Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka
|

"Okrucieństwo". Prezydent Meksyku chce przeprosin od papieża Franciszka

99
Podziel się:

Andrés Manuel López Obrador zwrócił się do papieża ze specjalnym apelem. Prezydent Meksyku nalega w liście otwartym, aby Franciszek wystosował przeprosiny w imieniu Kościoła Katolickiego. Ich adresatem mają być potomkowie ofiar podboju Meksyku.

"Okrucieństwo". Prezydent Meksyku chce przeprosin od papieża Franciszka
Czy papież Franciszek przychyli się do prośby prezydenta Meksyku? (Getty Images, Vatican Pool , Contributor)

Andrés Manuel López Obrador chce, aby Kościół Katolicki przeprosił za nadużycia, jakie miały miejsce wobec rdzennej ludności Meksyku. Miały one miejsce w XVI wieku w trakcie podboju tych terenów przez Hiszpanów. Prezydent zdecydował się na publikację listu otwartego właśnie teraz, ponieważ obecnie trwają przygotowania do obchodów 500. rocznicy podboju.

Prezydent Meksyku chce od papieża Franciszka przeprosin za podboje

Jako współodpowiedzialnych za krzywdy prezydent Meksyku wskazał także przedstawicieli hiszpańskiej monarchii. Wyraził także opinię, że do grona przepraszających powinni dołączyć przedstawiciele samego meksykańskiego rządu.

Kościół katolicki, hiszpańska monarchia i rząd meksykański powinny publicznie przeprosić za okrucieństwa, jakich doświadczyli rdzenni mieszkańcy – Fox News cytuje treść listu otwartego, którego autorem jest Obrador.
Zobacz także: Zobacz też: Papież pocałował zakonnicę. Nagranie obiega świat

Prezydent domaga się także, aby papież Franciszek udostępnił Meksykowi dokumenty z okresu przed podbojem Hiszpanii oraz dotyczące epoki kolonialnej. Andrés Manuel López Obrador apeluje do głowy Kościoła Katolickiego również o rehabilitację Miguela Hidalgo.

Jak podaje Fox News, Miguel Hidalgo był XIX-wiecznym meksykańskim księdzem katolickim. Doprowadził on do wybuchu powstania, którego celem było wyzwolenie kraju spod zwierzchnictwa Hiszpanii. Powszechnie uważa się, że za swoją działalność Hidalgo został ekskomunikowany. Jednak naukowcy dotarli do przekazów, że tuż przed egzekucją odbył spowiedź, co stoi w sprzeczności z przekonaniami o jego ekskomunice.

Myślę, że byłby to akt pokory i jednocześnie wielkości dla Kościoła, aby pośmiertnie pojednać się z Hidalgo – argumentował prezydent Meksyku (Fox News).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(99)
Janek
2 lata temu
Niech prezydent Meksyku przeprosi swoją matkę .... za siebie samego ...
hahaha
2 lata temu
ha ! to moze najpierw niech zapyta swoich przodkow czy chca tego samego ?
Quick
2 lata temu
No to zabawa w przeprosiny wiedziałem że świat pełen jest głupkow ale niedoczekanie Bóg człowieka nie przeprasza te zbrodnie czynili ludzie co ma do tego papiez książę William czy jeszcze inny....
Ppl
2 lata temu
co prawda, to Prawda a prezydent Meksyku powinien ujawnic prawdziwa Historie prawdziwego Henryka Camareny czyli Ryszarda Ramireza, jak to bylo,gdzie i kiedy
logiczny
2 lata temu
Przeprosiny papieskie to byłby nowy grzech ! ;)))
nomi
2 lata temu
TO BYŁO W XVI wieku ! TERAZ CHCA PRZEPROSIN ??//I CO JESZCZE SOWITE ODSZKODOWAnie ??
rte
2 lata temu
Co Słowo Boże mówi na temat przyczyn grzechów duchownych ? List apostoła Pawła do Rzymian rozdział 1 wersety od 21 do 32 : Bo chociaż wiedzieli o Bogu, nie wychwalali Go jako Boga ani Mu nie dziękowali. Ich umysły stały się puste, a ich nierozumne serca ogarnęła ciemność. Mimo że uważali się za mądrych, stali się głupi i zamienili chwałę niezniszczalnego Boga na podobizny zniszczalnego człowieka, a także ptaków, zwierząt czworonożnych i gadów. Dlatego też Bóg, stosownie do pragnień ich serc, zostawił ich na pastwę nieczystości, żeby hańbili swoje ciała. Zamienili oni prawdę Bożą na kłamstwo i wielbili stworzenie — dla niego pełnili świętą służbę zamiast dla Stwórcy, który powinien być wysławiany na wieki. Amen. Właśnie dlatego Bóg zostawił ich na pastwę niepohamowanych żądz seksualnych. Kobiety zamieniły stosunki seksualne zgodne z naturą na przeciwne naturze. Podobnie mężczyźni zrezygnowali ze zgodnych z naturą stosunków seksualnych z kobietą i gwałtownie zapłonęli żądzą jedni do drugich, mężczyźni do mężczyzn. Zaczęli dopuszczać się tego, co ohydne, na samych siebie ściągając karę należną za złe postępowanie. Ponieważ nie chcieli poznać Boga, On zostawił ich na pastwę niewłaściwego sposobu myślenia, żeby robili to, co nie przystoi. Są więc pełni wszelkiej nieprawości, niegodziwości, chciwości, zła, zawiści, skłonni do morderstw, kłótni, podstępni, złośliwi, rozsiewają pogłoski, rzucają oszczerstwa, nienawidzą Boga, są zuchwali, wyniośli, chełpliwi, knują zło, są nieposłuszni rodzicom, nie mają zrozumienia, łamią obietnice, są pozbawieni naturalnych uczuć i niemiłosierni. Choć bardzo dobrze wiedzą, że zgodnie z prawym postanowieniem Bożym dopuszczający się czegoś takiego zasługują na śmierć, nie tylko dalej to robią, ale też z uznaniem odnoszą się do innych, którzy tak postępują.
kiki
2 lata temu
nie tylko przeprosiny od KK ale takze od hiszpanow...anglikow ...portugalczykow!!!!!!!!!!!
Muminek
2 lata temu
Przestańcie się ośmieszać tym artykułem totalna żenada
niesmiały
2 lata temu
Dziwne taki kraj chrześcijański jak Meksyk chce przeprosin od papieża to ewenement w historii ludzkości. Czyżby przejrzeli na oczy bo bielmo z oka im spadło. Papież nie może tego zrobić bo musiałby przepraszać wszystkich ludzi na każdym kontynencie bo wszędzie grabili i mordowali w imię Boga a głosili że robią to w imię miłości bliźniego. Jakoś wtedy kościołowi zbiorowe morderstwa na ludności tubylczej nie przeszkadzały, teraz za to czepiają się aborcji, eutanazji itd. Tak wygląda religia w służbie polityki.
kpt_Sowa
2 lata temu
Niech raczej przeprosin żąda od Hiszpanów
czy
2 lata temu
Prezydent Meksyku reprezentuje Azteków? Jeśli tak, to inne indiańskie plemiona powinny żądać przeprosin od Niego za ludobójstwo, któremu oddawali sie Aztekowie
wielebny
2 lata temu
"Kościuł" nie musi przepraszać, "kościuł" się wyspowiadał i udzielił sobie rozgrzeszenia, a ze zrabowanego pomordowanym poganom złota zrobił naczynia liturgiczne i ołtarze na chwałę miłosiernego boga. amen
Hugo
2 lata temu
Prezydent Meksyku niech lepiej przeprosi rodziny zamordowanych turystów i zajmie się rodzimymi bandytami, którzy tak naprawdę rządzą tym państwem.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić