aktualizacja 

Ogromne protesty w Rosji. Policja użyła siły

Nawet dwa tysiące osób pojawiło się w piątek (19 stycznia) na demonstracjach w rosyjskiej Ufie. Ludzie wyszli na pokojową demonstrację poparcia dla Fayila Alsynova, skazanego na 4 lata więzienia. Policja zaczęła aresztować demonstrantów. Miejscowi otoczyli policyjny autobus i próbowali nie pozwolić policji odjechać.

Ogromne protesty w Rosji. Policja użyła siły
Ogromne protesty w Rosji. Policja użyła siły (Twitter)

Od kilku dni trwają demonstracje w regionie. Największa z nich odbywa się w piątek 19 stycznia, gdy na plac Salawata Julajewa w Ufie zaczęły przybywać setki osób. Swoją obecność w centrum miasta ludzie uzasadniali chęcią złożenia kwiatów pod pomnikiem bohatera narodowego Baszkortostanu. To jednak nie przekonało policji.

Na miejsce przybyły specjalne siły policji i siły bezpieczeństwa w cywilnych ubraniach i niemal natychmiast rozpoczęły się zatrzymania. Do południa (czasu Ufa) na placu w centrum miasta zebrało się około 2 tysiące osób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Samolot idealny". Nowe wzmocnienie Ukrainy

Awantura w Rosji. Policja zatrzymała kilka osób

Sytuacja była bardzo napięta, bowiem zaobserwowano zakłócenia w komunikacji mobilnej i Internecie. Według wstępnych danych, na placu Salawata Julajewa funkcjonariusze zatrzymali łącznie 7 osób. Inni protestujący próbowali uniemożliwić odjazd autobusu, ale policja odepchnęła ich siłą.

Jak podkreśla Anton Heraszczenko, doradca szefa ukraińskiego MSW, około południa rosyjskiego czasu specjalna policja zmusiła policję do usunięcia prawie wszystkich ludzi z placu, a na pomoc stróżom prawa przyjechało kilka kolejnych ciężarówek.

Lokalne media podały, że mieszkańcy Ufy zaczęli się rozchodzić po ulicach miasta, ale siły bezpieczeństwa ruszyły w pościg za nimi i zaczęli ich legitymować.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić