Karolina Woźniak| 

Nowe objawy na oficjalnej liście symptomów koronawirusa

123

Utrata węchu i smaku została dodana do listy objawów koronawirusa. Obok duszącego kaszlu i wysokiej gorączki są pierwszymi oznakami infekcji organizmu. Po wystąpieniu któregoś z nich powinno się poddać izolacji i skonsultować z lekarzem.

Obok duszącego kaszlu i wysokiej gorączki są pierwszymi oznakami infekcji organizmu
Obok duszącego kaszlu i wysokiej gorączki są pierwszymi oznakami infekcji organizmu (Pixabay)

Utrata węchu i smaku została dodana do listy objawów koronawirusa. Mogą wystąpić już kilka godzin po zakażeniu i bardzo wcześniej ostrzegają o chorobie. Po zauważeniu u siebie podobnych objawów należy odizolować się i skonsultować z lekarzem.

Szacuje się, że tysiące osób przechodzi zakażenie bez typowych objawów. U wielu chorych może wystąpić na przykład tylko utrata węchu, przez co nie idą do szpitala i nie robią testów na koronawirusa. W ten sposób roznoszą go dalej, nieświadomym swojego stanu.

Nieoficjalne dane mówią o 50 proc. zakażonych na całym świecie cierpiących na utratę węchu lub smaku. Niektóre badania sugerują, że częściej takie objawy występują u kobiet, jednak te informacje nie są w żaden sposób potwierdzone.

Zobacz także WHO: ''Koronawirus może nigdy nie odejść"

Pierwsze wzmianki o tych objawach pojawiły się już w marcu. Przez długi czas lekarze nie byli przekonani czy można je przypisać do koronawirusa. Jednak coraz więcej zakażonych osób oprócz kaszlu czy gorączki mówiło o utracie węchu lub smaku.

Już co najmniej 17 państw uwzględniło te objawy na oficjalnej liście. Jeżeli ktoś je u siebie zauważy powinien jak najszybciej odizolować się od społeczeństwa i skonsultować w tej sprawie z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić