Jacek Dyrdak| 

Nowy wirus. Nazwali go RmYN02. Ważne odkrycie

338

Naukowcy odkryli nowego wirusa. Znaleźli go w próbkach pobranych od nietoperzy. To "bliski krewny" koronawirusa SARS-CoV-2 – donosi gazeta "South China Morning Post".

Koronawirus SARS-CoV-2 pod mikroskopem.
Koronawirus SARS-CoV-2 pod mikroskopem. (Getty Images)

Wirus nosi nazwę RmYN02. Znaleziony został przez badaczy z Chin i Australii w jednej z 227 próbek pobranych od nietoperzy w chińskiej prowincji Junnan pomiędzy majem a październikiem 2019 roku.

Naukowcy mówią o ważnym odkryciu. Wyjaśniają, że potwierdza ono, że tego typu wirusy ewoluują naturalnie i nie są wynikiem sztucznej edycji genów, jak niektórzy sugerowali przy okazji trwającej pandemii, mówiąc, że koronawirus powstał w laboratorium. Wyniki swoich badań mają opublikować w recenzowanym czasopiśmie naukowym "Current Biology".

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. "Pacjent zero": bałem się, że wszyscy umrzemy

Koronawirus a nowy wirus RmYN02

Nowy wirus zawiera insercje aminokwasów na styku podjednostek S1 i S2 wirusowego białka S. Są one podobne do tych, które zaobserwowano u koronawirusa SARS-CoV-2. Insercje te mają zwiększać możliwość wywołania choroby. Do tej pory postrzegano je jako wysoce nietypowe – do tego stopnia, że niektórzy mówili o możliwości sztucznej manipulacji.

Nasze odkrycie sugeruje, że te insercje, początkowo wyglądające na bardzo nietypowe, mogą w rzeczywistości występować naturalnie w betakoronawirusach zwierząt. To dostarcza silnego dowodu przeciwko teorii, jakoby SARS-CoV-2 wydostał się z laboratorium – powiedział prof. Shi Weifeng z Shandong First Medical University.

Badacze stwierdzili, że gospodarzem wirusa RmYN02 jest podkowiec malajski (gatunek nietoperza). Zaznaczają, że to potwierdza, że nietoperze stanowią naturalne rezerwuary koronawirusów.

Oba wirusy są podobne, ale istnieje też jedna istotna różnica. RmYN02 nie posiada ważnej części genomu SARS-CoV-2, który pomaga mu wiązać się z ludzkimi komórkami. Naukowcy zwracają też uwagę na różnice w aminokwasach. To sprawia, że odkryty wirus nie jest bezpośrednim przodkiem SARS-CoV-2 – wyjaśniają.

Istnieje luka ewolucyjna między tymi wirusami. Ale nasze badanie jasno pokazuje, że badanie próbek kolejnych dzikich zwierząt ujawni wirusy nawet bardziej spokrewnione z SARS-CoV-2, może nawet jego bezpośrednich przodków, co nam dużo powie o tym, jak ten wirus pojawił się u ludzi – powiedział prof. Shi.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić