Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Morze odsłoniło skarb. Odkrycie na plaży podczas spaceru z psami

2

Mężczyzna spacerował plażą ze swoimi psami. I to właśnie one naprowadziły go na niecodzienne i rzadkie znalezisko, które morze odsłoniło po niedawnym sztormie. 65-latek aż zakrzyknął, gdy ujrzał doskonale zachowany szkielet ichtiozaura. Jon Gopsill znalazł go w Somerset w Anglii. Dla niego to najprawdziwszy skarb.

Morze odsłoniło skarb. Odkrycie na plaży podczas spaceru z psami
(Facebook.com, Jon Gopsill)

Odkrycia dokonał 65-letni Jon Gopsill na plaży Stolford, w hrabstwie Somerset. Podczas jednego ze spacerów jego pies zaczął obwąchiwać intensywnie jedno z miejsc na plaży. Zaciekawiony mężczyzna poszedł sprawdzić, co tam się znajduje.

W piasku znalazł doskonale zachowany kilkumetrowy szkielet. Prawdopodobnie odsłoniła go woda po ostatnim dużym sztormie, jaki nawiedził Stolford.

Jon Gopsill, uważa, że skamielina należy do prehistorycznych morskich stworzeń zwanych ichtiozaurami. Żyły w okresie jurajskim. Kurator z działu nauki o ziemi w Muzeum Historii Naturalnej wstępnie potwierdza te przypuszczenia.

Zobacz także: Zobacz także: Rozkopali grób wielkiego zbrodniarza. Nikt nie wiedział, gdzie leżał

Liczba kości w łopatce piersiowej, widoczny brak obręczy miednicy, a także charakterystyczny grzbiet - prawdopodobnie jest to szkielet ichtiozaura - powiedział Mike Day z Muzeum Historii Naturalnej.

Jon Gopsill powiedział, że lubi zbierać skamieliny. Podczas spacerów z psami zawsze wypatruje czegoś interesującego. Ma już dużą kolekcję amonitów - spiralnych skorup wymarłych mięczaków morskich.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Ichtiozaury nie były dinozaurami, ale dużymi gadami morskimi. Występowały w okresie jury. Wyginęły około 65-144 mln lat temu. Wyglądem przypominały delfiny, miały długość do 23 metrów. Pływały z prędkością nawet 70 km/h.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić