Rosjanie naprawdę to zrobili. Nowe nagranie z Czarnobyla

Nagrania, które pojawiły się w sieci, potwierdzają, że rosyjscy żołnierze robili okopy w Czerwonym Lesie w czarnobylskiej strefie zamkniętej. To jedno z najbardziej skażonych miejsc na świecie. Co najmniej jeden żołnierz zmarł.

Rosjanie naprawdę to zrobili. Nowe nagranie z Czarnobyla
Okopy w Czarnobylu (Twitter)

Do tej pory nie było co do tego pewności, ale na nowych nagraniach z drona widać pozycje, które zajmowali Rosjanie w Czerwonym Lesie. Teren jest rozkopany. Co więcej, sporą część obszaru w lesie podpalono, stwarzając dodatkowe zagrożenie dla wszystkich osób, które się tam znajdowały.

Czerwony Las jest położony około 2 km na południe od wysiedlonego miasta Prypeć w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia na północy Ukrainy.

Nazwa lasu pochodzi od czerwonawego koloru drzew, które obumarły z powodu wchłonięcia dużej dawki promieniowania po katastrofie w elektrowni w Czarnobylu w kwietniu 1986 r. Okolice lasu stanowią jedno z najbardziej skażonych miejsc na świecie.

Wjechanie do Czerwonego Lasu było "samobójstwem" dla rosyjskich żołnierzy, ponieważ skutkowało przedostaniem się do ich organizmów radioaktywnych substancji - mówił niedawno pracownik elektrowni, cytowany przez agencję Reutera.

Agencja dotarła jakiś czas temu do dwóch pracowników elektrowni w Czarnobylu, którzy mieli znajdować się na terenie obiektu w dniu zajęcia go przez rosyjskie wojska, czyli 24 lutego. W ocenie rozmówców agencji żołnierze, przemieszczając się przez Czerwony Las ciężkimi pojazdami wojskowymi, doprowadzili do podniesienia się z gleby radioaktywnego pyłu.

Obecnie Czarnobyl znowu znajduje się w rękach Ukraińców. Rosyjscy żołnierze, którzy okupowali ten teren, zostali przewiezieni do centrum leczenia chorób popromiennych na Białorusi. Nawet po inwazji dowódcy mieli im przekazywać, że wciąż są na ćwiczeniach. Nikt nie otrzymał nawet odpowiedniego kombinezonu chroniącego przed promieniowaniem. Co najmniej jeden żołnierz zmarł.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zajęcie Czarnobyla przez rosyjskie wojska odbiło się szerokim echem na całym świecie. Dużo mówiło się o zagrożeniach z tym związanych, ale trzeba podkreślić, że na terenie Polski stacje pomiarowe cały czas odnotowują promieniowanie poniżej dopuszczalnej dawki, a zatem na poziomie od ok. 0,05 do 0,1 mikrosiwerta na godzinę.

Zobacz także: Zdenerwowany Putin ostrzega kraje Zachodu. ''To jest broń obosieczna''
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić