Wróć na
Ewelina Kolecka
|

"Oblubienica ISIS". Brytyjski sąd wydał wyrok i znów jest o niej głośno

42
Podziel się

Shamima Begum miała 15 lat, kiedy uciekła z Londynu, by zamieszkać w Syrii. Ostatecznie młoda kobieta zapragnęła wrócić do Wielkiej Brytanii, jednak jej obywatelstwo zostało cofnięte. Sąd Apelacyjny ostatecznie orzekł, czy Begum otrzyma szansę na wyjazd do kraju.

"Oblubienica ISIS". Brytyjski sąd wydał wyrok i  znów jest o niej głośno
Shamima Begum miała 15 lat, kiedy dołączyła do Państwa Islamskiego (Getty Images, WPA Pool , Pool)
bCOOiVYl

Shamima Begum ma obecnie 20 lat. Młoda kobieta uciekła do Syrii razem z dwiema innymi koleżankami. Odnalazła się w 2019 roku w obozie dla uchodźców.

Po odnalezieniu Begum brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych cofnęło młodej kobiecie paszport. Decyzję motywowano względami bezpieczeństwa, jednak sama zainteresowana zaskarżyła ją.

bCOOiVYn

Shamima Begum będzie mogła wrócić do Wielkiej Brytanii?

Skarga 20-latki została rozpatrzona przez brytyjski Sąd Apelacyjny. Obrońcy Begum argumentowali, że ich klientka nie otrzymała szansy na uczciwe przesłuchanie. Ponieważ przebywała w obozie dla uchodźców, nie była w stanie uczestniczyć w procesie sądowym.

Pani Begum nigdy nie miała prawdziwej okazji, by przedstawić swoją wersję wydarzeń. Nie boi się brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości, wita go z zadowoleniem. Ale odebranie jej obywatelstwa bez szansy na oczyszczenie nazwiska nie jest sprawiedliwością, wręcz przeciwnie – powiedział prawnik Begum Daniel Furner (BBC).

Zobacz też: "Walka z ISIS się nie skończyła". Francja w gotowości do ataków

Jak podaje BBC, Sąd Apelacyjny przychylił się do argumentów obrony. Shamia Begum będzie mogła wrócić do Wielkiej Brytanii i tam ubiegać się o ponowne przyznanie jej obywatelstwa.

bCOOiVYt

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wyraziło rozczarowanie decyzją Sądu Apelacyjnego. Jego przedstawiciele zapowiedzieli, ze będą dążyć do zmiany wyroku. Dodatkowo nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób Begum wróci z powrotem do kraju. Według BBC władze Wielkiej Brytanii wielokrotnie zapowiadały, że nie pomogą 20-latce w wydostaniu się z Syrii.

bCOOiVYO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(42)
Nina
4 tyg. temu
Myślę że nie powinni jej przyjmować do kraju. Ona wybrała ISIS to nuech sobie tam gdzie jest zostanie. I tyle.
Ha ha
4 tyg. temu
HIDZRA - pokojowy podboj ziem poprzez jej zasiedlanie, szybka prokreacje i sukcesywne wprowadzanie praw szariatu. To sie wlasnie odbywa.
Ha ha
4 tyg. temu
Muammar al-Kaddafi - "Istnieją znaki, że Allah udzieli wielkiego zwycięstwa islamowi w Europie. Bez mieczy, bez karabinów, bez podbojów. Niepotrzebni są nam terroryści, nie potrzebni samobójcy. 50 milionów muzułmanów [w Europie] przekształci ją w muzułmański kontynent w ciągu kilku dziesięcioleci".
bCOOiVYP
JK33
4 tyg. temu
co ten zachód wyprawia - mordowali ludzi ona w tym uczestniczyła i teraz może wrócić do UK ? to jakaś komedia
zlosliwa
4 tyg. temu
Przedstawiciel jednego z islamskich towarzystw w Irlandii stwierdzil, ze Irlandia nie jest atakowana terrorystycznie bo to nie ma sensu. Muzulmanie sie tu spokojnie rozmnazaja i w nastepnym pokoleniu przejma ta wyspe bez jednego wystrzalu, bez jednej ofiary z ich strony. No comments
Najnowsze komentarze (42)
IXI
4 tyg. temu
A kto opłacał jej adwokata?
a ja
4 tyg. temu
Jestem zdania że nie wykorzystała swojej szansy. Podejmując decyzję powrotu do Syrii, dała dowód że nie czuje się obywatelką Wielkiej Brytanii. Ponadto zachodzi duże prawdopodobieństwo że została zwerbowana przez ISIS. Powrót do Anglii to może być część większego planu.
pol
4 tyg. temu
Poprawnosc polityczna zabije ten kontynent
wlad
4 tyg. temu
i ponownie zginie kilku niewinnych europejczyków... no ale to tylko niewygodny incydent...
Jacek
4 tyg. temu
Ktoś ( czyli Wielka Brytania ) kto przyjmie taką osobę po opiekę powinien być z automatu posadzony o wspieranie terroryzmu na świecie.
Adam
4 tyg. temu
Od stycznia obywatel UE nawet majacy status osiedlenca ,jesli ukradnie cukierka w sklepie Bedzie deportowany i rozlaczony z rodzina ktora mieszka UK. Chyba trzeba przejsc na muzulmanizm zeby byc nie tykalnym
ewwrtr
4 tyg. temu
A z jakiej racji - przecież walczyła z zachodem - to niech walczy do końca, a nie jedzonka i ciepełka zabrakło to już wymięka?
Art
4 tyg. temu
Jak znam życie to ona wywalczy jeszcze spore odszkodowanie za szkody moralne.
bCOOiVYH
eks pisior
4 tyg. temu
a co to za zwyczaje !!!! co to za wyrok !!!!! niech sobie tak siedzi w tym obozie do końca życia ! zachciało się isis to niech to ma !!!! angole jak ja przyjmą na swoja ziemię to będą największymi frajerami na świecie , ale coś mi się zdaje że mi6 rozwiąże problem definitywnie.........
wujek zły
4 tyg. temu
A obcokrajowcy muszą płacić 2000£ i zdawać testy
Fsb
4 tyg. temu
Francuzi przy pomocy komandosów likwidują tych którzy wyjechali walczyć po stronie Isis.
A. Brecht
4 tyg. temu
Śmiech na sali, wpuszczą ją a jak już wjedzie to sąd orzeknie, że nie można jej deportować nawet jak pozbawią ją obywatelstwa
Szok
4 tyg. temu
W takich chwilach cieszę się że wygrał PIS.
Mariusz
4 tyg. temu
Glupota brytyjskiego sadu nis zna granic.Powinno sie jeszcze cala jej rodzine z uk wyrzucic.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić