Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Wiktoria Policha
Wiktoria Policha
|
aktualizacja

Oto rosyjska ambasada w Wilnie. Spójrzcie na staw. To nie przypadek

Podziel się:

W Wilnie obok rosyjskiej ambasady pojawił się "krwawy staw". To wyraz sprzeciwu wobec agresji Rosji na Ukrainę i ostatnich wydarzeń m.in. w mieście Bucza. Wcześniej Ambasada Rosji w Wilnie musiała zmienić swój adres na ul. Bohaterów Ukrainy.

Oto rosyjska ambasada w Wilnie. Spójrzcie na staw. To nie przypadek
Staw pełen "krwi" w Wilnie. Mocny wyraz sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji (Twitter, Toronto Television)

Ambasada Rosji w Wilnie położona jest nieopodal dwóch stawów. Jeden z nich stał się zbiornikiem pełnym "krwi". Jako wyraz sprzeciwu wobec agresji Rosji na Ukrainę Litwini zorganizowali akcję, której celem jest "zwrócenie uwagi świata na inwazję oraz dokonane ludobójstwa", jak podał Paulius Vaitekėnas przedstawiciel Urzędu Miasta Wilno.

Akcja została uzgodniona z ekologami i służbami. "Krwawy staw" w Wilnie powstał przy użyciu specjalnej farby. Jest ona nieszkodliwa dla środowiska i nie ma złego wpływu na rośliny czy zwierzęta, jak poinformowały władze.

Podobny barwnik używany jest do zmiany koloru rzeki Wilejki w Dniu Świętego Patryka. - Rzecznik lokalnej policji poinformował, że akcja przeciwko rosyjskiej agresji była koordynowana z władzami, a farba nie szkodziła zwierzętom ani roślinom - podaje "Toronto Television".

Inicjatorki akcji to Berta Tilmantaitė, Neringa Rekašiūtė, Aurelija Urbonavičiūtė oraz Rūta Meilutytė, olimpijska medalistka z 2012 r. Pływaczka postanowiła pokonać czerwony staw mimo niesprzyjającej temperatury. Performance nazwano "Przepływanie".

To część akcji, która ma zwrócić uwagę na brutalną wojnę rozpoczętą przez Rosję. - Performance "Przepływanie" to wezwanie do działania na rzecz narodu ukraińskiego, który stoi w obliczu ludobójstwa popełnionego przez Rosję - pisze medalistka w sieci.

Krwawy staw podkreśla odpowiedzialność Rosji za popełnienie zbrodni wojennych na Ukraińcach. Pływanie w wykonaniu litewskiej olimpijki Rūty Meilutytė symbolizuje potrzebę nieustannego wysiłku w walce - czytamy na Twitterze.

To nie pierwsza akcja pod Ambasadą Rosji w Wilnie. Na początku marca ulica, przy której znajduje się placówka, zmieniła nazwę. Obecnie ambasada znajduje się przy ul. Bohaterów Ukrainy.

Zobacz także: Polska wyrzuci rosyjskich dyplomatów? "Nie wykluczałbym tej możliwości"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić