Aniela Siwek| 

Koronawirus. Nowy objaw COVID-19. Nie ma go jeszcze na oficjalnej liście

183

Lekarze i naukowcy postulują, by poszerzyć listę typowych dla koronawirusa objawów. Swędzenie skóry i wsypka pojawia się już u jednego na 11 pacjentów. Pomimo to na oficjalnej liście wciąż jest tylko gorączka, duszności oraz utrata smaku i węchu.

Koronawirus. Nowy objaw COVID-19. Nie ma go jeszcze na oficjalnej liście
(Pixabay)

Naukowcy z King's College London chcą poszerzyć listę objawów typowych dla koronawirusa. Okazało się, że coraz więcej zakażonych osób dostaje wysypki bądź swędzi go skóra.

W trakcie badań sprawdzono objawy 20 tys. zakażonych osób. Co jedenasta osoba skarżyła się na problemy skórne. W kilku przypadkach poza wysypką i swędzeniem nie zauważono u nich innych typowych objawów.

Na oficjalnej liście objawów wciąż są tylko trzy pozycje. To duszność i problemy z oddychaniem, podwyższona temperatura oraz utrata węchu i smaku. Tylko w tych przypadkach lekarze zalecają samodzielną izolację lub konsultację z lekarzem.

Zobacz także: Koniec 10. epidemii eboli
Chociaż jest mniej rozpowszechniony niż gorączka, jest bardziej specyficzny dla Covid-19 i trwa dłużej. Zwiększona świadomość opinii publicznej i pracowników służby zdrowia na temat zmian skórnych pozwoli na skuteczniejszą identyfikację nowych i wcześniejszych skupisk choroby – powiedział kierujący badaniami Dr Falchi.

Doniesienia z całego świata mówią o szeregu innych objawów. U pacjentów zaobserwowano zmęczenie, ból mięśni, ból głowy, ból gardła, a także opuchlizna kończyn dolnych i górnych. Pomimo to żaden nie jest na oficjalnej liście.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić