Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 

Rosja może mieć poważne problemy. Chiny zakręcają kurek z pieniędzmi

Chińskie banki państwowe zaostrzają ograniczenia wobec rosyjskich klientów. Wszystko po kolejnych sankcjach Stanów Zjednoczonych, którymi objęte zostały firmy wspomagające Moskwę w działaniach wojennych na Ukrainie.

Rosja może mieć poważne problemy. Chiny zakręcają kurek z pieniędzmi
Władimir Putin, Xi Jinping (Twitter)

Z informacji przekazanych przez Bloomberga wynika, że co najmniej dwa chińskie banki zleciły w ciągu ostatnich dwóch tygodni przegląd swojej działalności w Rosji. Anonimowe źródła przekazują, że banki rozważają rezygnację ze współpracy z klientami widniejącymi na amerykańskich listach sankcyjnych.

Oznacza to, że chińskie banki mogą przestać świadczyć wszelkie usługi, które wiążą się z finansowaniem rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Miałoby to dotyczyć transakcji prowadzonych we wszystkich walutach, bez względu na lokalizacje prowadzonych operacji finansowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rutynowa kontrola ciężarówki z Białorusi. Groźne odkrycie ukryte w naczepie

Źródła Bloomberga wskazują, że chińskie banki są obecnie na etapie dokładnej weryfikować swoich klientów. Sprawdzani są nie tylko klienci z Rosji, ale także osoby spoza tego kraju, które prowadzą działalność na terenie Federacji Rosyjskiej lub wykorzystując jako pośredników kraje trzecie, wysyłają produkty do Rosji.

Chiny obawiają się sankcji?

Eksperci wskazują, że obecne działania chińskich banków są pokłosiem decyzji Stanów Zjednoczonych z grudnia 2023 roku. Na jej mocy Stany mogą nakładać na ograniczenia na zagraniczne banki, które swoimi działaniami ułatwiają Rosji zakup sprzętu wojskowego wykorzystywanego w wojnie w Ukrainie.

Z informacji przekazanych przez Anton Gerashchenko w portalu X wynika, że do końca ubiegłego roku udział chińskiej waluty w rosyjskiej giełdzie osiągnął prawie 42 procent, a udział handlu juanem wzrósł aż trzykrotnie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zachowanie chińskich banków zdaniem "Financial Post" wskazuje, że choć Chiny na arenie międzynarodowej sprzeciwiają się sankcjom nakładanym na Rosję, to w dużej mierze dbają o ich przestrzeganie. Prezydent Xi Jinping nie udziela Putinowi pomocy wojskowej, ograniczając się do okazywania wsparcia dyplomatycznego i współpracy gospodarczej obejmującej obszary niedotknięte sankcjami.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić