Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

"Oblubienica ISIS". Brytyjski sąd wydał wyrok i znów jest o niej głośno

65

Shamima Begum miała 15 lat, kiedy uciekła z Londynu, by zamieszkać w Syrii. Ostatecznie młoda kobieta zapragnęła wrócić do Wielkiej Brytanii, jednak jej obywatelstwo zostało cofnięte. Sąd Apelacyjny ostatecznie orzekł, czy Begum otrzyma szansę na wyjazd do kraju.

"Oblubienica ISIS". Brytyjski sąd wydał wyrok i  znów jest o niej głośno
Shamima Begum miała 15 lat, kiedy dołączyła do Państwa Islamskiego (Getty Images, WPA Pool , Pool)

Shamima Begum ma obecnie 20 lat. Młoda kobieta uciekła do Syrii razem z dwiema innymi koleżankami. Odnalazła się w 2019 roku w obozie dla uchodźców.

Po odnalezieniu Begum brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych cofnęło młodej kobiecie paszport. Decyzję motywowano względami bezpieczeństwa, jednak sama zainteresowana zaskarżyła ją.

Shamima Begum będzie mogła wrócić do Wielkiej Brytanii?

Skarga 20-latki została rozpatrzona przez brytyjski Sąd Apelacyjny. Obrońcy Begum argumentowali, że ich klientka nie otrzymała szansy na uczciwe przesłuchanie. Ponieważ przebywała w obozie dla uchodźców, nie była w stanie uczestniczyć w procesie sądowym.

Pani Begum nigdy nie miała prawdziwej okazji, by przedstawić swoją wersję wydarzeń. Nie boi się brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości, wita go z zadowoleniem. Ale odebranie jej obywatelstwa bez szansy na oczyszczenie nazwiska nie jest sprawiedliwością, wręcz przeciwnie – powiedział prawnik Begum Daniel Furner (BBC).
Zobacz także: Zobacz też: "Walka z ISIS się nie skończyła". Francja w gotowości do ataków

Jak podaje BBC, Sąd Apelacyjny przychylił się do argumentów obrony. Shamia Begum będzie mogła wrócić do Wielkiej Brytanii i tam ubiegać się o ponowne przyznanie jej obywatelstwa.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wyraziło rozczarowanie decyzją Sądu Apelacyjnego. Jego przedstawiciele zapowiedzieli, ze będą dążyć do zmiany wyroku. Dodatkowo nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób Begum wróci z powrotem do kraju. Według BBC władze Wielkiej Brytanii wielokrotnie zapowiadały, że nie pomogą 20-latce w wydostaniu się z Syrii.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić