Natalia Bogucka| 

Bangladesz wprowadza karę śmierci za gwałt

10

Po wielu protestach przeciwko przemocy seksualnej wobec kobiet, władze Bangladeszu zapowiedziały, że wprowadzą karę śmierci za gwałt.

Bangladesz wprowadza karę śmierci za gwałt
Protesty przeciwko przemocy wobec kobiet w Bangladeszu (Getty Images)

Minister prawa Anisul Haq powiedział BBC, że prezydent Bangladeszu wyda we wtorek rozporządzenie wprowadzające karę śmierci za gwałt. W zeszłym tygodniu w Bangladeszu doszło do powszechnego oburzenia i protestów po tym, jak nagranie z brutalnego napadu gangu na kobietę obiegł media społecznościowe.

Aktywiści twierdzą, że w zeszłym roku w kraju odnotowano ok. 5400 przypadków gwałtu. Dodają, że wskaźniki skazań za przemoc wobec kobiet są niezwykle niskie, a wiele przypadków nie jest zgłaszanych, ponieważ ofiary obawiają się, że zostaną napiętnowane. Protestujący zażądali szybszych procesów i zmian w sposobie ścigania spraw o gwałt.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Kobieta z Bangladeszu ofiarą zbiorowego gwałtu. Sprawcy aresztowani

Dochodzenie przeprowadzone przez Narodową Komisję Praw Człowieka Bangladeszu wykazało, że kobieta z nagrania, która została zaatakowana w Noakhali, była wielokrotnie gwałcona i terroryzowana. Po pojawieniu się filmu aresztowano ośmiu mężczyzn.

W innym przypadku kobieta została rzekomo zbiorowo zgwałcona w zeszłym tygodniu w hostelu w Sylhet, co doprowadziło do aresztowania kilku członków studenckiego skrzydła partii rządzącej.

Zobacz także: Burza po wyroku za gwałt na 14-latce. Radosław Fogiel: "w głowie mi się to nie mieści"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić