aktualizacja 

Sondaż po słowach Kaczyńskiego. Tak zmieniło się poparcie dla PiS

509

Prezes PiS Jarosław Kaczyński kontynuuje tournée po Polsce. Przy tej okazji oczywiście stara się stawiać swoją partię w jak najbardziej pozytywnym świetle. Tymczasem pojawiło się badanie, z którego wynika, że te poczynania niewiele dają.

Sondaż po słowach Kaczyńskiego. Tak zmieniło się poparcie dla PiS
Jarosław Kaczyński (PAP, Tomasz Waszczuk)

Najnowsze badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski wskazuje na to, że Prawo i Sprawiedliwość może aktualnie liczyć na 32,4 proc. poparcia. Jest to wynik wyższy o 0,3 pkt proc. w porównaniu z poprzednim sondażem WP sprzed dwóch tygodni.

Wzrost odnotowała również Koalicja Obywatelska. 26 proc. ankietowanych zadeklarowało głosowanie na to ugrupowanie (+1,3 pkt proc.). Dystans dzielący oba ugrupowania ponownie się zmniejszył. Aktualnie jest to 6,4 pkt proc., a przed dwoma tygodniami było 7,4 pkt proc. Wcześniej różnica wynosiła 7,6 pkt proc.

WP podaje również, że poparcie nieznacznie straciło ugrupowanie Szymona Hołowni. Na Polskę 2050 chce zagłosować aktualnie 13,1 proc. badanych (spadek o 0,9 pkt proc.). A jak wyglądają wyniki pozostałych podmiotów?

  • Lewica - 9,6 proc. (+2,4 pkt proc.);
  • PSL-Koalicja Polska - 6,2 proc. (-0,5 pkt proc.);
  • Konfederacja - 4,4 proc. (-0,9 pkt proc.);
  • AgroUnia - 0,3 proc.

8 proc. respondentów zadeklarowało, że nie wie, na kogo oddać swój głos w wyborach. W stosunku do poprzedniego badania liczba niezdecydowanych zmniejszyła się o 2,7 pkt proc.

Kłopoty PiS

Choć Jarosław Kaczyński podróżuje po Polsce, by przekonywać do swoich racji, to i tak Prawo i Sprawiedliwość ma problem. W przypadku wyżej przytoczonych wyników PiS nie mógłby samodzielnie rządzić. O przełożenie wyników nowego sondażu na mandaty poselskie na prośbę WP pokusił się prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego:

  • PiS zdobyłoby 188 mandatów,
  • KO - 147,
  • Polska 2050 - 64,
  • Lewica - 41,
  • PSL- Koalicja Polska - 19.

Partii Kaczyńskiego do większości (231 posłów) zabrakłoby aż 43 mandatów. Opozycja miałaby natomiast łącznie 271 miejsc w Sejmie.

Zobacz także: Zatrzymano hakera ws. spoofingu. Minister Cieszyński o śledztwie
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić