aktualizacja 

Odkryli to we Francji. Trwa wyścig z czasem

156

Francuscy naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia. Niedaleko Bordeaux odnaleziono pozostałości drewnianej łodzi z końca VII w. Sęk w tym, że średniowieczna konstrukcja słabo radzi sobie z panującymi obecnie warunkami atmosferycznymi. Badacze prowadzą wyścig z czasem, polewając ją co pół godziny wodą.

Odkryli to we Francji. Trwa wyścig z czasem
Francuscy archeolodzy muszą regularnie spryskiwać znalezisko wodą (INRAP, Patrick Ernaux)

Mierząca ponad 12 metrów łódź została znaleziona w środę w Villenave-d’Ornon na południu Francji. Narodowy Instytut Prewencyjnych Badań Archeologicznych (INRAP) podkreśla, że konstrukcja mogła pływać po rzekach oraz wzdłuż francuskiego wybrzeża.

Jest wyjątkowym świadectwem architektury morskiej późnego średniowiecza – podkreślają badacze.

Drewniane belki błyskawicznie niszczeją. Naukowcy polewają je regularnie wodą

Archeolodzy natrafili jednak na poważny problem. Belki dębowe, kasztanowe i sosnowe od tak dawna nie miały kontaktu z tlenem i światłem słonecznym, że zaczynają samoistnie pękać. Na południu Francji panują także obecnie bardzo wysokie temperatury.

W takich warunkach drewno, z którego zbudowana była łódź, zaczyna błyskawicznie niszczeć. Okazuje się jednak, że znaleziono na to tymczasowe rozwiązanie.

W celu ograniczenia degradacji wraku podlewamy go wodą co 30 minut – poinformował kierownik badań Laurent Grimbert.

Wydobyli na brzeg szczątki średniowiecznej łodzi. To drugi taki eksponat we Francji

Na ślady łodzi na pokrytym mułem dnie rzeki Garrone natrafiono po raz pierwszy w 2013 roku. Dopiero teraz jednak naukowcom udało się wydobyć szczątki na powierzchnię.

Po przeprowadzeniu wszystkich badań, wrak najprawdopodobniej zostanie zalany żywicą i trafi do muzeum. Badacze podkreślają, że to druga zachowana z tego okresu łódź we Francji. Pierwszy taki eksponat, znaleziony na rzece Charente, wciąż znajduje się pod wodą.

Obejrzyj także: Niespodzianka na dnie morza. Zwiedź wrak japońskiej łodzi podwodnej sprzed 80 lat

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić