Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
HNM
|

Złamano szyfr Zodiaka. Zagadka seryjnego mordercy rozwiązana

47
Podziel się

Amatorom matematykom udało się złamać tajny kod Zodiaka, dzięki czemu odszyfrowano jedną z wiadomości, którą seryjny morderca wysłał niegdyś do poszukujących go śledczych. Sensacja o rozszyfrowaniu "kodu 340" pierwotnie była uznawana za zwykłą plotkę, jednak FBI potwierdza, że treść wiadomości, niezrozumiałej od lat, odczytano.

Złamano szyfr Zodiaka. Zagadka seryjnego mordercy rozwiązana
Tak prawdopodobnie wygląda oblicze Zodiaka.
bETjTlNN

Zodiak to seryjny morderca, o którym na przestrzeni lat powstały filmy i książki. Niektórzy artyści inspirowali się Zodiakiem, który po dziś dzień pozostaje postacią tajemniczą. Nikt nie wie, jak wyglądał Zodiak, kim właściwie był, a także ile dokładnie zamordował osób.

Według oficjalnych danych Zodiak zabił 5 osób. Sam w szyfrowanych wiadomościach dla mediów twierdził z dumą jednak, że było ich niemal 40.

Najbardziej charakterystyczny dla mordercy był kod, którego używał, gdy chciał przekazać coś śledczym albo mediom. Matematycy i programiści z Belgii, Australii i USA rozszyfrowali tajną wiadomość, znaną jako "kod 340", której treść pozostawała przez lata tajemnicą.

bETjTlNP

Brzmi ona tak:

Mam nadzieję, że dobrze się bawisz, próbując mnie złapać. Nie byłem w programie telewizyjnym, który porusza kwestię mojej osoby. Nie boję się komory gazowej, ponieważ wyśle mnie do raju. Teraz mam dość niewolników, którzy pracują dla mnie. Wszyscy inni nie mają się czego spodziewać, gdy osiągną raj, więc boją się śmierci. Ja się nie boję, bo wiem, że moje nowe życie to życie, które będzie łatwe w rajskiej śmierci - rozszyfrowany fragm. wiadomości, cyt. przez New York Times.

Po rozszyfrowaniu ww. kodu matematycy postanowili treść wiadomości 340 wysłać FBI. Wkrótce na stronie pojawił się oficjalny komunikat. Wiadomo już, że kod naprawdę udało się rozszyfrować. Zła wiadomość jest jednak taka, że oprócz przerażających dla wielu słów Zodiaka, budzących u części także z jednej strony ciekawość, a z drugiej niepokój, w wiadomości nie znajduje się nic, co mogłoby pomóc w śledztwie.

bETjTlNV
Zobacz także: Let's Crack Zodiac - Episode 5 - The 340 Is Solved!

Kim jest Zodiak? Być może na to pytanie nigdy nikomu nie uda się odpowiedzieć. Zodiak prawdopodobnie od wielu lat już nie żyje. Seryjny morderca grasował w latach 60. Jak sam twierdził jednak, wbrew przypuszczeniom śledczych w latach 70 wciąż zabijał, choć nie ma na to żadnych dowodów.

bETjTlNW

Na przestrzeni lat policja przesłuchała dziesiątki tysięcy świadków, a tysiące z nich, uznawanych za podejrzanych, poddano rygorystycznemu śledztwu i licznym badaniom, m.in. DNA. Nie osiągnięto jednak prawie żadnego postępu w śledztwie. Dla wielu Zodiak pozostanie już "mordercą geniuszem", negatywną, wręcz okropną, ale jednak ikoną. Był tak przebiegły, że pozostał nieuchwytny - nawet pomimo rozwijającej się technologii, dzięki której dziś już dawno, jak twierdzą laicy komentujący doniesienia o złamaniu kodu, policja powinna bez problemu ustalić jego tożsamość.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETjTlOq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(47)
bingo
6 miesięcy temu
na portrecie jakby młody Juras O.
Marzena
12 miesięcy temu
Zodiak jest jak prawo i sprawiedliwość w Polsce. Niby ktoś o tym słyszał, ale tak naprawdę to tylko poszlaki
ADSA
12 miesięcy temu
po co dali się wciągać w jego grę...mogli zostawić ten szyfr jemu samemu a wówczas oni mogli nim manipulować a tak manipulował nimi
bETjTlOr
????////;76
12 miesięcy temu
Znakiem tego, że mógł zacierać zdobyte dowody i raczej to ktoś z policji.
ZX81
12 miesięcy temu
Na tym rysunku rozpoznaje twarz Owsiaka
zieeeew
12 miesięcy temu
"Złamano szyfr Zodiaka. Zagadka seryjnego mordercy rozwiązana". Gdybym dostawał dolara za każdym razem, kiedy czytam albo słyszę taki tekst...
Gemini
12 miesięcy temu
64 lata? Co za bzdura! Trochę wiedzej dziennikarskiej rzetelności poproszę.
Joe Black
12 miesięcy temu
Seryjni mordercy są pod ochroną. Dlatego nie można ich złapać. Chyba że tego chcą.
kobretti
12 miesięcy temu
To ja jestem Zodiakiem
rFyzS
12 miesięcy temu
Stosujac tak skomplikowane metody kodowania wniosek jest jeden osoba lub osoby ze slozb postanowily ze zrobia Taki pokaz na lata a 40 osob zapewne nie zabili chodzi o pokaz szyfru
POMYŚLCIE
12 miesięcy temu
ZODIAK = TO JEST SŁOWO,KTÓRE JEGO ROZSZYFRUJE. - SPÓJRZIE NA TO Z INNEJ STRONY.
POMYŚLCIE
12 miesięcy temu
ZODIAK = TO JEST SŁOWO,KTÓRE JEGO ROZSZYFRUJE. - SPÓJRZIE NA TO Z INNEJ STRONY.
POMYŚLCIE
12 miesięcy temu
ZODIAK = TO JEST SŁOWO,KTÓRE JEGO ROZSZYFRUJE. - SPÓJRZIE NA TO Z INNEJ STRONY.
bETjTlOj
07 bez licen
12 miesięcy temu
-czyli -że za -kolesiem-,stały służby specjalne,-proste,-bajecznie-zbyt mało -danych- zbyt,-pewny siebie- i wszystko w temacie---ktoś go krył....
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić