ktoś taki set znalazł i twierdzi że był uzywany w obozie koncentracyjnym. Wcale nie musiał.Mógł leżeć u kogoś w szopie w Niemczech.
lewicowa anal...
3 miesiące temu
skończcie już z tą polityką historyczną i ciągłym rozpamiętywaniem cierpień:P dość martyrologii:P
bbbb
3 miesiące temu
Jedni robią kasę na holokauście , a inni na fikcyjnej pandemii i doświadczalnych szczepionkach .
bajadera
3 miesiące temu
a mam pytanie czy system szczepienia na siłe i certyfikowania ludzi /bo nie wiejdziesz do kina teatru restautacji i po chleb/.. tez kiedys wystawia na aukcji??
sonia
3 miesiące temu
icek na wszystkim zrobi kase.To jest ohydne
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić