Jan Manicki
Jan Manicki| 
aktualizacja 

Nowe prawo w Pakistanie. Gwałciciele mieli być wieszani, ale wymyślono inną karę

387

W Pakistanie ustanowiono nowe prawo. Dotyczy ono gwałcicieli. Jego zapisy stanowią, że przestępcy ci poddawani będą chemicznej kastracji. Takie prawo zatwierdził premier kraju Imran Khan. Przepisy mają lepiej chronić ofiary gwałtu i przyspieszyć tropienie przestępców.

Nowe prawo w Pakistanie. Gwałciciele mieli być wieszani, ale wymyślono inną karę
Premier Pakistanu Imran Khan zatwierdził przepisy nakazujące poddawanie gwałcicieli kastracji (Getty Images)

Decyzja o wprowadzeniu nowego prawa dotyczącego gwałtów zapadła na wtorkowym posiedzeniu pakistańskiego rządu. Nie wydano jeszcze w tej sprawie oficjalnego komunikatu. Wiadomo jednak, że premier potwierdził przepis mówiący o kastracji gwałcicieli.

Musimy zapewnić naszym obywatelom bezpieczeństwo – skomentował Kahn, cytowany przez lokalną telewizję GeoTV.

Gwałciciele będą kastrowani. Nowe prawo w Pakistanie

Imran Khan zapowiedział, że prawo dotyczące gwałtów będzie jasne i przejrzyste, a jego egzekwowanie bardzo rygorystyczne. Według premiera, nowe przepisy sprawią, że ofiary będą mogły bez obaw zgłaszać się na policję. Rząd ma chronić tożsamość osób, które były wykorzystywane seksualnie.

Lokalne media podają, że na początku pojawił się propozycja, aby publicznie wieszać osoby skazane za gwałt. Nie wiadomo, czy rzeczywiście dojdzie do publicznych egzekucji. Premier Kahn zapowiedział jednak, że kastracja chemiczna ma być początkiem systemowej walki z gwałcicielami.

Gwałty w Pakistanie. Premier zapowiada walkę z problemem

Przez Pakistan wielokrotnie przetaczała się fala protestów w związku z bezkarnością gwałcicieli. To wywołało debatę na temat surowości kar za napaści seksualne. Teraz władze zdecydowały się wprowadzić ustawę, która ma surowo karać osoby dopuszczające się gwałtu.

To nie pierwszy raz, kiedy w Pakistanie publicznie podnoszona jest ta sprawa. Niedawno w kraju miał miejsce głośny proces w sprawie Zainab Ansari, 7-letniej dziewczynki, która została uprowadzona, brutalnie zgwałcona i zamordowana. Jakiś czas temu na łamach wszystkich pakistańskich mediów opisywano także przypadek zbiorowego gwałtu na autostradzie w Lahore.

Obejrzyj także: Burza po wyroku za gwałt na 14-latce. Radosław Fogiel: "w głowie mi się to nie mieści"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić