o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
HNM
|

Złamano szyfr Zodiaka. Zagadka seryjnego mordercy rozwiązana

46
Podziel się

Amatorom matematykom udało się złamać tajny kod Zodiaka, dzięki czemu odszyfrowano jedną z wiadomości, którą seryjny morderca wysłał niegdyś do poszukujących go śledczych. Sensacja o rozszyfrowaniu "kodu 340" pierwotnie była uznawana za zwykłą plotkę, jednak FBI potwierdza, że treść wiadomości, niezrozumiałej od lat, odczytano.

Złamano szyfr Zodiaka. Zagadka seryjnego mordercy rozwiązana
Tak prawdopodobnie wygląda oblicze Zodiaka.
bDHYccDF

Zodiak to seryjny morderca, o którym na przestrzeni lat powstały filmy i książki. Niektórzy artyści inspirowali się Zodiakiem, który po dziś dzień pozostaje postacią tajemniczą. Nikt nie wie, jak wyglądał Zodiak, kim właściwie był, a także ile dokładnie zamordował osób.

Według oficjalnych danych Zodiak zabił 5 osób. Sam w szyfrowanych wiadomościach dla mediów twierdził z dumą jednak, że było ich niemal 40.

Najbardziej charakterystyczny dla mordercy był kod, którego używał, gdy chciał przekazać coś śledczym albo mediom. Matematycy i programiści z Belgii, Australii i USA rozszyfrowali tajną wiadomość, znaną jako "kod 340", której treść pozostawała przez lata tajemnicą.

bDHYccDH

Brzmi ona tak:

Mam nadzieję, że dobrze się bawisz, próbując mnie złapać. Nie byłem w programie telewizyjnym, który porusza kwestię mojej osoby. Nie boję się komory gazowej, ponieważ wyśle mnie do raju. Teraz mam dość niewolników, którzy pracują dla mnie. Wszyscy inni nie mają się czego spodziewać, gdy osiągną raj, więc boją się śmierci. Ja się nie boję, bo wiem, że moje nowe życie to życie, które będzie łatwe w rajskiej śmierci - rozszyfrowany fragm. wiadomości, cyt. przez New York Times.

Po rozszyfrowaniu ww. kodu matematycy postanowili treść wiadomości 340 wysłać FBI. Wkrótce na stronie pojawił się oficjalny komunikat. Wiadomo już, że kod naprawdę udało się rozszyfrować. Zła wiadomość jest jednak taka, że oprócz przerażających dla wielu słów Zodiaka, budzących u części także z jednej strony ciekawość, a z drugiej niepokój, w wiadomości nie znajduje się nic, co mogłoby pomóc w śledztwie.

bDHYccDN
Zobacz także: Let's Crack Zodiac - Episode 5 - The 340 Is Solved!

Kim jest Zodiak? Być może na to pytanie nigdy nikomu nie uda się odpowiedzieć. Zodiak prawdopodobnie od wielu lat już nie żyje. Seryjny morderca grasował w latach 60. Jak sam twierdził jednak, wbrew przypuszczeniom śledczych w latach 70 wciąż zabijał, choć nie ma na to żadnych dowodów.

bDHYccDO

Na przestrzeni lat policja przesłuchała dziesiątki tysięcy świadków, a tysiące z nich, uznawanych za podejrzanych, poddano rygorystycznemu śledztwu i licznym badaniom, m.in. DNA. Nie osiągnięto jednak prawie żadnego postępu w śledztwie. Dla wielu Zodiak pozostanie już "mordercą geniuszem", negatywną, wręcz okropną, ale jednak ikoną. Był tak przebiegły, że pozostał nieuchwytny - nawet pomimo rozwijającej się technologii, dzięki której dziś już dawno, jak twierdzą laicy komentujący doniesienia o złamaniu kodu, policja powinna bez problemu ustalić jego tożsamość.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDHYccEi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(46)
Aha
3 miesiące temu
Skoro po takich zbrodniach twietdzi, że po śmierci pójdzie do raju, to zapewne muzułmanin.
AB
3 miesiące temu
Wygląda na to, że był to sfiksowany agent służb. Świadczą o tym dwie rzeczy: Z jednej strony jego skłonność i zdolność do szyfrowania informacji, a z drugiej strony pozorna niezdolność i chyba nieskłonność amerykanów do rozszyfrowania tych informacji. W końcu nie był to jakiś super kod na miarę kodu Enigmy. Ponad to facet był inteligentny, umiał zabijać. Najwygodniej służbom jest odstrzelić agenta nad którym straciło się kontrolę, ale ten się zabezpieczył: gdyby coś mu się stało, to pewne wrażliwe informacje automatycznie wyciekły by, co byłoby ogólnie mówiąc, ze szkodą dla bezpieczeństwa Stanów. Więc pozwolono mu na tą jego makabryczną zabawę.
NickPappa
3 miesiące temu
Przez przypadek kiedyś obejrzałem film Zodiak i mogę napisać że bardzo mnie zainteresowała ta postać.Natomiast te szyfry to dzieło sztuki.Coś fascynującego i jednocześnie przerażającego bo uświadamia mnie i innym że inteligencja to przywilej i ci co w tych czasach głośnokrzycząo inteligencji i wykształceniu mogą tylko takiemu Zodiakowi buty czyścić
bDHYccEj
dzięki
3 miesiące temu
której dziś już dawno - to ja dziękuję
Odd
3 miesiące temu
na bank juz nie żyje
Najnowsze komentarze (46)
Marzena
2 miesiące temu
Zodiak jest jak prawo i sprawiedliwość w Polsce. Niby ktoś o tym słyszał, ale tak naprawdę to tylko poszlaki
ADSA
2 miesiące temu
po co dali się wciągać w jego grę...mogli zostawić ten szyfr jemu samemu a wówczas oni mogli nim manipulować a tak manipulował nimi
????////;76
2 miesiące temu
Znakiem tego, że mógł zacierać zdobyte dowody i raczej to ktoś z policji.
ZX81
3 miesiące temu
Na tym rysunku rozpoznaje twarz Owsiaka
zieeeew
3 miesiące temu
"Złamano szyfr Zodiaka. Zagadka seryjnego mordercy rozwiązana". Gdybym dostawał dolara za każdym razem, kiedy czytam albo słyszę taki tekst...
Gemini
3 miesiące temu
64 lata? Co za bzdura! Trochę wiedzej dziennikarskiej rzetelności poproszę.
Joe Black
3 miesiące temu
Seryjni mordercy są pod ochroną. Dlatego nie można ich złapać. Chyba że tego chcą.
kobretti
3 miesiące temu
To ja jestem Zodiakiem
bDHYccEb
rFyzS
3 miesiące temu
Stosujac tak skomplikowane metody kodowania wniosek jest jeden osoba lub osoby ze slozb postanowily ze zrobia Taki pokaz na lata a 40 osob zapewne nie zabili chodzi o pokaz szyfru
POMYŚLCIE
3 miesiące temu
ZODIAK = TO JEST SŁOWO,KTÓRE JEGO ROZSZYFRUJE. - SPÓJRZIE NA TO Z INNEJ STRONY.
POMYŚLCIE
3 miesiące temu
ZODIAK = TO JEST SŁOWO,KTÓRE JEGO ROZSZYFRUJE. - SPÓJRZIE NA TO Z INNEJ STRONY.
POMYŚLCIE
3 miesiące temu
ZODIAK = TO JEST SŁOWO,KTÓRE JEGO ROZSZYFRUJE. - SPÓJRZIE NA TO Z INNEJ STRONY.
07 bez licen
3 miesiące temu
-czyli -że za -kolesiem-,stały służby specjalne,-proste,-bajecznie-zbyt mało -danych- zbyt,-pewny siebie- i wszystko w temacie---ktoś go krył....
Gość
3 miesiące temu
Na jakiej podstawie można nazywać mordercę osobą inteligentną?Żadna mądrość w ich umysłach się nie znajduje skoro krzywdzą inne osoby to oznaka słabości i ochydnosci do jakiej ten potwór jest zdolny.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić