o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
JAR
|

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu mały Oświęcim. Historie dzieci chwytają za serce

36
Podziel się

Badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu znaleźli wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Łodzi.

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu mały Oświęcim. Historie dzieci chwytają za serce
Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu (Archiwum IPN Oddział w Łodzi)
bESikEMR

W trakcie drugiej wojny światowej Niemcy stworzyli w Łodzi przy ul. Przemysłowej obóz. Przez Kinder-KL Litzmannstadt przeszło od 2 do ponad 3 tys. polskich dzieci. Mali więźniowie mieli mieć 12–16 lat, ale w transportach coraz częściej były umieszczane nawet kilkuletnie dzieci.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach, historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy.

bESikEMT

"Upiecz mi Mamusiu naleśników"

"Proszę o trochę szarego mydła i łyżkę, bo nie mam czym jeść...", "Proszę o trochę sacharyny…", "Upiecz mi, mamusiu, naleśników 20…" - to tylko niektóre fragmenty wstrząsających listów dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym mały Oświęcim.

Jak podkreśla PAP, są to wyjątkowe znaleziska, dlatego, że takich listów z tego obozu jest jedynie kilkanaście.

Te listy są dla nas szczególną, intymną formą kontaktu z przeżyciami tych dzieci, przeżyciami naprawdę tragicznymi - zaznaczył historyk z łódzkiego Muzeum Dzieci Polskich dr Andrzej Janicki.
bESikEMZ

Listy opowiadają bolesne historie z życia obozu. Historie, które mrożą krew w żyłach i chwytają za serce. Dzieci najczęściej prosiły o jedzenie i ubranie. Jedna z nich napisała: "Wszyscy są zdrowi, ale braciszek przeszedł niedawno zapalenie płuc i zbiera mu się woda w boku".

Dzieci przetrzymywane były w prymitywnych warunkach, niewolniczo pracowały, bito je i torturowano. Różne dane mówią o 3-4 tysiącach uwięzionych i kilkuset zmarłych. Kiedy zakończyła się niemiecka okupacja w Łodzi, w obozie było ponad 800 małoletnich więźniów.

bESikENa

Ostatni dzień funkcjonowania obozu to 18 stycznia 1945 r. Dzieci były wygłodzone, chore, przerażone, nie znały drogi do domu. Musiały zderzyć się z nową rzeczywistością.

Zobacz także: Cudem uniknęła śmierci. Przerażające nagranie z Holandii
bESikENu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(36)
Cezarion
2 miesiące temu
Ruski chcieli likw8dscji Niemców ale usa nie dali zgody oni doprowadzili do upadku cesarstwa rzymskiego ostrogoci goci trytony germanu dojczland ile tych nazw w tym narodzie a naziści hitlerowcy faszyści no kto nas mordował we wojnę a przez ponad tysiąc lat ? Kto???
zed
2 miesiące temu
Za to,co Niemcy robili na wojnie powinni byc calosciowo eksterminowani jako narod.To jak talibowie Europy,ciagle problemy i wszczynanie wojen.
Wilku
2 miesiące temu
Naród niemiecki powinien przestać istnieć
bESikENv
olo
2 miesiące temu
Niemcy jak i Rosjanie nie powinni istnieć jako naród
....
2 miesiące temu
niemcy, ile to setek lat robią krzywdę wszystkim? nadają się do całkowitej likwidacji bo teraz IV rzesza gospodarczo wysysa europejskie kraje. Tylko rozbiór uratuje świat od nich
Gość
2 miesiące temu
Wszyscy narzekają na niemców ale do roboty do niemiec to pół polski wyjechało a niby taki zły naród. Szkoda że nasi prapradziadkowie walczyli o tą bidną polskę bylibyśmy niemcami i bardzo dobrze by się nam żyło
Ggggg
2 miesiące temu
Wyslijcie je do merkelowej
miahahahha
2 miesiące temu
Buahahha 😂
Robcio
2 miesiące temu
Auschwitz. Auschwitz. Kiedy wreszcie się nauczycie.
Sportowieczpr...
2 miesiące temu
Brak słów. Jakim trzeba być człowiekiem aby krzywdzić w ten sposób niewinnych ludzi, a tym bardziej dzieci. Najgorsze, że mało który że zbrodniarzy został ukarany. Nigdy nie polubie Niemców. Za dużo krzywd nam zrobili, za dużo.
m--m
2 miesiące temu
A to ws-ystko BIEMCY NIEMCY NIEMCY
Nki
2 miesiące temu
Co roku mierzę się na nowo z tym tematem. Kolejny rocznik uczniów musi być uświadomiony.Wyjątkowo starannie I dokładnie. Chociażby dlatego, że coraz częściej pojawiają się próby przekłamań. Z kolejnym rokiem wcale nie jest łatwiej.Nie można się uodpornić nawet podczas 20 stej wycieczki do Oświęcimia.
Głos
2 miesiące temu
Nie ma takich pieniędzy na świecie ani tyle złota żeby Niemcy mogły zapłacić na krzywdy wyrządzone ofiarom, narodom, za krzywdy jakie wyrządzili w II wojnie światowej.
bESikENn
Mamaaa
2 miesiące temu
Polecam książkę Mały Oświęcim, coś strasznego, ale uważam że należy przeczytać, reportaż, wspomnienia ocalałych dzieci ... teraz już seniorów
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić